SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Ako nájsť v noci policajta oblečeného iba v čiernom?

Policajti majú rôzne právomoci. Aj na cestách. Na skúsenostiach motoristov, ktorí zažili dopravné kontroly, si niektoré rozoberieme.

Peter: "Na konci novembra som šiel v noci, asi o pol druhej, do Bratislavy od Galanty. Videl som, ako polícia v Galante kontroluje so zapnutým majákom jedno vozidlo. Keďže bolo ďaleko po polnoci, a na ceste nebolo veľa áut, pripravil som sa na to, že zastavia aj mňa.

Na konci mesta som videl policajné auto, ako šlo za mnou. Šiel som ešte v meste a na ceste, kde bola plná čiara, pričom som si dával extrémny pozor, aby moja ručička tachometra neprekročila 50 km/h. Policajné auto ma obišlo - podotýkam cez plnú čiaru - väčšou rýchlosťou ako 50 km/h a až v mojej úrovni auta zapli na vozidle znamenie STOP.

Samozrejme som zastavil a policajt ma začal kontrolovať. Po chvíli k nemu pristúpil druhý policajt a začali sa ponáhľať za ďalším autom. Podal mi policajt doklady a odišli.

Chcel by som sa spýtať, či je možné aby policajt v dedine/meste mohol predbiehať iné vozidlo väčšou rýchlosťou ako 50 km/h bez zapnutého akéhokoľvek výstražného znamenia (zvukové, svetelné)? Na dôvažok ani jeden z policajtov nemal reflexné vesty ani žiadne reflexné prvky na sebe a dokonca mali čierne rovnošaty Polície.

O niekoľko kilometrov ďalej zastavili tí istí policajti iné vozidlo na vozovke, kde zhodou okolností začínala plná čiara. Mohol som ich predbehnúť bez obáv aby ma potom následne nepokutovali za obchádzanie prekážky na ceste? (polícia už mala zapaté aj majáky, ale policajta samotného som si všimol takmer v poslednej chvíli - znova nemal oblečenú reflexnú vestu)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Policajti majú možnosť využiť výnimku z dopravných predpisov bez zapnutia majáka, ktorá je okamžite potrebná v cestnej premávke.

To znamená, ak policajti potrebujú v rámci cestnej premávky niečo okamžite urobiť, s ohľadom na bezpečnosť premávky môžu ignorovať niektoré dopravné predpisy. Platí to aj pre situáciu, keď chcú skontrolovať doklady alebo dodržiavanie dopravných predpisov vodičmi. Môžu vtedy predchádzať cez plnú čiaru a ísť rýchlejšie ako najvyššou dovolenou rýchlosťou.

§ 69, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(4) Výnimku z druhej časti tohto zákona, ktorá je v cestnej premávke okamžite potrebná, môže povoliť policajt na mieste samom v nevyhnutnej miere a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky.

Tento paragraf sa v noci nedá použiť na výnimku z povinnosti obliecť si odev s reflexnými prvkami. Za zníženej viditeľnosti ich musí mať na sebe každý, kto sa pohybuje po vozovke. Ak by si ho niekto nedal, môže ohroziť bezpečnosť cestnej premávky.

SkryťVypnúť reklamu

Myslíme si teda, že v tomto policajti urobili chybu. Nehovoriac o tom, že boli v čiernych rovnošatách, ktoré v tme nie sú veľmi viditeľné.

Peter sa tiež spýtal na možnosť obiehania cestnej kontroly cez plnú čiaru. Je to možné, pretože cestná kontrola sa v tomto zmysle chápe ako prekážka cestnej premávky a jej obiehanie cez plnú čiaru je povolené.

Ďalšiu otázku v súvislosti s oprávneniami policajtov nám poslal Braňo:

Braňo: "Chcel by som sa spýtať, či policajné kamery a iné komunikačné prístroje, ktoré používa polícia a sú umiestnené za čelným sklom vozidla nie sú v rozpore s novou vyhláškou z 3.11.2009, §4 ods. 6."

Novou vyhláškou sa v tomto prípade rozumie vyhláška č. 464/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.

SkryťVypnúť reklamu

Paragraf, na ktorý myslí Braňo, sa týka umiestňovania predmetov do "zorného poľa vodiča", na palubnú dosku za čelné sklo.

Okrem toho, že Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií pripravuje novelu tejto vyhlášky s tým, že plánuje odsek 6) paragrafu 4 vymazať z vyhlášky, na policajtov neplatí nie len vyhláška č. 464/2009 Z.z. ale ani zákon, pre ktorý bola táto vyhláška vytvorená.

§ 3, zákon č. 725/2004 Z.z.:

(5) Tento zákon sa nevzťahuje na vozidlá Ministerstva obrany Slovenskej republiky a rozpočtových organizácií a príspevkových organizácií v jeho pôsobnosti, na vozidlá ozbrojených síl Slovenskej republiky, Ministerstva vnútra Slovenskej republiky vrátane ním určených rozpočtových organizácií a príspevkových organizácií, Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície, Slovenskej informačnej služby, Hasičského a záchranného zboru a na vozidlá tvoriace mobilizačné rezervy, ktoré nie sú prihlásené do evidencie vozidiel.

SkryťVypnúť reklamu

To znamená, že technický stav policajných áut nerieši zákon o podmienkach prevádzky vozidiel na pozemných komunikáciách. A preto môžu mať za čelným sklom čokoľvek, ak to neodporuje ustanoveniu zákona o cestnej premávke.

§ 4, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(1) Vodič je povinný
i) zabezpečiť pred jazdou a počas jazdy, aby sa vo výhľadovom poli vodiča nenachádzali predmety, ktoré môžu odvádzať pozornosť od bezpečného vedenia vozidla.

Andrej je ďalším človekom, ktorý sa spýtal na policajtov. Popisuje situáciu merania rýchlosti a zastavovanie vozidiel na autobusovej zastávke.

Andrej: "Auto môjho známeho, ktoré riadil on, zastavili policajti kvôli prekročeniu rýchlosti. Namerali nám údajne 64km/h, za čo vodič dostal 40€ pokutu. On súhlasil, že ju zaplatí v blokovom konaní, keďže nikto z posádky nemal pri sebe toľko, aby sme na mieste pokutu zaplatili.

Chcem sa spýtať, či štýl a spôsob zastavenia policajnou hliadkou je v súlade s platnými predpismi."

SkryťVypnúť reklamu

01.jpg

02.jpg

Policajti majú právo kontrolovať dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Ich auto nezavadzalo, stálo na mieste, ktoré vyzerá ako parkovacia plocha.

§ 3, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Účastník cestnej premávky je ďalej povinný
c) poslúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta súvisiaci s výkonom jeho oprávnení pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky, strpieť výkon jeho oprávnení, ako aj pokyny iných osôb, ktoré na to oprávňuje tento zákon alebo osobitný predpis.

§ 13, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:

(1) Znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.

Policajt v rovnošate je oprávnený dávať pokyny na zastavenie vozidiel. Môže pri tom využiť výnimku z dopravných predpisov podľa paragrafu 69 zákona o cestnej premávke, ktorá je okamžite potrebná.

SkryťVypnúť reklamu

Preto môžu policajti nechať zastaviť auto aj na autobusovej zastávke. Nesmú však pri tom ohroziť bezpečnosť cestnej premávky.

Odpoveď na Andrejovu otázku je teda takáto: podľa nášho názoru je popísaný štýl a spôsob zastavenia policajnou hliadkou v súlade s platnými predpismi. Aj výška pokuty, ktorá sa môže pri prekročení najvyššej dovolenej rýchlosti vyšplhať na mieste na hodnotu 650€.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 3. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 5. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 6. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 22 116
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 869
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 009
 4. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 015
 5. Dôležitosť duševnej pohody 5 096
 6. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy 4 964
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 4 223
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 3 168
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Juraj Krúpa: SNAŽÍM SA UDRŽAŤ NAD VECOU, SNAŽÍM SA UDRŽAŤ EMÓCIE, ALE... NEJDE TO!
 2. Miroslav Iliaš: Otvorený list novému ministrovi školstva Jánovi Hvoreckému
 3. Anna Miľanová: Klaun...
 4. Ján Valchár: Všetko najlepšie k narodeninám, Vladimír Vladimírovič!
 5. Ivan R. V. Rumánek: Bohemizmy vs anglicizmy (Jazyk je všetko 26)
 6. Café Európa: Ako sa žije na slovensko-maďarskej hranici
 7. Miroslav Lukáč: Vieme kto na Slovensku má slabosť pre vrahov. Putina, vraždiacich šoférov, gen.Štb, Kočnerov a ich zatiaľ neuverejnených spojencov.
 8. Peter Biščo: Spravodlivosť je v našej vlasti oveľa vzácnejšia, ako šafran.
 1. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 7 047
 2. Jana Melišová: 💝 Keď sa chce, tak sa dá 5 219
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 5 006
 4. Post Bellum SK: Bola smrť tisícov vojakov na Dukle nezmyselnou? 4 270
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 088
 6. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 265
 7. Jozef Černek: Smutná pozvánka pre pani prezidentku 3 045
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 906
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu