Takúto otázku nám položil Ľubomír.
Podľa zákona o policajnom zbore je úlohou policajtov odhaľovanie priestupkov a zisťovanie ich páchateľov. Môžu na to použiť aj technické prostriedky. A keďže kamera je technický prostriedok
§ 2, zákon č. 171/1993 Z.z.:
(1) Policajný zbor plní tieto úlohy:
k) odhaľuje priestupky a zisťuje ich páchateľov, a ak tak ustanovuje osobitný zákon, priestupky aj objasňuje2) a prejednáva,
(4) Pri plnení úloh Policajný zbor používa technické prostriedky, dopravné prostriedky vrátane leteckých dopravných prostriedkov.
Záznam, ktorý policajt spraví na zdokumentovanie priestupku, sa potom môže použiť ako dôkaz v správnom konaní. Každý dôkaz získaný na základe zákona je totiž použiteľný na dokazovanie priestupku.
§ 69, zákon č. 171/1993 Z.z.:
(2) Policajný zbor je oprávnený, ak je to potrebné na plnenie jeho úloh, vyhotovovať zvukové, obrazové alebo iné záznamy z miest verejne prístupných a zvukové, obrazové alebo iné záznamy o priebehu služobnej činnosti alebo služobného zákroku.
(4) Informácie a osobné údaje, ktoré vedie Policajný zbor podľa odseku 1, ako aj zvukové, obrazové alebo iné záznamy z miest verejne prístupných, ktoré vedie Policajný zbor podľa odseku 2, sa poskytujú prokuratúre, súdom, Slovenskej informačnej službe, Vojenskému spravodajstvu, Vojenskej polícii, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polícii, colnej správe, Ministerstvu spravodlivosti Slovenskej republiky, Ministerstvu zahraničných vecí Slovenskej republiky, Národnému bezpečnostnému úradu na plnenie ich úloh a obecnej polícii podľa osobitného predpisu;27b) ďalším právnickým osobám a fyzickým osobám, len ak je to nevyhnutné na plnenie ich úloh podľa osobitného zákona, a do zahraničia podľa § 69d ods. 5.
Istú dobu sa v tejto súvislosti diskutovalo, či môžu policajti merať rýchlosť tak, že sú schovaní za rohom. Aj toto je použitie technického prostriedku a dokonca bez toho, aby ste o tom mohli vedieť. Špekulovalo sa o tom, či je to v súlade so zákonmi alebo nie.
Tí, ktorí tvrdili, že nie, sa opierali o zákon o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov. Druhá skupina ľudí argumentovala zákonom o policajnom zbore.
Najvyšší súd však v tejto súvislosti rozhodol tak, že dal za pravdu policajtom (písali sme o tom aj v článku "Policajti podľa súdu používajú radar zákonne. Skutočne?"). Použitie kamery na zabezpečenie dôkazov je obdobné. A preto je podľa nášho názoru vychádzajúceho z rozhodnutia najvyššieho súdu použitie kamery na natočenie dôkazu priestupku policajtmi v poriadku.
Aj Matúš má v súvislosti s policajtami otázku. Viackrát mu totiž prehľadali auto.
Matúš: "Keďže som mladý vodič so starším autom, policajti ma sem tam zastavia a prehľadajú celé auto. Hľadajú nepovolené veci ako drogy a zbrane. Podrobne: dajú dole tapacír, urobia bordel v aute. A odôvodnia mi to tým, že som mladý, vyzerám podozrivo a mám staršie auto.
Podľa mňa toto nie je relevantný dôvod na kompletnú prehliadku auta. Chcel by som sa opýtať, či majú na to nárok? Zdržuje to hlavne, keď sa ponáhľate a stratený čas vám nikto nepreplatí."
Policajti majú právo zastaviť auto a prehľadať ho. A ten, komu sa to stane, to musí strpieť. Aj keď sa to môže zdať nespravodlivé, môže jednému človeku urobiť prehliadku auta každý deň. Musí to však byť na základe podozrenia alebo v rámci existujúceho pátrania.
§ 23, zákon č. 171/1993 Z.z.:
(1) Pri plnení úloh vyplývajúcich z tohto zákona je policajt oprávnený dávať pokyny na zastavenie dopravného prostriedku; zakázať jazdu, plavbu alebo let na nevyhnutne potrebný čas alebo prikázať smer dopravného prostriedku.
(2) Policajt je oprávnený vykonať prehliadku dopravného prostriedku,
a) ak je podozrenie, že používaním dopravného prostriedku, na dopravnom prostriedku alebo v súvislosti s dopravným prostriedkom bol spáchaný trestný čin,
b) pri pátraní po hľadaných osobách, zbraniach, strelive, výbušninách, omamných a psychotropných látkach a jedoch a veciach pochádzajúcich z trestnej činnosti alebo súvisiacich s trestnou činnosťou.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.