Cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami. Toto príslovie by si mal uvedomiť aj zákonodarca, ktorý vytvoril vyhlášku Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky (MDPT) číslo 464/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.
Zákonodarca chcel zrejme zvýšiť bezpečnosť dopravy tým že ustanovil v paragrafe 4 zákaz umiestňovať do zorného pola vodiča rôzne predmety, ktoré bránia vo výhľade vodiča. Potiaľ je to správne, lenže termín zorné pole vodiča nedefinoval, čím umožnil viacero výkladov.
Už sa v médiách objavilo vyhlásenie z Ministerstva vnútra SR, že budú pokutovať vodičov, ktorí budú mať na čelnom skle upevnený navigačný prístroj.
§ 4, vyhláška č. 464/2009 Z.z. (Výhľad z miesta vodiča a spätné zrkadlá):
(6) V zornom poli vodiča nesmú byť umiestnené žiadne predmety, ktoré obmedzujú výhľad vodiča všetkými smermi okrem schválených spätných zrkadiel, označení určených na umiestnenie na sklá vozidla, ako je napríklad diaľničná známka na používanie vybraných pozemných komunikácií, perforovaná kontrolná nálepka technickej kontroly, emisnej kontroly alebo kontroly originality, parkovací preukaz a iné nálepky požadované ostatnými štátmi. Neplatné nálepky sa musia zo skla odstrániť. Navigačné systémy a im podobné zariadenia pripevnené prísavkou alebo iným podobným zariadením na čelnom skle sa nesmú umiestňovať do zorného poľa vodiča. Výhľad cez predné sklo motorového vozidla kategórie M3 môže byť čiastočne znížený popri schválených označeniach len smerovou tabuľkou.
Prečítajte si celé paragrafové znenie vyhlášky č. 464/2009 Z.z.
Z analýzy textu vyhlášky vyplýva, že sú v nej použité nasledovné termíny:
- Čelné sklo
- Zorné pole vodiča
Taxatívne je uvedené, že navigačné systémy a im podobné zariadenia pripevnené prísavkou alebo iným podobným zariadením na čelnom skle, sa nesmú umiestňovať do zorného poľa vodiča.
Čiže, nie je zakázané umiestniť navigačný prístroj napríklad prísavkou na čelné sklo, zakázané je len jeho umiestnenie do zorného pola vodiča.
Z uvedeného vyplýva, že zorné pole vodiča predstavuje priestor, ktorý musí mať priehľadný, aby vodič dokázal bezpečne viesť vozidlo. Určite to bude menšia plocha, než akú obsluhuje stierač okna na strane vodiča.
![]() |
Ilustračné foto: TASR |
Kde umiestniť GPS?
Navigačné prístroje slúžia na poskytovanie informácii určených pre správnu a bezpečnú jazdu. Sú tam najmä informácie o smere jazdy, o rýchlosti jazdy a podľa dokonalosti navigačného pristroja aj informácie o maximálnej povolenej rýchlosti a iných statických a dynamických obmedzeniach a rizikách. Z tohto dôvodu je navigačný pristroj nástroj na zvýšenie plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky a je žiaduce aby ho vodiči mali k dispozícii.
Osobne mám odskúšané rôzne navigačné prístroje a ich rôzne umiestnenie. Aj v úlohe vodiča a aj v úlohe spolujazdca. Moje poznatky sú také, že ak je displej navigačného prístroja dole v strede, pod autorádiom, tak je to najnebezpečnejšie miesto.
Uvedomil som si to až ako spolujazdec, keď vodič pozeral dole na displej a zisťoval, kadiaľ má ísť. Za ten čas šiel vpred naslepo. Len držal volant v priamom smere. Ak by práve vtedy pribrzdilo auto pred nami, tak dôjde k dopravnej nehode.
Neskôr som si odskúšal všetky možnosti umiestnenia navigácie na čelnom skle. Umiestnenie navigácie pred spolujazdca je nevhodné, lebo vodičovi nestačí letmý pohľad. Na to, aby z navigácie odčítal potrebné informácie sa chvíľu sústrediť. A ak sa počas toho zmení dopravná situácia pred vozidlom, riziko nehody je veľmi veľké.
Na dvoch miestach navigácia nezavadzia a pomáha
Najviac sa mi osvedčili dve miesta. V horizontálnom aj vertikálnom strede čelného skla. Vtedy navigačný prístroj nebráni vodičovi vo výhľade a na druhej strane stačí letmý pohľad, aby sa vodič zorientoval. No a na pozadí stále vidí dopravnú situáciu pre sebou.
Druhé dobré miesto som našiel pred vodičom na prístrojovej doske. Tam to vodičovi takisto nezhoršuje výhľad, keďže okolo navigačného prístroja vidí prednú čas karosérie a prístroj je vertikálne medzi výhľadom vodiča a tachometrom, na ktorý sa vodič musí dosť často pozerať. Čiže pohľad na navigačný pristroj je rovnocenný s pohľadom na tachometer a ostatné kontrolky vozidla.
Ideálne umiestnenie navigačného prístroja by bolo priamo do stredu zorného pola vodiča, ale to by musel byť navigačný prístroj priehľadný, čo zatiaľ nie je.
Mimochodom, túto technológiu na báze priehľadného LCD displeja alebo premietania obrazu odrazom cez čelné sklo používajú piloti bojových stíhačiek, kde je potrebné maximálne sústredenie a trvalý pohľad pred seba s kombináciou zameriavania a informácii o aktuálnej výzbroji a výstroji lietadla. Pilot bez takejto výbavy musí pozerať po rôznych prístrojoch a ľahšie sa stáva korisťou nepriateľa.
Táto vojenská technológia pomaly prichádza aj do automobilového priemyslu. Stretol som sa s ňou už u viacerých popredných výrobcov pod názvom "HEAD-UP" čo znamená hlavu hore. Verím, že do 10 rokov sa stane štandardom.
![]() |
Ilustračné foto: BMW |
Zákonodarca na MDPT nám určite chcel dobre. Keďže však vynechal definíciu zorného poľa, dal možnosť živelnému, nezdôvodniteľnému vyberaniu pokút, čo prinúti časť vodičov dať navigačné prístroje dole z čelného skla.
Umiestnenie navigačných prístrojov mimo čelného skla a bezprostredného okolia spôsobí to, že doba nepozerania sa vodiča pred seba narastie, čo už len zo štatistického hľadiska prinesie zvýšený počet dopravných nehôd a celý, pôvodne dobrý úmysel, skončí obrazne povedané ako vybudovanie priamej cesty do pekla. Ako to dať do poriadku? Stačí v ďalšej legislatívnej norme zadefinovať, čo je to zorné pole vodiča,
Napríklad: zorné pole vodiča predstavuje priestor, ktorý musí byť priehľadný, aby vodič dokázal bezpečne viesť vozidlo.