V porovnaní prechodov pre chodcov v európskych mestách dopadla Bratislava dobre.
BRATISLAVA. Niektoré priechody pre chodcov v Európe nespĺňajú bezpečnostné požiadavky. Ukázal to výskum, v rámci ktorého sa v 31 európskych mestách skúmalo 310 priechodov.
Medzinárodná automobilová federácia (FIA) uviedla, že približne 60 percent zo skúmaných priechodov dostalo u expertov známku "dobrý" či "veľmi dobrý". Naopak, 53 z 310 priechodov v teste prepadlo.
Najhorší testovaný priechod sa údajne nachádza v Miláne, najlepší naopak v Bratislave, na križovatke ulíc Klemensova a Dostojevského rad.
Odborníci ocenili na bratislavskom priechode najmä dobrý technický stav priechod, dobrú prístupnosť a jeho viditeľnosť v rôznych časoch dňa.
V hlavnom meste Slovenska otestovali ďalších 11 priechodov, všetky sústredené v lokalite Starého mesta. Najhoršie dopadli priechody na križovatkách Štúrova - Dobrovičova a Rajská - Špitálska. Naopak, jedno z najlepších hodnotení v rámci celej Európy si okrem priechodu na Klemensovej vyslúžila aj "zebra" na križovatke Štúrova - Dunajská.
Najlepší priechod pre chodcov v Európe:
Zväčšiť mapu
V každom z 31 miest sa experti zamerali na desať priechodov. Skúmali sa podmienky viditeľnosti a prehľadnosti v rôznych časoch dňa, označenie, ale aj to, akým spôsobom môžu rôzni ľudia cez priechod prejsť.
Viac sa o samotnom teste môžete dozvedieť na stránkach Eurotests
V Neapole, v Taliansku, nezískal žiadny zo skúmaných priechodov pozitívne hodnotenie. Naopak, veľmi dobre je na tom Rotterdam (Holandsko), kde najviac priechodov dostalo známku "dobrý" či "veľmi dobrý". Francúzsky Štrasburg zas má najviac priechodov, ktoré získali najvyššie ohodnotenie "veľmi dobrý".
Údajne najhorší priechod pre chodcov v Európe:
Zväčšiť mapu
FIA pripomenula, že každoročne zomiera dopravné nehody v celej Európe viac ako osemtisíc chodcov pri dopravných nehodách. Každý štvrtý prípad sa odohrá na priechodoch. Federácia FIA preto vyzýva, aby sa v Európe zaviedli minimálne štandardy značenia či semafórov na priechodoch pre chodcov.