Stretnutie s policajnou hliadkou máva rôzne podoby. Viacerí z vás nám o nich píšete. Napríklad, Jána zastavovali spôsobom, ktorý pripomínal využitie práva prednostnej jazdy a nie zastavovanie iného vozidla.
Ján: "Chcel by som sa opýtať, čo robiť v prípade, že ide za vami policajné auto, ktoré nemá rozsvietenú stopku lebo ňou napríklad nie je vybavené, ale má len zapnuté výstražné svetlá a spomaľuje tak, ako ja. A je teda jasné, že ma chce zastaviť.
Ale podľa vyhlášky, si zapnutím výstražných svetiel vyhradzuje len právo prednostnej jazdy a teda ja ako vodič som povinný mu ustúpiť alebo zastaviť na okraji cesty tak, aby mu bolo umožnené dostať sa na miesto určenia.
Keď však dané auto zastane, myslím si, že podľa vyhlášky mám právo pokračovať v jazde, keďže nebol splnený ani jeden zo spôsobov, akým ma smie policajt zastaviť. Navyše som niekde počul, že policajti by mali byť pri kontrole svojim vozidlom pred zastaveným vozidlom, a nie za ním."
Ak je vodičovi jasné, že ho policajti idúci v aute zastavujú a tí ho skutočne zastavujú, mal by na ich pokyn zareagovať zastavením vozidla. Ak to však policajti nerobia podľa zákona a príslušnej vyhlášky, nemusí.
Zatiaľ, čo policajt smie len to, čo mu zákon umožňuje, vodič môže všetko, čo mu zákon nezakazuje.
A preto, keď sa policajti v aute pokúšajú zastaviť iné vozidlo spôsobom, ako to popísal Ján, bez príslušného znamenia, pre vodiča to neznamená pokus policajtov o zastavenie vozidla vodiča.
Policajt z idúceho auta totiž môže zastavovať iné vozidlo, iba ak splní nasledovné podmienky:
musí byť v rovnošate
zdvihnutím ruky alebo zdvihnutým zastavovacím terčom, čo môže z idúceho auta nahradiť kývaním ruky zvisle hore a dolu, vysunutým zastavovacím terčom alebo rozsvietením nápisu STOP umiestneného na vozidle
zapnutý maják alebo húkačku, ale len vtedy, ak idú za vozidlom, ktoré chcú zastaviť (inokedy je to nepovinné)
Policajt vo vozidle vás teda môže zastavovať aj pred vašim autom aj za ním. Musí však dávať predpísaným spôsobom znamenie, aby sa vodič nepovažoval zapnutie majáku a húkačky ako využitie práva prednostnej jazdy.
§ 13, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(1) Znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.
(2) Policajt v rovnošate dáva znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutím ruky alebo zdvihnutým zastavovacím terčom (č. Z 5a), alebo svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu. Z idúceho vozidla môže dávať policajt v rovnošate toto znamenie kývaním ruky zvisle hore a dolu, vysunutým zastavovacím terčom alebo rozsvietením nápisu STOP umiestneného na vozidle. Z idúceho vozidla možno pokyn na zastavenie vozidla zdôrazniť zvláštnym výstražným svetlom, prípadne aj zvláštnym zvukovým znamením podľa § 40 zákona. Pokyn na zastavenie vozidla možno dávať z vozidla idúceho pred zastavovaným vozidlom, ako aj z vozidla idúceho za zastavovaným vozidlom. Pri zastavovaní vozidla idúceho pred vozidlom, z ktorého policajt v rovnošate dáva pokyn na zastavenie vozidla, sa zvláštne výstražné svetlo a zvláštne výstražné zvukové znamenie použije vždy.
Zuzana z Banskej Bystrice sa pýta, či má policajt predpísaný slovník, ktorý smie používať.
Zuzana: "Raz ma zastavila polícia a prvé slová, ktoré som od policajta počula, len čo som stiahla okno bolo: "vypnuté svetlá, 60 eur". Ma policajt predpísaný nejaký slovník, ktorý musí používať?"
V etickom kódexe príslušníka policajného zboru sa píše: "Správanie policajta voči občanom je transparentné. Policajt prejavuje slušnosť, rešpekt, taktnosť a ohľaduplnosť voči všetkým osobám bez rozdielu. Nepoužíva násilie, donucovacie prostriedky používa iba za podmienok a spôsobom stanoveným zákonom."
Aj keď policajti nemajú predpísaný slovník, sú povinný dodržiavať etický kódex. Aj počas cestnej kontroly. To, či spôsob oznámenia priestupku a výšky pokuty Zuzane zodpovedá spomínanému článku kódexu, posúďte sami.
Na ukážku toho, že sa dá byť slušný a pritom strážiť dodržiavanie zákona, si prečítajte skúsenosť Janka:
Janko: "Cestovali sme z Česka domov a kedže sme sa dosť ponáhľali, tak sme na diaľnici medzi Brnom a hranicou išli 190 km/hod. V danej rýchlosti nás predbol nadupaný pasat, zaradil sa pred nás a potom začal spomalovať na 160 km/hod.
Hovorím si "blbec, najprv nás predbieha a potom brzdí". Po pár kilometroch však zapol majáčiky a nápis - "Polícia, prosím nasledujte nás". Samozrejme nám bolo jasné čo bude nasledovať.
Skutočné prekvapenie prišlo následne po zastavení. Z policajného auta vystúpil usmiaty policajt, ktorý nám veľmi slušným spôsobom oznámil náš dopravný priestupok. Samozrejme, nebolo čo zatĺkať, tak sme skonštatovali, že sme išli sme 190.
Aké bolo prekvapenie, keď nám oznámil, že áno, v 190 nás predbiehal, ale potom nás spomalili a namerali len 160.
Ďalší šok prišiel pri cifre za pokutu, keď podľa tabuliek to bolo za 1000 CZK (45 euro). Aby to nebolo všetko, tak počas vypisovania nám tento pán ochotne povysvetľoval veci, na ktoré sme sa v priateľskej atmosfére pýtali. Okrem iného som sa dozvedel, že česká polícia toleruje na diaľnici rýchlosť až 150 km/hod. Skoro mi vypadli oči, keď som to počul a spomenul som si na našich súdruhov a ich pokuty za 134 km/hodinu.
Po zaplatení pokuty, sme sa s kamarátmi v debate zhodli že pri takomto férovom a slušnom prístupe bolo aj radosť zaplatiť danú pokutu.
Tento zážitok nebol môj prvý s políciou ČR, ale opäť potvrdil že etický kódex nie je pre nich len zdrap papiera, a heslá ako Slúžiť verejnosti a podobne nie sú len kecy, ale že sa týmto aj skutočne riadia."
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.