Peter: "V Košiciach sa mi stalo, že ma zastavila Pohotovostná motorizovaná jednotka a tvrdila, že telefonujem za volantom. V aute mám nainštalovanú "Handsfree" sadu a používam ju. Nemám teda dôvod obsluhovať telefón za jazdy. Prečo by som investoval viac ako 200€ za kvalitné rádio s Bluetooth Handsfree? Ako sa dá proti tomu efektívne brániť?
Pravda je taká, že keď som stál na križovatke na červenú, tak som sa naťahoval a mal som pri tom ruku aj za hlavou, čo mohlo vyvolať dojem, že obsluhujem telefón.
Páni policajti na mieste nebrali argument, že mám Handsfree sadu. Ani telefón nemali záujem skontrolovať. Čo teraz? Odmietol som zaplatiť pokutu a došla pozvánka na Dopravný inšpektorát."
Telefonovať za volantom vodič môže, ak používa systém "voľné ruky" (alias "Handsfree"). Telefónny prístroj nesmie používať iba vtedy, keď vedie vozidlo.
Keď auto stojí na križovatke na červenú, o vedení vozidla nemôže byť reč. Počas čakania na zelenú totiž nemá vodič zakázané vystúpiť z vozidla, ak ani seba a ani nikoho iného neohrozí. A určite budete súhlasiť, že mimo vozidla sa o jeho vedení hovoriť nedá.
§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
u) vodičom osoba, ktorá vedie vozidlo,
§ 24, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Otvárať dvere alebo bočné steny vozidla, ako aj nastupovať do vozidla alebo vystupovať z neho sa smie len vtedy, ak tým nie je ohrozená bezpečnosť nastupujúcich osôb alebo vystupujúcich osôb ani iných účastníkov cestnej premávky.
Dokonca aj samotný výraz "viesť" vyjadruje pohyb. A keďže v právnych predpisoch Slovenskej republiky nie je definované, čo to znamená "viesť vozidlo", treba vychádzať zo všeobecne známej podstaty výrazu.
Preto podľa nášho názoru nie je používanie telefónneho prístroja porušením dopravných predpisov počas státia na križovatke na červenú.
Samozrejme, toto nezbavuje vodiča povinnosti sledovať situáciu na križovatke a reagovať na pokyny dopravných značení a zariadení.
§ 4, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Vodič nesmie
l) počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj okrem telefonovania s použitím systému "voľné ruky"
Peter sa pýtal, čo má teraz robiť. Keďže dostal pozvánku na dopravný inšpektorát, problém má možnosť vyriešiť tam.
Ak by vám polícia chcela dať pokutu, za ktorú vám ako trest nemôže hroziť zákaz činnosti, vodičák vám ostane, aj keď s pokutou súhlasiť nebudete. Problém sa potom bude riešiť na dopravnom inšpektoráte. Ak ste si istí, že ste žiadny priestupok nespáchali, peniaze stratiť nemôžete. Len trochu času.
No a výsledok na dopravnom inšpektoráte vo váš prospech môže iba pomôcť. Aj tomu, aby sa čoraz menej objavovali prípady, keď policajti obvinia vodiča z neexistujúceho priestupku.
Pre Petra platí, že ak je presvedčený o svojej nevine, jedinou efektívnou obranou je logicky vyvrátiť všetky argumenty a prípadné dôkazy proti nemu a predložiť tiež svoje vlastné dôkazy na podporu svojej neviny.
Podľa toho, čo napísal Peter, to vyzerá tak, že je málo pravdepodobné, že by policajti mali k dispozícii nejaký dôkaz o používaní telefónu počas vedenia vozidla. Potom to bude "tvrdenie proti tvrdeniu" s tým, že Peter bude môcť predložiť dôkazy o možnom používaní "Handsfree" sady. Peter by si mal tiež vypýtať dôkaz, ktorý by mohol potvrdiť spáchanie priestupku.
Podľa nášho odhadu bude Peter v spore úspešný. Ak by však na dopravnom inšpektoráte neuspel, vždy je tu možnosť, že ho "len" napomenú bez pokuty. Peter má tiež možnosť odvolať sa na súd, ak by s verdiktom dopravného inšpektorátu nesúhlasil.
§ 76, zákon č. 372/199 Zb.:
(1) Správny orgán konanie o priestupku zastaví, ak sa v ňom zistí, že
a) skutok, o ktorom sa koná, sa nestal alebo nie je priestupkom,
c) spáchanie skutku, o ktorom sa koná, nebolo obvinenému z priestupku preukázané,
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.