Hrozbu, že k nám cez Družbu nepotečie ropa, riešila Bezpečnostná rada. Rusi s Ukrajincami sa však dohodli ešte v pondelok večer.Rok 1990 - Objavili sa prvé problémy v dodávkach sovietskej či ruskej ropy do východnej Európy. Československá vláda nakoniec pristúpila na nákup ropy za voľne zmeniteľnú menu.Január 1994 - Pre administratívne problémy pri vydávaní licencií boli zastavené dodávky ropy z Ruska na Slovensko a do Českej republiky. Obnovené boli po štyroch dňoch 21. januára po tom, čo sa podarilo uzavrieť s ruskou stranou kontrakty na rok 1994. Január 1995 - Pre nezhody medzi Ruskom a Ukrajinou o výške poplatkov za prepravu ropy boli prerušené dodávky ruskej ropy na Slovensko, do Česka, Poľska aj Maďarska. Po niekoľkých dňoch boli obnovené.Január 2007 - Rusko zaviedlo exportné clo na ropu do Bieloruska vo výške 180 dolárov za tonu s odôvodnením, že Minsk zneužíva lacnú ruskú ropu na export svojich ropných produktov na západné trhy. Ako odvetný krok uvalilo Bielorusko na tranzit ruskej ropy do Poľska a Nemecka poplatok 45 dolárov za tonu a 8. januára prestala do Európy prúdiť ropa ropovodom Družba. Dodávky boli obnovené 11. januára po tom, čo Bielorusko začalo vracať do ropovodu neoprávnene odčerpanú ropu.Júl 2008 - Rusko prudko znížilo dodávky ropy do Česka. Hneď potom sa objavili špekulácie, že výpadky môžu byť reakciou na podpis zmluvy o umiestnení amerického radaru v Česku. To Rusi popreli a odkázali na problémy pri ťažbe ropy a bližšie nešpecifikované zmeny v ruských dodávateľských spoločnostiach. Neskôr vyšlo najavo, že firma Tatnefť, jeden z dvoch hlavných dodávateľov ruskej ropy do Česka, obmedzil dodávky ropy do Česka, pretože ich presmeroval do Turecka. Tam boli podľa neho vraj lepšie ziskové marže. Ruský premiér Vladimir Putin nariadil vláde, aby dodávky zaistila a ku koncu júla sa dostali na bežnú úroveň. Október 2009 - Výpadok elektrického prúdu na západe Ukrajiny zastavil dodávky ruskej ropy do Európy cez južnú vetvu ropovodu Družba. Dodávky boli obnovené nasledujúci deň. (čtk)
BRATISLAVA. Po januárových problémoch s dodávkami plynu Rusi pohrozili zastavením dodávok ropy. Na rozdiel od plynu, s ropou by to nebolo prvýkrát a ani také vážne.
O hrozbe informoval premiér Robert Fico. Narýchlo preto zvolal aj Bezpečnostnú radu. Slovensku podľa neho pri odstavení dodávok nehrozí žiadne nebezpečenstvo. „Keby došlo k úplnému odstaveniu dodávok ropy, sme schopní viac ako tri mesiace bez akýchkoľvek problémov dodávať ropné výrobky na trh," povedal premiér. Zásoby ropy máme totiž na 94 dní. Zhruba polovicu z toho tvorí ropa, zvyšok výrobky z nej.
Základné fakty o ropovode Družba
Ropovod Družba má na území Slovenska celkovú dĺžku 506,6 kilometra. Pred územím Slovenska má dĺžku 2280 kilometrov a prechádza cez územie Ruska, Bieloruska a Ukrajiny.
Družba vstupuje na územie Slovenska na hranici s Ukrajinou a cez 5 prečerpávacích staníc pokračuje do Českej republiky.
Priemer potrubí ropovodu v hlavných úsekoch je 500 a 700 milimetrov.
Celková ročná kapacita ropovodu dosahuje viac ako 20 miliónov ton.
Ropovod je vyťažený asi na polovicu.
Budovaný bol v rokoch 1960 až 1965, v 70. rokoch sa ešte zdvojovali niektoré hlavné úseky.
Ropovod Adria
Začína sa v chorvátskom prístavnom meste Omišalj, ide cez Maďarsko až na Slovensko.
Na Slovensku má dĺžku 8,5 km, pred jeho územím 606 km.
Priemer potrubia je 400 mm.
Ročná kapacita je 4,5 milióna ton.
V Šahách sa napája na ropovod Družba.
Ropovod Adria bol vybudovaný ako ďalší zdroj na dopravu ropy. Do prevádzky bol uvedený v roku 1980.
V júli 2007 Adriu otestoval Slovnaft a dopravil cez ňu 80tisíc ton ropy.
Aké sú naše ropné rezervy
Rezervy máme na vyše 90 dní
55 percent vo forme ropy,
45 percent vo forme ropných výrobkov. Z toho:tvorí benzín 36 percent, nafta 53 percent, letecký petrolej 5 percent a vykurovací olej 6 percent.
Na rope sa už dohodli
Ohrozenie, na ktoré premiér upozorňoval, netrvalo ani jeden deň. Za problémami bol totiž spor medzi Rusmi a Ukrajincami o výške tranzitných poplatkov. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek v pondelok večer potvrdil, že sa strany dohodli. Podobné signály prichádzali do redakcie už počas dňa.
O tom, že spor medzi Ruskom a Ukrajinou môže viesť k odstaveniu od ropy, informovala ruská strana Európsku komisiu. Tá kontaktovala slovenskú vládu.
Premiér Fico ako aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek niekoľkokrát upozornili, že Slovensko je na odstávku pripravené cez svoje ropné rezervy. Aj keby ruskoukrajinský spor trval dlhšie než tri mesiace, riešenia sa nájdu.
„V rámci únie sú zásoby ropy zhruba na 120 dní," povedal Jahnátek. V prípade problémov by nám tak mali pomôcť ostatné krajiny únie. Okrem toho časť suroviny môžeme doviezť ropovodom Adria, ktorý sa začína v chorvátskom Omišalji. V súčasnosti sa ním môže prevážať zhruba 3,5 milióna ton ročne. Slovnaft spotrebuje niečo vyše päť miliónov ton ročne.
„Ďalšou možnosťou je Česko, kde ropovodom Ingolstadt je technicky možné preniesť až 10 miliónov ton ropy," povedal Jahnátek. Sám dodal, že profil tohto ropovodu je dosť zúžený a momentálne ním pretekajú len 2 milióny ton pre české rafinérie.
Ak by však ropa dlhodobo netiekla na Slovensko, mohlo by to Slovnaftu narobiť problémy. Kým nebola jasná rusko-ukrajinská dohoda, Slovnaft avizoval, že je pripravený na prípadnú odstávku. „Je tu možnosť alternatívnych dodávok cez Adriu," potvrdil hovorca firmy Anton Molnár. Alexander Duleba zo Spoločnosti pre zahraničnú politiku upozorňuje, že nie je ropa ako ropa.
„Slovnaft je technologicky nastavený na spracovanie ťažkej ropy, chcelo by to ďalšie investície," myslí si. Potrebná zmena by si podľa neho vyžiadala zhruba týždňovú odstávku Slovnaftu.
Ohrození susedia budú postupovať podobne
Medzi krajiny s ohrozenými dodávkami ropy patrili aj Maďarsko a Česko. Obe krajiny majú podľa vyjadrení ich vlád dostatok zásob najmenej na 90 dní. V prípade, že by problém trval dlhšie, využije Česká republika ropovod IKL z nemeckého Ingolstadtu.
Na obavy podľa hovorcu českého ministerstva priemyslu a obchodu Tomáša Bartovského nebol dôvod. Okrem 90dňových zásob totiž predpokladá aj zníženie spotreby pohonných látok počas zimy.
Maďarsko by podobne ako my v prípade dlhodobého odstavenia ropy využilo ropovod Adria. Začiatkom januára chce zvolať summit krajín V4, aby spoločne vyriešili problémy s dodávkami. Maďarsko totiž nevylučovalo možnosť, že nastanú problémy nielen s tranzitom ropy, ale nakoniec aj plynu tak ako začiatkom tohto roka.
Ide o politiku. Ukrajina si volí lídra
V konflikte medzi Moskvou a Kyjevom ide o moc. Ceny za tranzit sú druhoradé.
MOSKVA, KYJEV, BRATISLAVA. Za najnovším „energetickým" sporom medzi Ukrajinou a Ruskom sú politické hry. Tvrdia to rovnako Moskva aj Kyjev, akurát vinníka vidí každý inak.
„Ukrajina sa nechystá zastaviť dodávky ruskej ropy cez svoje teritórium," ubezpečoval veľvyslancov zo Slovenska, z Česka a Maďarska Bohdan Sokolovskij z kancelárie ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka. Novinárom neskôr povedal, že slová o prerušení tranzitu sú politicky motivované zo strany Moskvy. Na Ukrajine prebehnú o necelý mesiac prezidentské voľby, v ktorých má najväčšiu šancu zvíťaziť premiérka Julia Tymošenková a pre Moskvu prijateľnejší líder opozície Viktor Janukovyč. Strašenie ukrajinskou nezodpovednosťou je podľa analytikov spôsobom, ako vstúpiť do predvolebnej kampane.
Ukrajinský zdroj agentúre Reuters povedal, že rokovania o výške tranzitných poplatkov sa uzavrú v priebehu niekoľkých dní a zákazníci nebudú nijako postihnutí. Analytik Štěpán Pírko zo spoločnosti Colosseum, ktorá sa zaoberá obchodovaním s ropou, až taký istý nie je.
„Vzhľadom na nedávne skúsenosti je prerušenie dodávok ropy či plynu reálne. Rusko sa snaží využiť svoju súčasnú politickú pozíciu kľúčového dodávateľa strategických komodít," povedal Pírko.
Pre Kremeľ je vyťahovanie energetickej nespoľahlivosti Ukrajiny obľúbenou kartou. Vlani minul Gazprom na PR v čase plynovej krízy milióny dolárov, a podľa reakcií slovenskej vlády to vyzeralo, že úspešne.
Premiér Robert Fico zvolil slovník, v ktorom za hlavného vinníka označil Ukrajinu a kritike Ruska sa vyhol.
Riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba očividnú orientáciu na Rusko označil za chybu v budovaní si vzťahov so svojím najväčším susedom.
Mirek Tóda, Veronika Folentová
Dodávky ropy z Ruska mali prestávky častejšie
Rusko už niekoľkokrát prikročilo k obmedzeniu alebo prerušeniu dodávok ropy do okolitých krajín.
Ako SMER-SD plní sľub diverzifikovať energetické zdroje
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia podporí aktivity smerujúce k diverzifikácii dodávok a primeranému využitiu domácich zdrojov energií s cieľom znížiť prílišnú závislosť v dodávkach energetických zdrojov.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Zabezpečenie možnosti pre dodávky energie z viacerých zdrojov (napríklad prepojením medzinárodných energetických sústav) zvýši energetickú bezpečnosť krajiny.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rovine plánov ostávajú diskusie o napojení Slovenska na ropovod Odesa - Brody podobne ako aj zvýšený dovoz elektriny z Ukrajiny vybudovaním prípojky. Pri plyne bola impulzom k diverzifikácii plynová kríza v januári 2009, počas ktorej SPP, a.s. po prvý raz v histórii zabezpečila reverzný chod plynovodu do Českej republiky a to aj v prípade opakovania podobnej krízy.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.