. Prvé výsledky sesterská spoločnosť popredného svetového výrobcu nákladných automobilov a autobusov Scania sa objavili v roku 2001. Produkt FAS1 bol prvým výsledkom jej vývojárskej práce, ktorý však ešte nemal on-line komunikáciu. Dokonalejším produktom už s možnosťou komunikácie medzi automobilmi v teréne a centrálami prepravných a distribučných spoločností je produkt FAS2. Ním sa rozšírili možnosti komunikácie medzi palubnými počítačmi jednotlivých vozidiel Scania a centrálnymi počítačmi, čo umožňuje distribučným spoločnostiam používajúcim vozidlá Scania maximalizovať efektivitu plánovitého využívania svojich vozidiel.
Praktické ukážky a odskúšanie nových systémov priamo v teréne predviedla spoločnosť Scania pre skupinu slovenských a českých novinárov na autodrome Karosy vo Vysokom Mýte pri Pardubiciach. Zariadenie nainštalované v siedmich kamiónoch Scania, od samostatných ťahačov cez súpravy ťahačov s návesmi a veľkoobjemové tandemové súpravy s výkonmi motorov od 420 do 470 konských síl, bez nákladu i plne naložené, sme si novinári mohli vyskúšať priamo spoza volantu. Príležitosti sedieť za volantom kamiónu, ktorý má dĺžku takmer 19 metrov a vezie náklad 16 ton, sa neopakujú každý deň. Po jazdách sme si mohli overiť, predovšetkým však „dispečeri na centrále“, či sme jazdili hospodárne alebo nevhodnou a neekonomickou jazdou plytvali pohonnými látkami, či sme šetrili motor alebo ho hnali do neprípustných vysokých otáčok. Dispečing môže ďalej kontrolovať, či vodič dodržiava režim jazdy a plánované oddychové prestávky, kedy a koľko tankoval, či dodržiava predpísanú trasu, či nie je v ohrození a podobne. A samozrejme, naporúdzi je aj telefonická komunikácia medzi vodičom a centrálou. Údaje viac ako pre vodiča poslúžia spoločnostiam, ktoré vykonávajú prepravu nákladnými autami.
Skupina produktov spoločnosti Scania zahŕňa riešenia pre zabezpečenie okamžitého spojenia a komunikáciu s vozidlami, zisťovanie ich polohy a využívanie internetového logistického systému. Tieto nové technológie môžu pomôcť aj slovenským distribučným spoločnostiam maximalizovať efektivitu svojich prevádzok a aktivít. Uvedením nových produktov z oblasti informačných technológií a informačných systémov chce spoločnosť Scania poskytovať vysokokvalitné služby a komplexné riešenia pre svojich klientov. Nové palubné systémy vyvinula Scania Infotronics a kompletný internetový logistický systém v spolupráci s nemeckou spoločnosťou Gedas Telematics. Spoločnosť Scania je schopná už dnes ponúknuť zákazníkom kompletný logistický balíček vrátane analýzy vozidlového parku a získavania údajov z jednotlivých vozidiel. Komunikačné systémy spoločnosti Scania spoľahlivo fungujú na území celej Európy.
Autor: gold