Karol nám poslal náčrt časti cesty medzi Bratislavou (Jarovce) a obcou Kitsee v Rakúsku. Napísal k nemu:
Karol: "Moja otázka, resp. otázky sú:
1) Ak by sa stala dopravná nehoda na tej časti cesty, kde štátna hranica prebieha stredom cesty a nedalo by sa jednoznačne určiť, ako k nehode došlo, tak sa pýtam, pod jurisdikciu ktorého štátu by spadalo vyriešenie prípadu?
2) Platí obmedzenie rýchlosti na 50 km/h, ktoré je umiestnené na rakúskej strane cesty v smere jazdy do Bratislavy len po štátnu hranicu a za hranicou už možno ísť rýchlosťou 90 km/h (tak ako je to v protismere)?
3) Čo v prípade, ak idem v smere do rakúskeho Kitsse a na tom úseku cesty, kde hranica vedie stredom cesty (čo sa ale vodič idúci zo Slovenska nemá ako dozvedieť) predbehnem pomalšie vozidlo, pričom neprekročím rýchlosť 90 km/h, ale tým, že som pri predbiehaní vošiel na územie iného štátu a na ceste platí v opačnom smere obmedzenie rýchlosti na 50 km/h (o čom vodič znovu nemôže ani tušiť) ma bude chcieť pokutovať policajná hliadka, lebo som porušil zákony iného štátu?
4) Ak napríklad v smere jazdy z Kittsee do Bratislavy z nejakého dôvodu (napr. obídenie prekážky) musím na tomto úseku prejsť do protismeru a teda na Slovensko, musím zapnúť pri obchádzaní alebo predbiehaní stretávacie svetlá, hoci v Rakúsku nie je svietenie cez deň povinné?"
Náčrt si zväčšíte, ak naň kliknete:
1) Pravdepodobne by situáciu začala riešiť polícia toho štátu, ktorá bola na mieste privolaná ako prvá a tá by zhodnotila, kde sa nehoda stala a či má oprávnenie ju riešiť. Prípadne by nehodu riešili obe polície v súčinnosti alebo by sa dohodli na tom, ktorá ju bude riešiť.
Možností je viacero, všetko záleží od toho, aký je obsah medzinárodných zmlúv medzi Slovenskom a Rakúskom.
§ 77a, zákon č. 171/1993 Z.z.:
(1) Policajný zbor spolupracuje s políciami iných štátov, s medzinárodnými policajnými organizáciami, medzinárodnými organizáciami a organizáciami pôsobiacimi na území iných štátov najmä formou výmeny informácií, výmeny styčných dôstojníkov, prípadne inými formami.
(2) Policajný zbor môže plniť úlohy Policajného zboru aj mimo územia Slovenskej republiky, ak to vyplýva z medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná, alebo na základe dohody zúčastnených strán. O vysielaní policajtov na výkon štátnej služby do zahraničia rozhoduje minister.
§ 77b, zákon č. 171/1993 Z.z.:
(1) Policajt je oprávnený pôsobiť na území iného štátu
a) podľa podmienok, v rozsahu a spôsobom ustanoveným medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná alebo osobitným predpisom,
c) ak je vyslaný na plnenie úloh Policajného zboru na základe rozhodnutia ministra a so súhlasom príslušného orgánu cudzieho štátu alebo na žiadosť príslušného orgánu cudzieho štátu.
2) Keďže zákon o cestnej premávke platí len na území Slovenska a ekvivalentný rakúsky zákon na území Rakúska, najvyššie dovolené rýchlosti určené na Slovensku dopravnými značkami a právnymi predpismi neplatia v Rakúsku. To isté platí pre rakúske rýchlosti na Slovensku.
To znamená, že podľa náčrtu platí 50-ka len po hranicu a za hranicou na Slovensku 90-ka.
3) Aj pri predbiehaní platí, že vodič musí dodržiavať dopravné značky, ktoré sú určené pre smer jazdy. To platí nie len na Slovensku ale aj v Rakúsku. Ak teda za hranicou nie je obmedzená rýchlosť dopravnou značkou a jazdíte mimo obce, 50-ku dodržiavať nemusíte. V Rakúsku na takom úseku môžete dokonca jazdiť 100-kou.
Polícia by vás preto nemala pokutovať za porušenie pravidiel ustanovených dopravnou značkou určenou pre opačný smer jazdy. Ani na Slovensku a ani v Rakúsku.
4) Na území Slovenska platí pre vozidlá, že počas jazdy musia svietiť stretávacími svetlami alebo svetlami postavenými im na roveň. Ak teda prekročíte hranice Slovenska, musíte si ich zapnúť. To, že ste prekročili hranice Slovenska sa však dozviete len tak, že vás o tom bude informovať dopravná značka IS 39. Preto pre vodiča platí, že svetlá počas predbiehania zapnúť musí až vtedy, keď sa dostane na územie Slovenska označené touto dopravnou značkou:
Značka Hranica štátu (č. IS 39) vyznačuje miesto vstupu do susedného štátu s názvom štátu a hranicu medzi nimi; ak ide o členský štát Európskej únie na modrú plochu okolo názvu štátu sa vyznačí 12 žltých hviezdičiek.
Na záver tu máme ešte dve otázky od Jozefa:
Jozef: "Môžu ma zastaviť policajti v noci mimo obce? Na asfaltovej ceste, ktorá je vybudovaná poľnohospodárskym družstvom a vedie cez ich polia, musím svietiť a mať zapnutý pás?"
Na prvú otázku je jednoduchá odpoveď: áno. No a k asfaltovej ceste len toľko, že záleží od toho, či je zaradená do cestnej siete. Ak nie je, neplatia pre ňu pravidlá cestnej premávky podľa zákona o cestnej premávke a netreba na nej svietiť a ani mať zapnutý pás.