Lukáš: "Zaujímalo by ma, aký je zákonný potup policajtov pri zastavení vozidla a následné oznámenie o priestupku. Musí policajt oznámiť vodičovi hneď, čoho sa dopustil, alebo môže od vozidla odísť s vodičovými dokladmi a následne sa vrátiť a až potom ho upozorniť na priestupok a uložiť mu pokutu, ako sa to stalo mne?"
Podľa zákona o policajnom zbore a podľa zákona o cestnej premávke si môžu policajti vypýtať občiansky preukaz a doklady potrebné k vedeniu vozidla. Bez akéhokoľvek dôvodu.
Policajti totiž majú zo zákona určené, že si môžu vypýtať doklady, alebo kontrolovať dodržiavanie dopravných predpisov. Nikde však nie je určené, v akom poradí to má byť. Policajt môže upozorniť vodiča na priestupok a uložiť mu pokutu aj po kontrole dokladov.
§ 69, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Policajt je oprávnený
a) zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy, ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky,
b) zakázať vodičovi jazdu po diaľnici a vyzvať ho, aby opustil diaľnicu na najbližšom výjazde alebo vozidlo odstavil na parkovisku, ak vozidlo nedosahuje rýchlosť podľa § 35,
c) požadovať predloženie dokladov ustanovených na vedenie a premávku vozidla a na dopravu osôb a nákladu,
d) vyzvať vodiča, aby sa podrobil vyšetreniu, či nie je ovplyvnený alkoholom alebo inou návykovou látkou, alebo liekmi, ktoré môžu znížiť jeho schopnosť bezpečne viesť vozidlo,
e) kontrolovať technický stav vozidla a úplnosť jeho výstroja a výbavy alebo vyzvať vodiča, aby sa podrobil takejto kontrole, ako aj porovnať údaje uvádzané v osvedčení o evidencii s údajmi na vozidle,
f) merať rozmery a hmotnosti vozidla,
g) kontrolovať dodržiavanie povinností vodiča motorového vozidla.
Aj Braňo je pravdepodobne šofér. Napriek tomu sa nás spýtal, ktoré právne predpisy upravujú jazdu autom.
Sú to tieto základné predpisy:
- zákon o cestnej premávke (č. 8/2009 Z.z.)
- vyhláška k zákonu o cestnej premávke (č. 9/2009 Z.z.)
- zákon o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách (č. 725/2004 Z.z.)
- vyhlášky k zákonu o podmienkach prevádzky ... (č. 578/2006 Z.z., č. 464/2009 Z.z.)
- zákon o priestupkoch (č. 372/1990 Zb.)
Aj v ďalších predpisoch sa nachádzajú pravidlá, ktoré majú dosah na jazdu autom, napríklad zákon o pozemných komunikáciách, o policajnom zbore a podobne.
Braňo: "Môže sa stať, že budem policajtom skúšaný z týchto predpisov?"
Určite vás policajti nebudú skúšať z ovládania dopravných predpisov. Môžu vás však poslať na preskúšanie, keď zistia, že dopravné predpisy neovládate. Alebo keď trikrát za posledných 12 mesiacov závažným spôsobom porušíte dopravné predpisy.
§ 91, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Orgán Policajného zboru rozhodne o preskúšaní odbornej spôsobilosti v rozsahu podľa § 79 ods. 2, ak možno dôvodne predpokladať, že nastala zmena odbornej spôsobilosti držiteľa vodičského oprávnenia, najmä ak držiteľ vodičského oprávnenia preukázateľne nevykonával alebo nemohol vykonávať činnosť vedenia vozidla viac ako dva roky.
(2) Orgán Policajného zboru rozhodne o preskúšaní odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2 písm. a) a o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti, ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných dvanástich mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky.
Pokuta asi ešte nikoho nepotešila. Ani Fera, ktorý ju dostal od policajtov za to, že vošiel do zákazu vjazdu.
Fero: "Uznávam, značka so zákazom tam bola, ale bola tam aj značka, čo mi prikazovala smer jazdy. Takže asi tak, vyber si. Jedna značka tvrdí choď tade, ale keď tam vojdeš, porušil si zákaz odbočovania do toho smeru. Policajti mi ani nevedeli vysvetliť, prečo sú tam tie značky. Ževraj, oni ich neprojektujú. A pokutu musím zaplatiť kvôli zákazu. Udivuje ma, aký chaos v tom majú."
Škoda, že Fero nenapísal, kde sa situácia stala. V každom prípade, kombinácia dopravných značiek Prikázaný smer jazdy a následne Zákaz vjazdu, je zvláštna.
Takáto situácia sa dá vyriešiť len tak, že sa pred značkou Zákaz vjazdu otočíte o 180 stupňov. Vtedy vám na to nikto nebude môcť nič povedať. Alebo ak by bola pod zákazovou značkou dodatková tabuľka, podľa ktorej by sa na vás zákaz nevzťahoval.
Policajti mohli byť v tomto prípade zhovievaví a skončiť problém dohovorom. Rovnako však mali právo dať pokutu. Dokonca sa dá predpokladať, že o dopravnej značke Prikázaný smer jazdy nemuseli vedieť a keď videli, že niekto vchádza do zákazu vjazdu, tak si naňho "exemplárne posvietili".
Skutočne, policajti, ktorí pokutu dali, s umiestnením dopravných značiek nič nemajú. To je zodpovednosť tých, ktorí ich tam umiestnili a nedomysleli dôsledky. Tí však pokutu za vodiča nezaplatia.