Päťdesiatka v obciach spomalila vodičov, smrteľných nehôd je menej.
BRATISLAVA. Slovenské cesty boli tento rok bezpečnejšie. Do predvianočného obdobia pri dopravných nehodách zahynulo takmer o polovicu menej ľudí ako za posledné roky. Do 20. decembra bolo na cestách 335 obetí, minulý rok to bolo 531.
Ešte pred pár rokmi sme boli v rámci Európskej únie na chvoste, naše cesty zaraďovali medzi najrizikovejšie. Teraz sa približujeme k záväzku znížiť počet obetí nehôd na polovicu oproti roku 2002, keď na cestách zahynulo 610 ľudí.
Dopravní analytici vidia za skokom najmä nový zákon o cestnej premávke, vyššie pokuty a viac policajtov na cestách. Na druhej strane však varujú pred optimizmom, reálnu situáciu na cestách totiž ukážu až ďalšie roky.
Svietime a jazdíme pomalšie Mŕtvi na cestách Obete nehôd
2009 – 335 2008 – 531
Zabití chodci
2009 – 99 2008 – 184 Údaje sú za obdobie od 1. 1. do 20. 12.
Zdroj: ministerstvo vnútra
Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš pokles počtu smrteľných zranení pripisuje podobne ako analytici novému zákonu o cestnej premávke a akciám polície.
Pomohlo najmä zníženie rýchlosti v obciach na päťdesiatku a vyššie pokuty, zhodujú sa Ľubomír Palčák, šéf Výskumného ústavu dopravy v Žiline, a dopravný analytik Jozef Drahovský. Palčák chváli aj celodenné svietenie, ktoré robí autá viditeľnejšími.
Viac policajtov na cestách podľa Drahovského cítiť a vodiči potom jazdia opatrnejšie. Dopravnú políciu posilnili najmä bývalí pohraničníci, vysvetľuje. Pokuty s prechodom na novú menu navyše výrazne vzrástli, napríklad len za nepripútané bezpečnostné pásy hrozí 60 eur (1800 korún).
Policajti hovoria o výraznom znížení nielen pri obetiach, ale aj pri počte dopravných nehôd. Tejto štatistike sa však nedá úplne veriť. Polícia totiž zmenila metodiku a medzi nehody oproti minulým rokom nepočíta aj menej vážne udalosti s nižšou škodou.
Ukáže sa o rok Dobré výsledky v počte úmrtí na cestách navyše podľa Palčáka ešte neznamenajú dlhodobý trend. Upozorňuje na skúsenosť z Česka, kde sa po trištvrte roku od zavedenia bodového systému a následného výrazného zníženia nehôd situácia vrátila do starých koľají.
Aby sa počty nehôd neobrátili, mali by dopravní policajti obsadiť najmä nebezpečné úseky ciest, skôr ako stáť na miestach, „kde sa dobre vyberajú pokuty“, hovorí Drahovský.
V bezpečnosti ciest podľa Drahovského stále zaostávame, rizikové sú najmä tie s jediným jazdným pruhom a s dlhými úsekmi so zákazom predbiehania.
Krajnica je istejšia
Polícia odporúča chodcom reflexné prvky a svetlé oblečenie.
BRATISLAVA, SNINA. Menej smrteľných nehôd znamená aj menej obetí medzi chodcami. Chodci však nie sú na slovenských cestách úplne v bezpečí.
Ukázala to aj nedeľa, keď opitý mladík zrazil v Stakčíne pri Snine dvoch mladých ľudí. Devätnásťročný vodič ušiel. Keď ho polícia chytila, nafúkal 1,58 promile a nemal ani doklady. Zranení sa budú liečiť viac ako mesiac.
Celkovo však tento rok zomrelo na cestách takmer o polovicu menej chodcov ako vlani, tento rok to bolo 99. Obetí každý mesiac ubúdalo, trend prekazil len začiatok decembra, keď za jediný týždeň na cestách zomrelo šesť chodcov. Hovorca prezídia polície Viktor Plézel aj meteorológ Pavol Faško hovoria, že príčinou bolo hmlisté počasie s mrholením.
Polícia odporúča nielen v takomto počasí nosiť reflexné prvky. Nebezpečné je najmä tmavé a modré oblečenie.
Ján Krempaský
Ako vláda plní sľub inštalovať kamery do policajných áut
Čo sľúbili: Korupciu dopravnej polície chce Prezídium PZ odstrániť inštalovaním kamier do všetkých áut dopravákov, takže rozhovor policajta s občanom, ktorý pácha priestupok, bude vždy zaznamenaný. "V prípade, že sa s ním policajt bude rozprávať mimo dosahu kamery, bude mať problém to vysvetľovať."
Zdroj: Ján Packa, prezident policajného zboru, SME, 14.9.2006, Jastrabov na cestách vystrieda Anjel
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Inštalovanie kamier do policajných áut zmenší priestor pre korupčné správanie policajtov aj cestujúcej verejnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Začiatkom roka 2009 minister vnútra Robert Kaliňák vyhlásil, že kamerami by policajné autá mali byť vybavené do dvoch rokov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.