Jedným z nedostatkov zákona o cestnej premávke je chýbajúca definícia predchádzania. S týmto výrazom sa v zákone operuje často, dokonca je mu venovaný celý jeden paragraf. Riešenie javov na cestách súvisiace s týmto manévrom potom treba hľadať medzi riadkami zákona. A ani tak nemusia byť uspokojivo vysvetlené.
Michal: "Ako je to so značkou Zákaz predbiehať, ktorá je umiestnená v obci, na ceste s viacerými prúdmi v jednom smere? Mňa v autoškole učili, že ak komunikácia v obci má viac pruhov, nejedná sa o predbiehanie, ale o súbežnú jazdu."
Medzi vodičmi sa udomácnilo pravidlo, že v obci neexistuje predbiehanie na viacpruhovej ceste v jednom smere, lebo sa to volá súbežná jazda. Zabúda sa však na dôležitú súčasť tohto pravidla. O súbežnej jazde sa dá hovoriť len v situácii, ak je v jazdných pruhoch taká hustá premávka, že rýchlosť vášho vozidla je závislá od predchádzajúceho.
Nikde v zákone nie je napísané, že sa o predbiehaní v obci nedá hovoriť. Spomína sa v ňom však to, že vozidlá jazdiace jedným smerom na viacpruhovej vozovke môžu na jazdu využiť ktorýkoľvek jazdný pruh. Keďže aj v obci sa predbieha, potom aj umiestnenie dopravnej značky Zákaz predchádzania nie je proti logike.
Problém však nastane vtedy, ak by niekto chcel odlíšiť predbiehanie od preradenie sa do iného jazdného pruhu. Potom dopravná značka logiku stráca. Totiž, dokázať niekomu predbiehanie v obci je veľmi náročné. To však neplatí pre vodičov vozidiel, ktorí šoférujú nasledovné vozidlá:
- nákladné auto nad 3,5 tony,
- jazdnú súpravu, ktorej celková dĺžka presahuje 7 m,
- zvláštne motorové vozidlo,
- motocykel s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou do 45 km/h.
Vodiči týchto vozidiel totiž v obci na dvojpruhovej ceste v jednom smere smú jazdiť len v pravom a ľavý smú používať na predchádzanie. Ak je však na kraji cesty dopravná značka zákaz predchádzania, ľavý jazdný pruh je pre nich nepoužiteľný.
Michal sa v súvislosti s predbiehaním spýtal ešte na obchádzanie prekážky.
Michal: "Môžem pri obchádzaní cyklistu (bežca, korčuliara) idúceho mojím smerom a zasahujúcom do vozovky, prejsť cez plnú čiaru časťou vozidla? Kedy sa jedná o obchádzanie prekážky?"
Michal správne podotkol, že cez plnú čiaru môže vodič prejsť okrem iného aj v prípade, ak obchádza prekážku. Je ňou aj cyklista alebo chodec?
§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
f) chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; chodcom je aj osoba, ktorá ... ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde ...,
u) vodičom osoba, ktorá vedie vozidlo,
v) vozidlom motorové vozidlo, nemotorové vozidlo a električka,
r) prekážkou cestnej premávky všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov; za prekážku cestnej premávky sa nepovažuje vozidlo stojace alebo pomaly sa pohybujúce z dôvodov vyvolaných cestnou premávkou, spojených najmä s údržbou alebo opravou cesty, dopravnou nehodou alebo inou udalosťou,
n) neobmedzením povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby inému účastníkovi cestnej premávky neprekážal,
o) neohrozením povinnosť vodiča počínať si tak, aby inému účastníkovi cestnej premávky nevzniklo nijaké nebezpečenstvo,
§ 14, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič, ktorý pri obchádzaní vozidla, ktoré zastavilo alebo stojí, prekážky cestnej premávky alebo chodca vybočuje zo smeru svojej jazdy, nesmie ohroziť ani obmedziť vodiča protiidúceho vozidla; nesmie ohroziť ani vodiča idúceho za ním, ani iného účastníka cestnej premávky. Vodič je pritom povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy.
Značka Pozdĺžna súvislá čiara (č. V 1a) sa používa na oddelenie jazdných pruhov s protismernou premávkou, na oddelenie radiacich pruhov pred križovatkou. Vodič musí ísť vpravo od tejto značky. Značku je zakázané prechádzať alebo nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie alebo odbočovanie na miesto mimo cesty alebo na vchádzanie z miesta mimo cesty na cestu.
V prípade, že cyklista alebo chodec ohrozuje alebo obmedzuje jazdu vozidiel, vodič ho smie považovať za prekážku cestnej premávky a ako takú ju obísť aj prejdením cez plnú čiaru.
O predchádzaní ešte jedna otázka od Dana:
Dano: "Chcel by som sa opýtať, ako to je s predbiehaním. Keď začnem predbiehať nákladné auto ešte počas prerušovanej čiary a asi v polovici až 3/4 predbiehania nasleduje plná čiara a ja sa zaradím pred nákladné auto, je to porušenie zákona? Podotýkam, že je tam aj zvislá dopravná značka "zákaz predbiehania", ale keďže idete za nákladným autom a ho predbiehate, nie je možné ju vôbec vidieť."
Predbiehanie, ako ho popísal Dano, je v poriadku. V polovici predbiehacieho manévru jednoducho nesmiete ostať v protismere, ale sa čo najskôr zaradiť do svojho jazdného smeru.
V zákone sú presne definované podmienky, kedy sa predchádzať nesmie. Medzi ne nepatrí situácia, o ktorej píše Dano.
Značka Zákaz predchádzania zakazuje vodičovi predchádzať motorové vozidlo vľavo. Plná čiara zas nedovoľuje prejsť cez ňu a vodič musí ísť vpravo od nej. Ak je však vodič v situácii, kedy obe dopravné značky začali platiť a on je s vozidlom v protismere, jediná možnosť, ako neporušiť zákon a vyhlášku, je vrátiť sa do svojho smeru bez ohrozenia bezpečnosti a plynulosti premávky. To znamená, že smie dokončiť predbiehací manéver alebo ho môže nedokončiť a zaradiť sa späť za predbiehané vozidlo.
§ 15, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(5) Vodič nesmie predchádzať,
a) ak nemá pred sebou rozhľad na takú vzdialenosť, ktorá je potrebná na bezpečné predchádzanie,
b) ak by sa nemohol bezpečne zaradiť pred vozidlo alebo pred vozidlá, ktoré chce predísť,
c) ak by ohrozil alebo obmedzil vodiča jazdiaceho v protismere, alebo ohrozil iného účastníka cestnej premávky,
d) ak vodič pred ním idúceho vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy vľavo a ak ho nemožno predísť vpravo podľa odseku 1, prípadne ak ho nemožno predísť v ďalšom voľnom jazdnom pruhu vyznačenom na vozovke v tom istom smere jazdy,
e) cez pripájací alebo odbočovací jazdný pruh; to neplatí pre prípad uvedený v odseku 1,
f) po krajnici; to neplatí pri predchádzaní vpravo podľa odseku 1, pritom nesmie ohroziť ani obmedziť chodca idúceho po krajnici a cyklistu alebo vodiča malého motocykla jazdiaceho po krajnici,
g) pri jazde cez križovatku a v takej vzdialenosti pred križovatkou, ktorá nie je dostatočná na bezpečné dokončenie predchádzania pred úrovňou križovatky; to neplatí pri predchádzaní motocykla bez postranného vozíka alebo nemotorového vozidla,
h) pri jazde cez železničné priecestie,
i) ak by pri predchádzaní svojou výrazne nižšou rýchlosťou obmedzil za ním idúce vozidlo, ktoré začalo úkon predchádzania skôr.