Nepodpísaný odosielateľ e-mailu nám napísal:
"Je povolené kamerovať alebo nahrávať prebiehajúci rozhovor s policajtom pri cestnej kontrole? Zakazuje to nejaký zákon?"
Ak nie ste policajt, pre točenia videa a nahrávania zvuku sa na vás vzťahuje občiansky zákonník. Píše sa v ňom, že "fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy."
V tejto súvislosti sa v občianskom zákonníku spomína:
§ 12, zákon č. 40/1964 Zb.:
(1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.
(2) Privolenie nie je potrebné, ak sa použijú písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky alebo obrazové a zvukové záznamy na úradné účely na základe zákona.
Ak by ste teda chceli natočiť alebo odfotiť policajta v súkromí, bez jeho súhlasu nesmiete. Keď je však v službe a záznam sa vyhotovuje v súvislosti s jeho služobnou činnosťou, jeho súhlas nepotrebujete. Vtedy totiž nejde o záznam prejavov osobnej povahy policajta, čo potvrdili aj súdy.
V judikáte č. 10/2001 z "dielne" ústavného súdu, ktorý sa venuje problému vyhotovovaniu záznamu služobného zákroku mestských policajtov, sa píše:
"Podľa právneho názoru ústavného súdu za súčasť základného práva na súkromie a ani za prejav osobnej povahy (v zmysle § 11 Občianskeho zákonníka) nemožno u verejného činiteľa zamestnanca mestskej polície považovať výkon jeho zákonom upravenej služobnej právomoci na verejnosti. Zatiaľ čo do súkromia osôb, a teda aj do predmetu ochrany osobnosti patria zásadne otázky týkajúce sa ich intímnej sféry (písomnosti osobnej povahy, zvukové záznamy prejavov osobnej povahy), v prípade výkonu ústavnej alebo zákonnej právomoci verejných činiteľov na verejnosti ide o diametrálne odlišné otázky verejnej, a nie súkromnej sféry, ktoré nemožno v žiadnom prípade považovať za súčasť ich základného práva na súkromie.
Verejní činitelia si musia byť vedomí toho, že budú vystavení pozornosti verejnosti a budú musieť akceptovať výkon práva na informácie zo strany verejnosti minimálne v tom rozsahu, v akom svoje ústavné alebo zákonné právomoci vykonávajú na verejnosti, resp. v styku s verejnosťou. Takémuto právnemu režimu prirodzene nepodliehajú otázky spadajúce do rozsahu základného práva na súkromie fyzickej osoby."
To znamená, že ak vás zastaví policajná hliadka a vy dostanete potrebu si služobný zákrok policajtov natočiť, súhlas si pýtať nemusíte. A v prípade neoprávnenej pokuty to môže slúžiť aj ako dôkaz.
Ďalší z vás, ktorý sa zabudol podpísať, dostal pokutu za nestlmenie svetiel pred železničný priecestím.
"Pred pár dňami som dostal od policajtov pokutu za nestlmenie svetiel na železničnom priecestí v čase, keď boli dole závory. Odôvodnením bolo, že ako prvé auto v kolóne pred priecestím, ktoré signalizuje prichádzajúci vlak, musím stlmiť svetlá na parkovacie.
Priznám sa, že som o takomto priestupku nikdy nič nepočul. Hľadal som ho aj v cestnom zákone, ale ani v sekcii železničného priecestia, ani v osvetlení vozidla som nič také nenašiel.
Vzhľadom na to, že policajt mi chcel odobrať vodičský preukaz v prípade, že nezaplatím pokutu na mieste a ja som sa súrne potreboval dopraviť autom, pokutu som zaplatil. Ale zaujima ma, či som nebol podvedený."
Pokuta mohla byť oprávnená. Záleží však od toho, aké železničné priecestie to bolo. Ak je priecestie vyvýšené s tým, že prvé vozidlá zastavujú akoby na svahu kopca, potom môžu oslniť vodičov áut stojacich v protismere. Vtedy ak nevypnú stretávačky, môžu dostať pokutu za možnosť oslnenia vodičov áut stojacich v protismere.
Oslnenie sa však nemôže stať na miestach, kde nie je výjazd k priecestiu po svahu nahor. Tam sa o žiadnej pokute nedá hovoriť.
Mimochodom, za to odôvodnenie, ak bolo také, ako nám napísal odosielateľ e-mailu, by sa policajti mali vrátiť do autoškoly, pretože to bola nepresná interpretácia súvisiaca so zákonom o cestnej premávke len čiastočne.
Podľa zákona sa stretávačky musia vypnúť pred železničným prejazdom len v prípade, že by mohli oslniť autá v protismere.
§ 32, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Vodič nesmie použiť diaľkové svetlomety, ak je vozovka dostatočne a súvisle osvetlená alebo ak by mohol byť oslnený vodič protiidúceho vozidla, vodič vozidla idúceho pred ním alebo iný účastník cestnej premávky, strojvedúci vlaku alebo vodič iného dráhového vozidla, alebo vodič plavidla. Pri zastavení vozidla pred železničným priecestím vodič nesmie použiť ani stretávacie svetlomety, ak by nimi mohol oslniť vodiča vozidla v protismere.
Aby sa vám podobný problém v budúcnosti nestal, najlepšie urobíte, ak budete mať pri ďalšej policajnej kontrole pri sebe aktuálnu verziu zákona o cestnej premávke. A tak si veľmi ľahko skontrolujete, či je alebo nie je pokuta oprávnená.
Na záver si ešte prečítajte otázku Gusta, ktorý je zvedavý na problematiku pokút súvisiacu s možnosťou zadržania tabuľky s evidenčným číslom:
Gusto: "Som vodič už pár rokov (mám 73 rokov). Prosím vás o odpoveď: V akom prípade môže policajt zobrať z auta aj ŠPZ? Viem, že vodičský preukaz, technický preukaz môže. Ale ŠPZ? Veď auto nemôže za to, že vodič prekročil rýchlosť alebo podobne."
Tabuľky s evidenčným číslom (voľakedy ŠPZ) nesmie polícia odobrať za rýchlosť a ďalšie priestupky nesúvisiace s technickým stavom vozidla.
V zákone o cestnej premávke sú presne definované prípady, po ktorých môže policajt zadržať tabuľky s evidenčným číslom. Sú zhodné so situáciami, po ktorých môžu policajti zadržať technický preukaz.
§ 72, zákon č. 8/2009 Z.z:
(1) Policajt je oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine, ak:
a) je vozidlo nespôsobilé alebo technicky nespôsobilé na cestnú premávku alebo ak vozidlo bolo vyradené z evidencie alebo z cestnej premávky, 39)
b) vodič nepreukázal, že vozidlo bolo v ustanovenej lehote podrobené technickej kontrole alebo emisnej kontrole,
c) údaje v ňom uvedené nie je možné identifikovať,
d) je podozrenie, že sa v ňom neoprávnene urobili zmeny alebo že je neplatné,
e) pominul účel, na ktorý bolo vydané,
f) je na vozidle nečitateľná alebo poškodená tabuľka s evidenčným číslom alebo táto tabuľka nie je umiestnená v súlade s týmto zákonom,
g) vodič nepredloží potvrdenie o poistení zodpovednosti,
h) vozidlo presahuje najväčšie prípustné rozmery a vozidlo nemá povolenie na zvláštne užívanie ciest,
i) vozidlo presahuje najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť alebo najväčšiu prípustnú hmotnosť pripadajúcu na nápravu a vozidlo nemá povolenie na zvláštne užívanie ciest,
j) vozidlo nemá zaplatenú úhradu za užívanie vymedzených úsekov diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy alebo mýto.
(2) Policajt je oprávnený za podmienok ustanovených v odseku 1 zadržať aj tabuľku s evidenčným číslom.
(6) Tabuľku s evidenčným číslom z motorového vozidla demontuje policajt, ak tak vodič neurobil na jeho výzvu sám.