Robo: "V Bratislave, v lokalite Mlynské Nivy, vyrástlo v poslednej dobe viacero biznis centier a ako býva u nás "dobrým" zvykom, bez adekvátneho počtu parkovacích miest.
Na plynárenskej ulici nedávnom otvorili ázijskú reštauráciu. Pred nimi tam bol dlho autoservis. Pred reštauráciou je široký chodník a už roky tam zvyknem parkovať (ostáva 1,5 m pre chodcov, dopravné značky zakazujúce parkovať tam nie sú)."
Robo: "Predchádzajúci nájomník ma nikdy nenapomínal, že tam nesmiem parkovať a tak ma prekvapilo, že som si za stieračom našiel lístok s odkazom: "SÚKROMNÝ MAJETOK, NEPARKOVAŤ". Taktiež bielou farbou namaľovali na asfalt značky zákazu parkovať.
Pozrel som sa teda do katastrálnej mapy, ako je to s tým súkromným majetkom a zistil som, že vlastníkom 15 m širokej cesty aj s chodníkmi (parcela registra C 21814) je Hlavné mesto SR Bratislava a nehnuteľnosť v ktorej je reštaurácia (parcela registra C 9227/2) patrí prevádzkovateľovi blízkeho bizniscentra.
Šírku cesty a chodníkov som pre istotu premeral laserovým meračom vzdialeností."
Robo: "S týmito zisteniami som navštívil spomenutú reštauráciu a chcel som sa o tom porozprávať. Najskôr mi tvrdili, že to celé kúpili a nemám tam parkovať. Keď som im povedal, kto je podľa katastra majiteľom, tak mi oznámili, že sa už o tom nechcú zhovárať a zopakovali, že je to ich súkromný majetok a nech tam neparkujem.
Parkujem ja v rozpore so zákonom alebo si prevádzkovatelia ázijskej reštaurácie privlastňujú chodník, ktorý im nepatrí? Podľa môjho názoru, ak chcú mať vyhradené parkovacie miesta pre seba alebo návštevníkov reštaurácie, tak musia za to zaplatiť hlavnému mestu Bratislava."
Zväčšiť mapu
Na to, aby prevádzkovateľ reštaurácie mohol zakázať parkovať na chodníku pred reštauráciou, musel by mať chodník prenajatý. Potom by to mohol urobiť akýmkoľvek spôsobom, ktorý neporušuje zákony.
Z toho, čo Robo napísal, to však vyzerá tak, že sa tu nedá hovoriť ani o nájme, keďže zástupca reštaurácie nepripúšťal okrem vlastníctva nič iné. Potom ani nákresy na chodníku nie sú pre nikoho záväzné. Ani pre motoristov, ktorý sa musia riadiť skutočnými dopravnými značkami. A medzi tie biely kríž v bielom kruhu nepatrí.
Z tohto vyplýva, že vodič, ktorý by tam na chodníku chcel zaparkovať, smie, ak nechá chodcom k dispozícii voľnú šírku chodníka minimálne 1 a pol metra.
§ 52, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1, 5 m.
Na záver ešte jedna otázka od Miroslava, ktorá sa týka parkovania v slepej uličke.
Miroslav: "Je povolené stáť (parkovať) v slepej ulici, ktorá je široká 6 metrov?"
Slepá cesta je podľa vyhlášky k zákonu o cestnej premávke cestou, ktorá sa ďalej končí alebo ktorou nemožno ďalej pokračovať v jazde. A keďže je to cesta, tak pre ňu platia rovnaké pravidlá ako pre ktorúkoľvek inú cestu.
Preto aj v slepej ceste je potrebné dodržiavať pravidlá o zastavení a státí.
Ak je slepá cesta široká 6 metrov, zastaviť v nej môžete. Nesmiete tam však stáť, ak neviete zabezpečiť to, aby zostal pre každý smer premávky zachovaný minimálne jeden jazdný pruh široký 3 metre.
§ 23, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo. Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade. Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy. Pri státí vodič vozidla nesmie obmedziť pohyb chodcov ani cyklistov.