Takúto hypotetickú situáciu nastolil Miloš:
Miloš: "Keďže vodič s uložením pokuty nesúhlasí, pretože tvrdenie polície by na prípadnom priestupkovom konaní nemohlo obstáť, vodič sa rozhodne pokutu nezaplatiť. Jej zaplatením by totiž s pokutou súhlasil a teda by mu už peniaze nikto nevrátil.
Policajt teda vypíše papier, ktorý bude slúžiť počas 15 dní ako vodičák, prípadne do doby zaplatenia pokuty. Lenže vodič sa rozhodne, že pokutu nezaplatí, aby mohol na priestupkovom konaní dokázať, že pokuta bola neoprávnená.
Pokiaľ viem, na priestupkové konanie sa čaká aj vyše mesiaca a teda vodič by po 15 dňoch nemohol viesť motorové vozidlo.
Dostáva sa teda do situácie, že je nútený pokutu zaplatiť a teda tým celý proces ukončiť. Alebo sa mýlim?
Ako teda postupovať v prípade, že polícia uloží pokutu neoprávnene a vodič potrebuje viesť motorové vozidlo napríklad v rámci zamestnania, čiže nemôže si dovoliť čakať na koniec platnosti "náhradného vodičáka" po 15 dňoch?
Ešte raz zdôrazňujem, jedná sa o vymyslený prípad, ale je možné, že u niektorých vodičov je aj tento vymyslený prípad realitou a nevedia ako postupovať."
V prípade, že policajt zadrží vodičský preukaz, na mieste vydá vodičovi potvrdenie. V prípade, že v rámci potvrdenia policajt nepovolí vodičovi šoférovanie, takýto vodič nesmie viesť vozidlo.
§ 4, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič je povinný
b) mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom,
(2) Vodič nesmie
a) viesť motorové vozidlo bez príslušného vodičského oprávnenia, v čase jeho odobratia alebo počas zadržania vodičského preukazu; to neplatí, ak sa učí viesť motorové vozidlo v autoškole, podrobuje sa skúške z vedenia motorového vozidla alebo má povolenú jazdu podľa § 70 ods. 3 a § 71 ods. 2,
§ 137, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom je
p) vedenie motorového vozidla bez príslušného vodičského oprávnenia alebo počas zadržania vodičského preukazu; to neplatí, ak sa osoba učí viesť motorové vozidlo v autoškole, podrobuje sa skúške z vedenia motorového vozidla alebo má povolenú jazdu podľa § 70 ods. 3 a § 71 ods. 2,
Policajt, ktorý zadrží vodičovi vodičský preukaz, môže vodičovi povoliť šoférovať na obmedzenú dobu najviac 15 dní. Toto povolenie platí len pre územie Slovenska. Takto smie policajt povoliť šoférovať len v týchto prípadoch:
policajt rozhodol o preskúmaní zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla (povolenie sa vydá len v prípade, že sa tým neohrozí bezpečnosť alebo plynulosť premávky)
ak si vodič v blokovom konaní uzná vinu, chce zaplatiť pokutu, ale nemá čím zaplatiť (v tomto prípade sa na potvrdení vydáva povolenie šoférovať vždy na 15 dní)
Všetky ostatné možnosti, počas ktorých policajt smie zadržať vodičský preukaz, končia tým, že vodič nesmie šoférovať.
§ 70, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz vydaný orgánom Slovenskej republiky alebo orgánom iného štátu, ak
a) možno uložiť trest alebo sankciu zákazu činnosti spočívajúcu v zákaze vedenia motorového vozidla,
b) má vodič súdom uložené ochranné liečenie alebo súdom alebo iným príslušným orgánom uložený zákaz viesť motorové vozidlo,
c) orgán Policajného zboru rozhodol o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla (ďalej len "zdravotná spôsobilosť") alebo o preskúmaní psychickej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla (ďalej len "psychická spôsobilosť"),
d) je vodičský preukaz neplatný.
(3) Policajt na mieste vydá o zadržaní vodičského preukazu potvrdenie a najneskôr v nasledujúci pracovný deň po zadržaní vodičského preukazu zašle vodičský preukaz orgánu Policajného zboru príslušnému podľa miesta, kde bol vodičský preukaz zadržaný. V potvrdení môže policajt povoliť ďalšiu jazdu s vozidlom najviac na 15 dní, ak bol zadržaný podľa odseku 1 písm. c) a ak takou jazdou nebude ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky; povolenie platí len na území Slovenskej republiky.
(4) Orgán, ktorý koná vo veci súvisiacej so zadržaním vodičského preukazu, je povinný v každom štádiu konania skúmať odôvodnenosť zadržania vodičského preukazu z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Ak dôvody zadržania nie sú alebo pominuli, musí byť vodičský preukaz vodičovi bezodkladne vrátený.
To znamená, ak vás "načapali" pri priestupku, ktorý sa nestal, máte dve možnosti. Buď si priznáte vinu aj vtedy, keď ste nič neurobili, zaplatíte pokutu a vodičák vám ostane. Druhá možnosť je vinu si nepriznať, odvolať sa na správne konanie a riskovať zadržanie vodičského preukazu až do momentu, kedy pravda vyjde najavo.
Takéto pravidlá sú dobrým nástrojom na eliminovanie notorických alebo nebezpečných porušovateľov dopravných predpisov. Je to však aj spôsob, ako čestného človeka priviesť do problémov. Veď lehoty na to, aby sa všetko vysvetlilo, sa môžu natiahnuť na dlhý čas. Na dlhý čas bez možnosti šoférovať.
Podľa nášho názoru však v prípade, že vodič je schopný šoférovať a nemá alkohol v krvi, polícia vodičský preukaz zvyčajne nezadrží. Ak by boli policajti veľmi prísni, mohlo by sa stať, že na krajniciach ciest by sa ocitlo veľa áut čakajúcich na šoféra alebo odťahovku.
§ 70, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(5) Orgán Policajného zboru vydá do 15 dní odo dňa zadržania vodičského preukazu rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu. Rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu zadržaného podľa odseku 1 písm. b) až d) sa nevydáva.
§ 59, zákon č. 372/1990 Zb.:
(4) Objasňovanie priestupku sa skončí spravidla do jedného mesiaca odo dňa, keď sa správny orgán alebo orgán oprávnený objasňovať priestupky (§ 58 ods. 3) o priestupku dozvedel.
Mimochodom, kým správny orgán nerozhodne o tom, že sa priestupok stal, ste braní ako nevinní. Preventívne vám však smú policajti zadržať na mieste za definovaných okolností vodičský preukaz, či sa priestupok stal alebo nestal. A ak je vaše živobytie závislé na vodičáku, na svete je problém.
§ 73, zákon č. 372/1990 Zb.:
(1) Občan je obvineným z priestupku, len čo správny orgán vykonal voči nemu prvý procesný úkon. Na takého občana sa hľadí ako na nevinného, kým jeho vina nebola vyslovená právoplatným rozhodnutím.
Čo teda robiť, keď vám polícia uloží pokutu podľa vášho názoru neoprávnene, zadrží vám vodičský a vy potrebujete šoférovať?
Policajt smie ale aj nemusí zadržať vodičský preukaz. Je to len na jeho rozhodnutí. Ešte počas pokusu o uloženie blokovej pokuty sa ho pokúste presvedčiť o správnosti svojho tvrdenia. Ak však policajt predsa len zadrží vodičský a máte pocit, že to urobil len preto, aby vám dal najavo, kto je "pán", potom urobíte najlepšie, ak sa obrátite na právnikov a kontrolné orgány ministerstva vnútra. V tom, o čo vám ide primárne, o šoférovanie, si však, bohužiaľ, nepomôžete.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.