BRATISLAVA. V čase, keď modelu Fiesta pribudli na trhu noví konkurenti, sme mali možnosť vyskúšať naftovú a bohato vybavenú verziu 1,6 TDCi Ghia. Jazda s Fiestou nasledovala bezprostredne po prvej skúsenosti s Fiatom Punto Evo. Mohli sme teda podvedome aj vedome porovnávať.
Podvozok Fiesty, ako vždy, urobil dojem. Pár desiatok kilogramov navyše v porovnaní s benzínovou verziou podvozok absorbuje a nedáva pocítiť, že šoférujete ťažšie auto. V podstate, vo vyšších rýchlostiach sa zdala byť Fiesta s naftovým motorom pokojnejšia a ako ľahšie benzínové verzie.
Fiesta sa pozná V prospech bezpečnosti sa ukazuje stabilita na horšom povrchu cesty a priečnych nerovnostiach. Keď vodič stlačí brzdový pedál prudko, Fiesta sa ani nepohne. Stačia dve zákruty a šofér vie, že sedí v dobre vyladenom Forde, ktorý premieňa aj bežnú každodennú trasu na príjemné posedenie za volantom.
Dokonalé tvary a jazdné vlastnosti v triede malých áut.
Fiesta robí jazdu príjemnou.
Jazdné vlastnosti podvozka predstavujú v triede vrchol, ale ani to nie je dostatočný dôvod na to, aby sa za stabilizačný systém platilo 530 eur aj pri najdrahšej výbave a najsilnejšom naftovom motore. Dokonca sme prišli na chuť ergonómii ovládania, ktorá má svojskú, ale veľmi dobrú filozofiu.
Stredný pasažier vzadu sedí na mäkkom sedadle
bez výrazného tvarovania, ale od verzie Ghia sme čakali
lepšie tvarované sedadlá, aj lepšie poťahy.
Zaplať a dostaneš Absencia ESP v najlacnejších verziách by bola celkom pochopiteľná, avšak Volkswagen Polo a Punto Evo majú ESP v základnej výbave a pri všetkých motoroch. (oprava: Pôvodný zámer automobilky Fiat dodávať Punto Evo štandardne so systémom ESP sa slovenského trhu napokon netýka.) Punto Evo dokonca ponúka kolenný airbag vo všetkých modeloch. Vo verzii Ghia si treba priplatiť za hlavové airbagy. Kolenný má Ghia v štandarde. Rovnako bez príplatku zákazník nedostane vypínač airbagu spolujazdca, v Dacii Sandero Stepway dodávaný štandardne.
Kryt rezevného kolesa a zároveň mäkké dno kufra vyzerá
veľmi lacno. Podobne sú na tom úchyty lanka zdvíhajúceho plató.
Motor podriadili spotrebe Ford montuje naftový štvorvalec 1,6 TDCi v slabšej verzii s výkonom 66 kW (90k) a krútiacim momentom 212 Nm. Prioritou je spotreba, ktorá nemusí byť vzdialená odhadom výrobcu. V praxi si teda luxusná Fiesta pri slušnej kultúre chodu motora vypýta 4,6 litra nafty na sto kilometrov. V dnešnej dobe totiž 90 koní v malom aute nevyrazí dych a dynamické parametre sú vzhľadom na najsilnejšiu naftovú verziu skôr vlažné. Prevody sú však navrhnuté tak, že Fiesta si vystačí s päťstupňovou prevodovkou.
Výplne dverí sa budú ľahko čistiť a dobre udržiavať,
boxy vyzerajú nenápadne, ale sú účelné.
Na druhej strane, rezerva s akou motor pracuje, drží spotrebu na rozumnej hranici, ak šofér Fiestu preháňa. Na každodenné dochádzanie na kratšie vzdialenosti by sme dôverovali benzínovým motorom od Forda. Pôvodom francúzsky diesel je dobrý na úlohu referentského vozidla s vysokým počtom najazdených kilometrov ročne. Na pôžitkové jazdenie vychádza podstatne lepšie o vyše tisíc eur lacnejšia benzínová verzia 1,6 Ti-VCT s výkonom o 30 koní vyšším.
Tlačidlo štartovania má výbornú polohu aj vyhotovenie.
Novému interiéru pristane.
Kalkulácie Ford testovacím autom demonštroval, čo všetko Fiesta dokáže, aká vie byť úsporná a luxusná. K zavedenej značke Ghia by pristali krajšie plasty a lepšie sedadlá a najmä viac bezpečnostných prvkov v základnom balíku. Nabúchaná testovacia Fiesta 1,6 TDCi Ghia s výkonom iba 90 koní a príplatkovou výbavou stojí 19 373 eur.
Ergonómia ovládania palubného systému
má svoje dobré a logické pravidlá.
Tlačidlami na volante počnúc a pohybom v menu končiac.
Jej komunikačný systém síce poslúcha na hlas vodiča, komunikuje s telefónom cez Bluetooth, otvára sa bez použitia kľúča, štartuje tlačidlom a číta USB, ale to nestačí. Fiesta je výborné malé auto s dôrazom na jazdné vlastnosti, štýl a podvozok. Pocit z jazdy je však trochu pridrahý, navyše ak nám auto neponúklo navigačný systém a lepšie sedadlá. Toto je cenový revír, v ktorom loví Focus. (Doplnené 23.11.2009,17.45: Riešenie ponúka akčný model 1,6 TDCi Titanium X v konfigurácii vybavenia podobnom verzii Ghia, ktorý stojí 13 790 eur. Ghia 1,6 TDCi v čase testu aj teraz začína na cene 16 070 eur.)
Fiesta ponúka bezkľúčový vstup a štartovanie tlačidlom.
Ovládač má dobrý tvar a veľmi precízne dielenské vyhotovenie.
SME spokojní SME nespokojní
jazdné vlastnosti cena
spotreba slabá bezpečnostná výbava v cene
radenie niektoré lacné detaily
pocit z jazdy -
Kupujem – Nekupujem
Aj v prípade tak emotívneho auta s výborným podvozkom, ako je Fiesta 1,6 TDCi Ghia, by rozhodli peniaze a bezpečnostná výbava. Nekupujem. (Rastislav Chvála)
Technické parametre - Ford Fiesta 1,6 TDCi Ghia Cena modelu od 10 990 eur
Cena skúš. verzie od 16 070 eur
Cena testovaného auta 19 373 eur
Motor 1,6 TDCi
Zdvihový objem (cm3) 1560
Výkon (kw/k) 60/90
Pri otáčkach (ot./min.) 4000
Krútiaci moment (Nm) 212
Pri otáčkach (ot./min) 1750
Emisie CO2 (g/km) 110
Prevodovka manuálna (5)
Rozmery -
Rázvor náprav (mm) 2490
Dĺžka (mm) 3950
Šírka (mm) 1722
Výška (mm) 1481
Pohotovostná hmotnosť (kg) 1025
Objem palivovej nádrže (l) 45
Objem batož. Priestoru (l) 281 -295
Prevádzkové hodnoty -
Zrýchlenie 0-100 km/h (s) 11,9
Maximálna rýchlosť (km/h) 175
Spotreba mesto (l/100 km) 5,2
Spotreba mimo mesto (l/100 km) 3,6
Kombinovaná spotreba (l/100 km) 4,2
Spotreba v teste (l/100 km) 4,8