SME
Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

TEST: Legacy kombi vyvoláva radosť a ponúka priestor

Rodinné kombi spája pôžitok z jazdy a vyslovene praktické vlastnosti. Radiaca páka má tradične tvrdší chod, ale auto je harmonický celok s úsporným motorom. Konečne poriadny konkurent s poctivým pohonom oboch náprav pre nemecké manažérske kombi.

Stredná trieda je špecifická tým, že kombíky bývajú často krajšie ako sedany. Subaru Legacy Touring Wagon je toho príkladom.Stredná trieda je špecifická tým, že kombíky bývajú často krajšie ako sedany. Subaru Legacy Touring Wagon je toho príkladom. (Zdroj: autor)

BRATISLAVA, BREZNO. Nové Legacy s karosériou kombi a v bielej perleti sa zaradilo medzi modely Subaru, ktoré potešia oko a podľa nás ich táto značka ponúka stále viac. Názory na ostré hrany Subaru sa rôznia, ale treba uznať, že Legacy kombi vzbudzuje vážnosť, má cestovateľský imidž veľkého kombi a zároveň nepôsobí nemotorne.

Zadné svetlá s použitím LED by boli rozhodne modernejšie, než tieto sympatické žiarovkové. Moderné LED-ky si našli miesto v smerovke integrovanej do spätného zrkadla. Úzka skupinka ortodoxných priaznivcov niekdajšej Imprezy sedan bude možno nad novým dizajnom krčiť nosom, ale čas sa nezastavil a Subaru, ak chce prosperovať, musí robiť autá, ktoré sa páčia širšiemu publiku. Testované Subaru Legacy Touring Wagon 2,0D Sport také je a zovňajškom nás priťahuje.

Podvozok sa predvádzal

Jazda mimo mesta pôsobí ako balzam. Naftové Legacy s ručičkovým “eko-indikátorom” medzi prístrojmi jazdí veľmi lahodne a primerane mäkko aj na zlom povrchu. Zvukovú kulisu a vnútorný hluk môžete porovnávať s ktorýmkoľvek kombi v strednej triede a vždy vyjde aspoň subjektívne lepšie.

Nie je to ideálne auto na pár sto metrové posúvanie sa po meste, hoci za volant sa nastupuje ľahko. Po stovkách kilometrov na cestách rôzneho druhu, sme zavítali na testovaciu plochu medzi kužele, s cieľom zistiť, ako sa správa veľké kombi pri náhlej zmene smeru jazdy.

MALE_SLALOM.jpg

V slalome obrovské kombi so športovým podvozkom Bilstein excelovalo. Na trhu nenájdete auto tohto druhu, ktoré by bolo v slalome tak zábavné a presvedčivé.

Pri prvých, jemnejších prejazdoch slalomu pôsobí podvozok mäkko, karoséria sa nakláňa a zadok nebadane tlačí von. Vodič nadobúda pocit, že Legacy sa začne na zimných pneumatikách šmýkať. Vtedy treba ešte pridať plyn a s otvorenými ústami sledovať, kde sa posúvajú hranice.

Nie je veľa áut podobných rozmerov, s ktorými si môžete medzi salomovými bránkami dopriať ľahký drift. Navyše krátky šmyk nepôsobí kontraproduktívne, ale “nakopne” auto do ďalšej bránky. Pohon všetkých kolies pod plynom stabilizuje veľký zadok a pomáha udržať smer. Verzia Sport s 18 palcovými kolesami a športovo ladeným podvozkom je verná svojmu označeniu Sport.

Jazda na hranici v slalome ukazuje, že existujú pohony všetkých kolies, ktoré dokážu autu pomôcť. Samozrejme v realite všedných dní zasahuje stabilizačný systém. Slalom bol iba dôkazom akú obrovskú bezpečnostnú rezervu ponúka podvozok a pohon všetkých kolies v Subaru Legacy.

MALE_JAZDA.jpg

Športový podvozok Bilstein verzie 2,0 D Sport poteší šoférov, ktorí milujú zákruty. Manželka ho bude tolerovať,
pretože komfort príliš neutrpel.

Nastúpte do autobusu

Masívna karoséria so zvýraznenými blatníkmi má črty klasických japonských kombi a zadné svetlá sú spomienkou na predchádzajúce generácie Legacy. Zboku pôsobí ako päťmetrové kombi, pritom dĺžka je 4,78 metra. Konkurenčné nemecké kombi majú niektoré detaily ešte prepracovanejšie ako Subaru, ale podstatne horšie, nemecké nastupovanie.

Dvere na Legacy sa otvárajú doširoka a priestor na nohy a hlavu je pri nastupovaní podstatne väčší. Prístup do kufra a interiéru je silnou stránkou Subaru s rázvorom 2,75 metra. Nevedno kde sa pri rázvore náprav o desať centimetrov kratšom ako Mondeo zobral taký veľký priestor.

MALE_KUFOR.jpg

Objem batožinového priestoru 486 litrov po spodnú hranu okien nepatrí medzi rekordné. Výhodou je relatívne nízka
nakladacia hrana a šírka pri vedľa vnútorných blatníkov.
Práve miesto vedľa blatníka niekedy rozhoduje
pre pohodlné naloženie kočíka.

Nastupujúc do Subaru si môžete položiť na misky váh, či chcete LED svetlá a ozdobné lišty prémiovej značky s problémovým nastupovaním alebo vyslovene praktické vyhotovenie auta a príjemné nastupovanie. Rovnaký rozdiel so spomenutou konkurenciou pokračuje v interiéri.

Pod dnom kufra, v mieste, kde by mohlo byť tradičné rezervné koleso nájdete malý odkladací priestor. Na systéme zväčšovania batožinového priestoru nás zaujalo jednoduché sklápanie sedadiel tiahlom od otvoreného kufra, aj z priestoru na sedenie. Páka na sklápanie operadla je dole pri sedáku. Operadlo samočinne doslova zletí dole a vytvorí jednu rovinu s dnom kufra. Až prezretím katalógu sme zistili, že Subaru má zaujímavý sortiment príplatkových prvkov do kufra pre cyklistov, psíčkarov a športovcov. Dokonca do Legacy existujú aj firemné detské autosedačky.

MALE_NASTUPOVANIE.JPG

Napriek širokým prahom sa do Subaru Legacy
ľahko a príjemne nastupuje.

Úžitok namiesto efektu

Subaru už na prvý pohľad vyzerá veľmi funkčne s typicky japonským prístupom k riešeniu detailov. Podľa nového štýlu značky sa stredová konzola s autorádiom a meničom na šesť CD vypína ako veža priamo do zorného poľa vodiča. Od nej smerom dozadu je po odstránení klasickej ručnej brzdy veľa praktických priestorov na odloženie vecí. Dokonca do dverí vmestíte fľašu a malú tašku s dokladmi. Skrinka pred spolujazdcom po otvorení ukáže svoj obsah a netreba sa kvôli hľadaniu drobností zohýnať.

male_budiky.jpg

Prístrojový panel má vedľa otáčkomera orientačný ukazovateľ okamžitej spotreby a chrómovými obručami lemované budíky.

Oproti konkurencii z Európy nám chýbal rozvinutejší palubný počítač s jednoduchším ovládaním a prepínaním, navyše časť údajov je na prístrojovej doske v strede a časť medzi meracími prístrojmi. Ako veľmi praktické sa ukázalo ovládanie na volante, lepšie ako niektoré systémy s valčekom a inými tlačidlami. Klasickú ručnú brzdu nahradila elektronická vľavo od volantu.

Trochu neprirodzene oproti klasickej pákovej sa elektronická brzda zatlačením zapína a vytiahnutím vypína. Vedľa je tlačidlo asistenta pre rozjazd do kopca. V interiéri chýba viac farieb a pestrosť. Rovnako precíznejšie by mohlo byť uchytenie kobercov. V Subaru je praktické užívanie auta povýšené nad vonkajší efekt a to nám imponovalo.

MALE_KONZOLA.JPG

Palubná doska má nové tvary a lepšie materiály než predchodca.
Autorádio s integrovaným CD meničom je doslova na očiach.

Venovali pozornosť detailom

Otváranie prednej kapoty trvá prvý krát dlhšie, lebo odisťovacia páčka je krátka. Jej nájdenie hmatom je samozrejme iba otázkou zvyku. Na plynové vzpery prednej kapoty si zvyknete okamžite, pretože tie nebývali výsadou japonských automobilov. Rovnako prekvapením je čoraz viac plastovej kapotáže v motorovom priestore aj pod ním. Zaujali nás detaily s tesniacimi gumičkami a množstvo drobností, ktoré zrejme prispievajú k odhlučneniu a jazdnému komfortu. K prednej kapote patrí nezameniteľný otvor, ktorý sa stal symbolom aj pre naftovú verziu, nie len pre prepĺňané benzínové motory.

Boxujú harmonicky

Boxer diesel už nie je nič nové pod slnkom a napriek tomu fascinuje. Vo vyšších rýchlostiach má príjemný zvuk, neobťažuje hlukom a za celý test dosiahol priemernú spotrebu 6,8 litra na sto kilometrov. Najviac sme jazdili mimo mesta a výrobcom udávaný priemer sme prekročili iba o 0,4 litra. Charakteristikou a priebehom výkonu sa lepšie javí mimo mesta, kde dosahuje spotrebu okolo 5,6 litra. V súlade s módou pribudol na displeji indikátor správneho preraďovania a zaradeného stupňa. Priaznivcov značky by popri základnej určite potešila verzia s vyšším výkonom motora aspoň okolo 180 až 200 koní.

male_indikator.JPG

Subaru ukazuje zaradený stupeň a k nemu potom
šípku hore alebo dole. Lepšia a menej rušivá by bola indikácia
odporúčaného stupňa, než toto “šípkovanie”.

Radíte po starom

Radiaca páka, jej chod a spôsob radenia prevodov sú ako predtým. Tvrdé, menej presné a typické pre značku Subaru. Odhliadnuc od výhod trvácnej mechaniky a odolnosti by sa na súčasnosť patrilo urobiť niečo jemnejšie. Systém radenia vychádza z pozdĺžneho uloženia motora, za ktorým je prevodovka a priamo nad ňou mechanizmus radenia. V podstate po týždni ruka vedela, ako radiť, ale presadnutie z iného auta cítiť. Kritika radenia sa týka najmä prvých troch stupňov a spiatočky. Mimo mesta si motor poradí s veľkým rýchlostným rozdielom aj na jednom prevode.

Ak sme pri teste nového diesela v karosérii predchádzajúceho Legacy konštatovali, že motor potrebuje modernejší obal, tá doba nastala a pred nami stojí pekné rodinné kombi s presvedčivými jazdnými vlastnosťami.

SME spokojní

SME nespokojní

Jazdné vlastnosti Kvalita radenia prevodových stupňov
Pohon všetkých kolies Farebne fádny interiér
Posed za volantom -
Pohodlné nastupovanie -
Praktický interiér -
Dobrý prístup do kufra -
Spotreba paliva -
Vnútorný priestor -

Kupujem-nekupujem

Jednoznačne áno. Legacy s úsporným motorom spĺňa všetky požiadavky na praktické kombi s vysokou úrovňou jazdy. (rch)

Technické parametre - porovnanie s konkurenciou
Vozidlo Subaru Legacy
Touring Wagon
Audi A4
Avant
BMW 320d
Touring
Motor 2.0 D Sport 2.0 TDI DPF 320d xDrive
Typ štvorvalec boxer radový štvorvalec radový štvorvalec
Zdvihový objem (cm3) 1998 1968 1995
Výkon (kw/k) 110/150 125/170 130/177
Pri otáčkach (ot./min.) 3600 4200 4000
Krútiaci moment (Nm) 350 350 350
Pri otáčkach (ot./min) 1800-2400 1750-2500 1750-3000
Emisie CO2 (g/km) 168 162 146
Emisná norma Euro5 Euro4 Euro5
Prevodovka 6-st, man. 6-st. man. 6-st, man.
Pohon AWD quattro xDrive
Rozmery
Rázvor náprav (mm) 2750 2808 2760
Dĺžka (mm) 4775 4703 4527
Šírka (mm) 1780 1826 1817
Výška (mm) 1535 1436 1418
Pohotovostná hmot (kg) 1583 1595 1665
Objem palivovej nádrže (l) 65 64 61
Objem batož. priestoru (l) 486/1726 480 460/1385
Prevádzkové hodnoty
Zrýchlenie 0-100 km/h (s) 9,6 8,6 8,5
Maximálna rýchlosť (km/h) 203 220 222
Spotreba mesto (l/100 km) 7,9 7,9 6,9
Spotreba mimo mesto (l/100 km) 5,5 5,2 4,8
Kombinovaná spotreba 6,4 6,2 5,6
Cena verzie od (eur) 36 490 37 550 37 600
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 2. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 7. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 8. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 8 499
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 920
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 845
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 505
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 860
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 757
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 3 293
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: William Wordsworth - Blúdim sťa mrak osamelý
 2. Jakub Konečný: UKRAJINA PRIPOJILA 21 RUSKÝCH OBLASTÍ
 3. Martin Sukupčák: Prečo by som volil v LM za primátorku Luciu Cukerovú.
 4. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam.
 5. Adriana Karpinska: Bicyklom po (ne)hodvábnej ceste v Kirgizsku
 6. Štefan Vidlár: Hmm...
 7. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú...
 8. Ľubor Bystrický: Nemocnice bez lekárov-zem bezľudí
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 880
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 714
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 7 214
 4. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 6 005
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 663
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 832
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 410
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 868
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu