Jeden z vás, ktorý si neželal byť menovaný, nám poslal e-mail plný rozhorčenia nad niektorými zaparkovanými autami na chodníku. Pripojil aj fotografiu.
"Včera ráno ma naštvalo, keď som musel obísť autá parkujúce na chodníku po blate. Parkovali totiž tak blízko seba, že sa inak nedalo. Bol to chodník, ktorý ja značne používaný. V podstate, keď idete po chodníku, prejdete cez priechod pre chodcov, tak nemáte kam pokračovať, ani deti, čo tade idú do školy a rodičia s deťmi do materskej školy, pretože na opačnej strane priechodu sú zaparkované autá.
Zavolal som teda 159 - na tiesňovú linku mestskej polície. Tam mi ale povedali, že aj keď tam nie je miesto pre chodcov, nič s tým nemôžu robiť, pretože nevedia, ktoré auto zaparkovalo ako prvé. A ja na to, veď presne nad týmito autami máte kamerový systém mestskej polície, načo pracovník znervóznel a odvrkol, že tam pošle hliadku, ale že čo sa kamery týka, tá vraj nie je na to, aby sa pozeralo, kto kedy zaparkoval, ale na to, keď je spáchaný nejaký trestný čin. A skončil, položil telefón.
Pýtam sa, na čo je mestská polícia?
Tak som zavolal 158-čku, a tu už bola komunikácia lepšia. Opýtali sa, o čo ide a cca o 15 minút stála pri autách dopravná polícia spolu s odťahovkou.
Chvíľku to tam fotili a pozerali. Dobehol majiteľ jedného auta, ktorý ho následne preparkoval. Ako to riešili s ním, či dostal aj nejakú pokutu, netuším.
Ale po tomto si myslím, že tam už parkovať nebudú. Videli, že sa naozaj so zle a bezohľadne parkujúcimi autami riešiť niečo predsa dá, aj keď na prvý pohľad to tak nevyzeralo."
Na fotografii vidno zaparkované autá. Niektoré stoja podľa predpisov, iné nie. To, že je tu pravdepodobnosť, že autá zaparkované na krajnici nenechávajú pre premávku voľné minimálne 3 metre šírky vozovky pre každý smer jazdy, je problém vodič versus vodič.
Aj keď vodiči stojacich áut by v takomto prípade neboli príliš tolerantní ku "kolegom" za volantmi idúcich áut, tí situáciu vedia poľahky vyriešiť. V prípade, že idú dve autá v protismere, môžu pribrzdiť a aj keď je to na tesno, zrážka by im hroziť nemusela.
§ 23, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo. Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade. Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy. Pri státí vodič vozidla nesmie obmedziť pohyb chodcov ani cyklistov.
Autá stojace na chodníku, vidno ich na fotke v ľavom hornom rohu, pravdepodobne nechali pre chodcov minimálnu predpísanú voľnú šírku chodníka.
Tu už však ich vodiči ohrozujú chodcov tým, že sa na svoje "parkovacie" miesto a z neho dostanú po chodníku. A ten vodiči môžu využívať len na parkovanie, nie na jazdu po ňom. Trávnik na tranzit pravdepodobne nevyužívajú, inak by na fotke bolo vidno vyjazdené koľaje.
Mimochodom, všimnite si šedé auto pri smetných kontajneroch, ako vychádza z chodníka cez priechod pre chodcov na cestu. Alebo cúva na chodník pred očami polície?
§ 52, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1, 5 m.
§ 4, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Vodič nesmie
i) poškodzovať životné prostredie, najmä verejnú a cestnú zeleň,
Podľa nášho názoru, najzávažnejší priestupok z tých, ktoré vidno na fotke, a na ten aj pisateľ upozornil, je dvojica tmavých áut, ktoré stoja vedľa seba na chodníku, hneď za priechodom pre chodcov.
Vodič jedného z nich, ktorý zaparkoval ako druhý, porušil dopravný predpis o nedodržaní minimálnej voľnej šírky chodníka pre chodcov. Ťažko sa však dokazuje, ktorý z vodičov to bol, ak budú obaja tvrdiť, že to bol ten druhý.
Vodiči oboch áut však porušili iné dopravné predpisy. Vodič nesmie ohroziť plynulosť cestnej premávky a nesmie spôsobiť prekážku cestnej premávky.
Keďže aj chodci sú účastníkmi cestnej premávky, a teda majú zákonom o cestnej premávke zaručené právo na plynulosť cestnej premávky, zablokovaním chodníka pri priechode pre chodcov je porušenie dopravných predpisov.
Chodci sú zároveň povinní po chodníku chodiť vpravo. Ako to však majú urobiť, keď im v tom bráni prekážka cestnej premávky? V tomto prípade sú tou prekážkou dve autá, ktoré "pre istotu" zablokovali celú šírku chodníka.
§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
r) prekážkou cestnej premávky všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov; za prekážku cestnej premávky sa nepovažuje vozidlo stojace alebo pomaly sa pohybujúce z dôvodov vyvolaných cestnou premávkou, spojených najmä s údržbou alebo opravou cesty, dopravnou nehodou alebo inou udalosťou,
§ 43, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Kto spôsobil prekážku cestnej premávky, je povinný ju bezodkladne odstrániť. Ak to neurobí, je povinný ju bezodkladne odstrániť na jeho náklady správca cesty. ...
(5) Ak vozidlo tvorí prekážku cestnej premávky alebo ak ide o vozidlo uvedené v odseku 4 a v § 25, môže o jeho odstránení rozhodnúť aj policajt; také vozidlo odstráni na náklady jeho prevádzkovateľa Policajný zbor alebo správca cesty podľa rozhodnutia policajta.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.