Nová vyhláška väčšinu vodičov mátať nemusí. Pozor si treba dať najmä na zimné gumy a staré nálepky.
BRATISLAVA. Nová vyhláška ministerstva dopravy o prevádzke vozidiel, ktorá platí odvčera, priniesla mnohé zmeny. Nie však pre väčšinu bežných vodičov. Tých sa novinky zväčša nedotknú.
Pozrite si paragrafové znenie vyhlášky č. 464/2009 Z.z.
Pozor by si mali dať najmä na staré nálepky, napríklad diaľničné známky na skle, alebo na výrazne zjazdené zimné pneumatiky. Hoci neplatné nálepky nemali byť na čelnom skle automobilu ani doteraz, nová vyhláška umožňuje ich neodstránenie pokutovať.
Minimálna hĺbka drážok dezénu zimných pneumatík sa zvýšila z 1,6 na 3 milimetre. Podľa dopravného experta Jozefa Drahovského však takto zjazdené zimné pneumatiky používal aj doteraz len málokto.
Kam patrí navigácia? Novinky
V zornom uhle vodiča nesmú byť žiadne predmety. Na čelnom skle a bočných predných nesmú byť fólie. Hĺbka drážok dezénu na zimných pneumatikách musí byť najmenej 3 mm. Neplatné nálepky musia byť odstránené. Oranžový maják môžu používať len vozidlá s povolením. Náhradné žiarovky a poistky už nie sú povinné. Nákladné autá musia mať vo výbave snehové reťaze. Nákladné autá a autobusy budú musieť vydávať zvuk pri cúvaní.
Zrejme najdiskutovanejšou novinkou vyhlášky je zákaz umiestňovania predmetov v zornom uhle vodiča. Zákon však presnejšie zorný uhol nedefinuje a niektorí vodiči sa obávajú, že nebudú môcť používať GPS navigáciu, ako boli zvyknutí.
Hovorca ministerstva dopravy Stanislav Jurikovič hovorí, že nariadenie sa väčšiny vodičov nedotkne.
„Zorné pole vodiča je nutné posudzovať pre každý typ vozidla individuálne, pretože plocha čelného skla nie je pri všetkých vozidlách rovnaká so zorným poľom vodiča." Všeobecne platí, že ak je navigácia umiestnená tak, že zakrýva iba výhľad na kapotu a nie na cestu, je to v poriadku.
Vyhláška legislatívne upravuje viaceré povinnosti, ktoré v praxi platili už dávno. Zakazuje sa v nej napríklad používanie fólií proti slnečnému žiareniu na čelnom skle i predných bočných sklách. „Doteraz mohli byť fólie hocikde, ale len certifikované. Za posledné roky však nebol udelený jediný certifikát," hovorí Drahovský.
Nejasné pokuty Medzi ďalšie novinky patrí napríklad vypustenie povinnosti mať v aute náhradné žiarovky a poistky, pokuta za použitie oranžového majáka, cudzincom už bude stačiť lekárnička schválená v ich krajine.
Nákladné autá budú musieť byť povinne vybavené snehovými reťazami a od júla budú musieť spolu s autobusmi pri cúvaní vydávať zvukové výstražné znamenie.
Úrady zatiaľ nemajú jasno v tom, aké pokuty za porušenie nových nariadení vodičom hrozia. „Väčšina sankcií by sa mala pohybovať do 60 eur," povedal hovorca polície Martin Korch.
Odvolal sa pritom na nový zákon o cestnej premávke, ktorý vypracovalo ministerstvo vnútra a platí od februára.
Vyhláška ministerstva dopravy však spresňuje podrobnosti iného zákona - o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorý má v gescii ministerstvo dopravy.
Porušenia tohto zákona sa pokutujú podľa iného paragrafu priestupkového zákona, ktorý hovorí o maximálnej pokute 33 eur. „My sme gestorom technického predpisu. Priestupky sú výhradne vecou policajného zboru. Načo by sme to mali vedieť, my to nemáme v kompetencii," povedal Jurikovič.