SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

TEST: Legacy kombi vyvoláva radosť a ponúka priestor

Rodinné kombi spája pôžitok z jazdy a vyslovene praktické vlastnosti. Radiaca páka má tradične tvrdší chod, ale auto je harmonický celok s úsporným motorom. Konečne poriadny konkurent s poctivým pohonom oboch náprav pre nemecké manažérske kombi.

Stredná trieda je špecifická tým, že kombíky bývajú často krajšie ako sedany. Subaru Legacy Touring Wagon je toho príkladom.Stredná trieda je špecifická tým, že kombíky bývajú často krajšie ako sedany. Subaru Legacy Touring Wagon je toho príkladom. (Zdroj: autor)

BRATISLAVA, BREZNO. Nové Legacy s karosériou kombi a v bielej perleti sa zaradilo medzi modely Subaru, ktoré potešia oko a podľa nás ich táto značka ponúka stále viac. Názory na ostré hrany Subaru sa rôznia, ale treba uznať, že Legacy kombi vzbudzuje vážnosť, má cestovateľský imidž veľkého kombi a zároveň nepôsobí nemotorne.

Zadné svetlá s použitím LED by boli rozhodne modernejšie, než tieto sympatické žiarovkové. Moderné LED-ky si našli miesto v smerovke integrovanej do spätného zrkadla. Úzka skupinka ortodoxných priaznivcov niekdajšej Imprezy sedan bude možno nad novým dizajnom krčiť nosom, ale čas sa nezastavil a Subaru, ak chce prosperovať, musí robiť autá, ktoré sa páčia širšiemu publiku. Testované Subaru Legacy Touring Wagon 2,0D Sport také je a zovňajškom nás priťahuje.

Podvozok sa predvádzal

Jazda mimo mesta pôsobí ako balzam. Naftové Legacy s ručičkovým “eko-indikátorom” medzi prístrojmi jazdí veľmi lahodne a primerane mäkko aj na zlom povrchu. Zvukovú kulisu a vnútorný hluk môžete porovnávať s ktorýmkoľvek kombi v strednej triede a vždy vyjde aspoň subjektívne lepšie.

Nie je to ideálne auto na pár sto metrové posúvanie sa po meste, hoci za volant sa nastupuje ľahko. Po stovkách kilometrov na cestách rôzneho druhu, sme zavítali na testovaciu plochu medzi kužele, s cieľom zistiť, ako sa správa veľké kombi pri náhlej zmene smeru jazdy.

MALE_SLALOM.jpg

V slalome obrovské kombi so športovým podvozkom Bilstein excelovalo. Na trhu nenájdete auto tohto druhu, ktoré by bolo v slalome tak zábavné a presvedčivé.

Pri prvých, jemnejších prejazdoch slalomu pôsobí podvozok mäkko, karoséria sa nakláňa a zadok nebadane tlačí von. Vodič nadobúda pocit, že Legacy sa začne na zimných pneumatikách šmýkať. Vtedy treba ešte pridať plyn a s otvorenými ústami sledovať, kde sa posúvajú hranice.

Nie je veľa áut podobných rozmerov, s ktorými si môžete medzi salomovými bránkami dopriať ľahký drift. Navyše krátky šmyk nepôsobí kontraproduktívne, ale “nakopne” auto do ďalšej bránky. Pohon všetkých kolies pod plynom stabilizuje veľký zadok a pomáha udržať smer. Verzia Sport s 18 palcovými kolesami a športovo ladeným podvozkom je verná svojmu označeniu Sport.

Jazda na hranici v slalome ukazuje, že existujú pohony všetkých kolies, ktoré dokážu autu pomôcť. Samozrejme v realite všedných dní zasahuje stabilizačný systém. Slalom bol iba dôkazom akú obrovskú bezpečnostnú rezervu ponúka podvozok a pohon všetkých kolies v Subaru Legacy.

MALE_JAZDA.jpg

Športový podvozok Bilstein verzie 2,0 D Sport poteší šoférov, ktorí milujú zákruty. Manželka ho bude tolerovať,
pretože komfort príliš neutrpel.

Nastúpte do autobusu

Masívna karoséria so zvýraznenými blatníkmi má črty klasických japonských kombi a zadné svetlá sú spomienkou na predchádzajúce generácie Legacy. Zboku pôsobí ako päťmetrové kombi, pritom dĺžka je 4,78 metra. Konkurenčné nemecké kombi majú niektoré detaily ešte prepracovanejšie ako Subaru, ale podstatne horšie, nemecké nastupovanie.

Dvere na Legacy sa otvárajú doširoka a priestor na nohy a hlavu je pri nastupovaní podstatne väčší. Prístup do kufra a interiéru je silnou stránkou Subaru s rázvorom 2,75 metra. Nevedno kde sa pri rázvore náprav o desať centimetrov kratšom ako Mondeo zobral taký veľký priestor.

MALE_KUFOR.jpg

Objem batožinového priestoru 486 litrov po spodnú hranu okien nepatrí medzi rekordné. Výhodou je relatívne nízka
nakladacia hrana a šírka pri vedľa vnútorných blatníkov.
Práve miesto vedľa blatníka niekedy rozhoduje
pre pohodlné naloženie kočíka.

Nastupujúc do Subaru si môžete položiť na misky váh, či chcete LED svetlá a ozdobné lišty prémiovej značky s problémovým nastupovaním alebo vyslovene praktické vyhotovenie auta a príjemné nastupovanie. Rovnaký rozdiel so spomenutou konkurenciou pokračuje v interiéri.

Pod dnom kufra, v mieste, kde by mohlo byť tradičné rezervné koleso nájdete malý odkladací priestor. Na systéme zväčšovania batožinového priestoru nás zaujalo jednoduché sklápanie sedadiel tiahlom od otvoreného kufra, aj z priestoru na sedenie. Páka na sklápanie operadla je dole pri sedáku. Operadlo samočinne doslova zletí dole a vytvorí jednu rovinu s dnom kufra. Až prezretím katalógu sme zistili, že Subaru má zaujímavý sortiment príplatkových prvkov do kufra pre cyklistov, psíčkarov a športovcov. Dokonca do Legacy existujú aj firemné detské autosedačky.

MALE_NASTUPOVANIE.JPG

Napriek širokým prahom sa do Subaru Legacy
ľahko a príjemne nastupuje.

Úžitok namiesto efektu

Subaru už na prvý pohľad vyzerá veľmi funkčne s typicky japonským prístupom k riešeniu detailov. Podľa nového štýlu značky sa stredová konzola s autorádiom a meničom na šesť CD vypína ako veža priamo do zorného poľa vodiča. Od nej smerom dozadu je po odstránení klasickej ručnej brzdy veľa praktických priestorov na odloženie vecí. Dokonca do dverí vmestíte fľašu a malú tašku s dokladmi. Skrinka pred spolujazdcom po otvorení ukáže svoj obsah a netreba sa kvôli hľadaniu drobností zohýnať.

male_budiky.jpg

Prístrojový panel má vedľa otáčkomera orientačný ukazovateľ okamžitej spotreby a chrómovými obručami lemované budíky.

Oproti konkurencii z Európy nám chýbal rozvinutejší palubný počítač s jednoduchším ovládaním a prepínaním, navyše časť údajov je na prístrojovej doske v strede a časť medzi meracími prístrojmi. Ako veľmi praktické sa ukázalo ovládanie na volante, lepšie ako niektoré systémy s valčekom a inými tlačidlami. Klasickú ručnú brzdu nahradila elektronická vľavo od volantu.

Trochu neprirodzene oproti klasickej pákovej sa elektronická brzda zatlačením zapína a vytiahnutím vypína. Vedľa je tlačidlo asistenta pre rozjazd do kopca. V interiéri chýba viac farieb a pestrosť. Rovnako precíznejšie by mohlo byť uchytenie kobercov. V Subaru je praktické užívanie auta povýšené nad vonkajší efekt a to nám imponovalo.

MALE_KONZOLA.JPG

Palubná doska má nové tvary a lepšie materiály než predchodca.
Autorádio s integrovaným CD meničom je doslova na očiach.

Venovali pozornosť detailom

Otváranie prednej kapoty trvá prvý krát dlhšie, lebo odisťovacia páčka je krátka. Jej nájdenie hmatom je samozrejme iba otázkou zvyku. Na plynové vzpery prednej kapoty si zvyknete okamžite, pretože tie nebývali výsadou japonských automobilov. Rovnako prekvapením je čoraz viac plastovej kapotáže v motorovom priestore aj pod ním. Zaujali nás detaily s tesniacimi gumičkami a množstvo drobností, ktoré zrejme prispievajú k odhlučneniu a jazdnému komfortu. K prednej kapote patrí nezameniteľný otvor, ktorý sa stal symbolom aj pre naftovú verziu, nie len pre prepĺňané benzínové motory.

Boxujú harmonicky

Boxer diesel už nie je nič nové pod slnkom a napriek tomu fascinuje. Vo vyšších rýchlostiach má príjemný zvuk, neobťažuje hlukom a za celý test dosiahol priemernú spotrebu 6,8 litra na sto kilometrov. Najviac sme jazdili mimo mesta a výrobcom udávaný priemer sme prekročili iba o 0,4 litra. Charakteristikou a priebehom výkonu sa lepšie javí mimo mesta, kde dosahuje spotrebu okolo 5,6 litra. V súlade s módou pribudol na displeji indikátor správneho preraďovania a zaradeného stupňa. Priaznivcov značky by popri základnej určite potešila verzia s vyšším výkonom motora aspoň okolo 180 až 200 koní.

male_indikator.JPG

Subaru ukazuje zaradený stupeň a k nemu potom
šípku hore alebo dole. Lepšia a menej rušivá by bola indikácia
odporúčaného stupňa, než toto “šípkovanie”.

Radíte po starom

Radiaca páka, jej chod a spôsob radenia prevodov sú ako predtým. Tvrdé, menej presné a typické pre značku Subaru. Odhliadnuc od výhod trvácnej mechaniky a odolnosti by sa na súčasnosť patrilo urobiť niečo jemnejšie. Systém radenia vychádza z pozdĺžneho uloženia motora, za ktorým je prevodovka a priamo nad ňou mechanizmus radenia. V podstate po týždni ruka vedela, ako radiť, ale presadnutie z iného auta cítiť. Kritika radenia sa týka najmä prvých troch stupňov a spiatočky. Mimo mesta si motor poradí s veľkým rýchlostným rozdielom aj na jednom prevode.

Ak sme pri teste nového diesela v karosérii predchádzajúceho Legacy konštatovali, že motor potrebuje modernejší obal, tá doba nastala a pred nami stojí pekné rodinné kombi s presvedčivými jazdnými vlastnosťami.

SME spokojní

SME nespokojní

Jazdné vlastnosti Kvalita radenia prevodových stupňov
Pohon všetkých kolies Farebne fádny interiér
Posed za volantom -
Pohodlné nastupovanie -
Praktický interiér -
Dobrý prístup do kufra -
Spotreba paliva -
Vnútorný priestor -

Kupujem-nekupujem

Jednoznačne áno. Legacy s úsporným motorom spĺňa všetky požiadavky na praktické kombi s vysokou úrovňou jazdy. (rch)

Technické parametre - porovnanie s konkurenciou
Vozidlo Subaru Legacy
Touring Wagon
Audi A4
Avant
BMW 320d
Touring
Motor 2.0 D Sport 2.0 TDI DPF 320d xDrive
Typ štvorvalec boxer radový štvorvalec radový štvorvalec
Zdvihový objem (cm3) 1998 1968 1995
Výkon (kw/k) 110/150 125/170 130/177
Pri otáčkach (ot./min.) 3600 4200 4000
Krútiaci moment (Nm) 350 350 350
Pri otáčkach (ot./min) 1800-2400 1750-2500 1750-3000
Emisie CO2 (g/km) 168 162 146
Emisná norma Euro5 Euro4 Euro5
Prevodovka 6-st, man. 6-st. man. 6-st, man.
Pohon AWD quattro xDrive
Rozmery
Rázvor náprav (mm) 2750 2808 2760
Dĺžka (mm) 4775 4703 4527
Šírka (mm) 1780 1826 1817
Výška (mm) 1535 1436 1418
Pohotovostná hmot (kg) 1583 1595 1665
Objem palivovej nádrže (l) 65 64 61
Objem batož. priestoru (l) 486/1726 480 460/1385
Prevádzkové hodnoty
Zrýchlenie 0-100 km/h (s) 9,6 8,6 8,5
Maximálna rýchlosť (km/h) 203 220 222
Spotreba mesto (l/100 km) 7,9 7,9 6,9
Spotreba mimo mesto (l/100 km) 5,5 5,2 4,8
Kombinovaná spotreba 6,4 6,2 5,6
Cena verzie od (eur) 36 490 37 550 37 600
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 636
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 8 072
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 736
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 329
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 401
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 980
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 719
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 294
 9. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 824
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 636
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


17. sep
Minister Matovič.

Kollárova strana by prípadne mohla prísť len o SIS.


10 h
Juraj Sagan (vpravo) s bratom Petrom.

Budúcnosť Juraja Sagana nie je známa.


a 1 ďalší 5 h

August býva vrchol uhorkovej sezóny. Je to síce nuda, ale aspoň sa nič nemôže pokaziť. Tento uplynulý bol výnimkou.


Neprehliadnite tiež

Škoda Enyaq iV a Škoda Kodiaq RS

Obe autá patria k najlepším modelom, ktoré Škoda ponúka.


12 h
Nissan Qashqai

Hybrid e-Power príde neskôr.


17. sep
Registračný poplatok sa po novom platí pri každej zmene majiteľa. Pri jazdených vozidlách stúpnu aj o niekoľko stoviek eur.

Na predaj auta je dobré myslieť už vopred.


16. sep
Papamobil Mercedes-Benz G 500.

Špeciálne upravený Mercedes G bol na Slovensku už v roku 1990.


14. sep
Skryť Zatvoriť reklamu