Viacerí z vás sa nám ozvali s otázkou, či smie mestská polícia dávať papuče vozidlám stojacim na parkovisku, keď nemali zaplatený parkovací lístok.
Peter: "Podotýkam, že stáli na platenom parkovisku, nestáli na vyhradenom mieste. Má právo polícia v takom prípade im nasadiť blokovacie zariadenie?"
Maroš: "V súvislosti so zavedením parkovného od 1.8. využíva Mestská polícia v Košiciach blokovacie zariadenia -papuče- na blokovanie vozidiel, ktoré nemajú viditeľne umiestnený parkovací lístok. Mám otázku, či sú mestskí policajti na takéto znemožnenie užívania osobného majetku oprávnení. Podľa mňa, nezaplatenie parkovného nie je dopravný priestupok."
O tom, že mestskí, obecní alebo štátni policajti môžu dávať papuče na vozidlá, ktorých vodiči porušili niektoré dopravné predpisy, najmä tie, ktoré sa týkajú zákazu státia a zastavenia, netreba diskutovať.
§ 55, zákon č. 171/1993 Z.z.:
Policajt je oprávnený použiť technické prostriedky na zabránenie odjazdu dopravného prostriedku v prípade, ak
a) dopravný prostriedok stojí na mieste, kde je to zakázané, a vodič sa v blízkosti nezdržuje,
b) sa vodič dopravného prostriedku aj po opakovanej výzve odmieta podrobiť služobným zákrokom vykonávaným policajtom a z jeho konania je zrejmé, že chce s dopravným prostriedkom z miesta odísť,
c) ide o dopravný prostriedok, o ktorom sa zistilo, že je odcudzený,
d) je dôvodné podozrenie, že dopravný prostriedok sa môže použiť na odvoz páchateľa trestného činu.
§ 16a, zákon č. 564/1991 Zb.:
(1) Príslušník obecnej polície je oprávnený použiť technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla, ak
a) motorové vozidlo stojí na mieste, kde je to zakázané dopravnou značkou alebo všeobecnou úpravou cestnej premávky a vodič vozidla sa v blízkosti nezdržiava,
b) ide o motorové vozidlo, o ktorom sa zistilo, že sa po ňom pátra.
Netreba ani pochybovať o tom, či vodič bez zaplatenia poplatku smie alebo nesmie stáť na platenom parkovisku. Jednoznačnú odpoveď na to dáva zákon o cestnej premávke. Podľa neho sa tam bez zaplatenia stáť nesmie.
§ 25, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
o) na platenom parkovisku, ak vozidlo nemá zaplatený poplatok za parkovanie,
Aby nevznikali zbytočné nedorozumenia a zdržania, vodiči urobia najlepšie, keď doklad o zaplatení parkovného nechajú v aute na palubnej doske na viditeľnom mieste.
Jedna otázka však v tomto prípade zostáva nezodpovedaná: zaplatenie poplatku znamená len zaplatenie peniazmi, alebo aj splnenie ďalších povinností, o ktorých sa často dozviete až z dokladu o zaplatení? Teda po tom, čo si od vás vypýtajú peniaze za platené parkovacie miesto bez toho, aby vám povedali, že musíte spraviť aj niečo iné, než len zaplatiť peniazmi.
Ak by výraz "zaplatený poplatok" znamenal len zaplatený peniazmi, potom by ste nemuseli nechávať doklad o zaplatení za čelným sklom vozidla na viditeľnom mieste. Dôsledkom toho by bolo, že by sa policajti nemali ako dozvedieť, či ste za parkovanie zaplatili. No a potom by nemohli rozdávať papuče.
Podľa niektorých právnych názorov však "zaplatený poplatok" znamená splnenie všetkých podmienok pre to, aby ste mohli stáť na platenom parkovacom mieste. Napríklad, zaplatiť peniazmi a umiestniť v aute na viditeľné miesto doklad o zaplatení. Tu však často nastáva problém.
Pred kúpou parkovacieho lístka sa okrem podmienky zaplatiť peniazmi nedozviete o ďalších, ktoré treba splniť. Napríklad, že doklad musíte dať na viditeľné miesto do auta. A keď to zabudnete spraviť, situácia sa chápe tak, akoby ste nezaplatili poplatok. A potom vám hrozí papuča a pokuta.
Je to podobné, ako keby ste si kúpili lístok na koncert, zaplatili zaň a tesne po začiatku koncertu vám organizátor oznámi, že ste mali prísť v obleku a nie v teplákoch. A keďže ste neprišli v obleku, musíte zaplatiť pokutu.
Tento problém sa týka niektorých miest Slovenska, kde samosprávy prenajali verejné priestranstvá určené na parkovanie súkromným spoločnostiam. Zvyčajne v jednej obci jednej spoločnosti. A aby sa ušetrilo, najatí brigádnici predávajú parkovacie karty, na ktorých treba vyznačiť čas začiatku parkovania. Tí vám však kartu predajú bez toho, aby vám čokoľvek povedali. Okrem sumy na zaplatenie.
Jednoducho sa nám zdá nespravodlivé, že pred kúpou parkovacej karty sa nedozviete všetky podmienky, za ktorých sa považuje poplatok za parkovanie na platenom mieste za zaplatený.
V súvislosti s papučami sme dostali ešte jeden e-mail od Petra z Bratislavy:
Peter: "Posielam Vám foto papuče, ktorú dali mestskí policajti na parkovisku ul. P. Horova v Devínskej Novej Vsi (DNV) v Bratislave. Považujem to buď za stratu zdravého rozumu alebo za nenažranosť a hyenizmus. V DNV večer takmer nie je šanca zaparkovať, sídlisko bolo stavané na oveľa menši počet parkovacích miest, než táto mestká časť má.
Auto, ktoré dostalo papuču sa ale "previnilo" tým, že majiteľ/ka v noci sa presne netrafil na miesto na parkovanie a kolesami zasiahol doslova pár cm do pruhov, ktoré obmedzujú parkovanie kvôli poklopu. Podotýkam, že poklop sa otvára tak raz do roka, auto ničím neohrozilo ani neobmedzilo prístup k poklopu."
Problém s nedostatkom parkovacích miest v obciach je známy. Keďže mestskí policajti môžu, ale nemusia dať na auto papuču, možno mali aj tento prípad posúdiť zhovievavejšie. Tiež treba povedať, že papuča neznamená automaticky pokutu, vec sa dá skončiť aj dohovorom.
Pre parkovanie platí, že miesto na parkovanie si vyberá vodič. Z toho dôvodu tam môže ale nemusí parkovať, keďže jedná z vlastnej vôle. Dodržiavať dopravné predpisy je však povinný každý vodič, keďže zákon platí pre všetkých. V prípade, že ich poruší, tiež je to len z jeho vlastnej vôle. Preto si musí byť vedomý toho, že za porušenie predpisov môže prísť trest.
V tomto prípade treba dodať, že vodič stál nie len na "šrafovanom", ale aj vedľa ... respektíve na žltej čiare. Ak je takto zafarbená čiara na vozovke, pre vodiča to znamená, že vedľa nej nesmie ani zastaviť, ani stáť. Nezávisle od vzdialenosti poklopu.
Značka Žltá súvislá čiara (č. V 12b) vyznačuje úsek, kde je z obidvoch strán tejto čiary zakázané zastavenie a státie vozidiel.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.