Predstavil ich Ing. Radomír Pätoprstý zo spoločnosti Siemens. Vďaka nemu sa verejnosť prvý krát dozvedela viac o princípe detekcie prejazdu spoplatneným úsekom a nastavenia palubnej jednotky.
![]() |
Palubná jednotka elektronického mýta (foto: SITA) |
V sumáre možno povedať, že palubná jednotka je prijímač GPS signálu z družíc, na základu ktorého si vypočíta aktuálnu polohu. Má v sebe zabudovanú mapu spoplatnených úsekov a na základe analýzy posiela do centrály cez GSM modem informácie o prejazde spoplatnených úsekov ciest zabezpečeným kanálom s elektronickým podpisom.
Ide o takzvanú tlstú OBU jednotku, ktorá nepotrebuje trvalé GSM spojenie. Okrem toho má palubná jednotka aj mikrovlnný modul, ktorý sa na Slovensku bude využívať len na kontrolné účely.
Palubná jednotka je zabezpečená senzorom voči nedovolenej manipulácii a pohybovým senzorom, zrejme na základe ktorého sa rozhoduje čo je vozidlo v pohybe.
Prvý krát odznela informácia, že na palubnej jednotke sa bude dať nastaviť nielen počet náprav pri vozidlách nad 12 ton, ale aj zmena kategórie vozidla z 3,5 až 12 ton na kategóriu nad 12 ton s príslušným počtom náprav, napríklad pri pripojení prívesu alebo návesu.
V diskusii odznela len jediná negatívna poznámka. Palubná jednotka sa má podľa vyhlášky 388/2009 Z.z. umiestniť na čelné sklo a podľa vyhlášky 464/2009 Z.z. je zakázané jej umiestnenie na čelnom skle.
Na to si dopravcovia sami odpovedali vo význame: "Keď nebudeš mať palubnú jednotku na skle, dostaneš pokutu, že ju nemáš. Keď ju budeš mať na skle, tak dostaneš pokutu, že ju máš na skle."
Mimochodom, palubná jednotka je schopná prijať cez GSM modem aj aktualizáciu mapy spoplatnených úsekov. Čo mi však chýba, je absencia RFID modulu, ktorý by ešte zjednodušil kontrolu a zvýšil interoperabilitu.