BRATISLAVA. Fixná montáž takzvaných palubných jednotiek zlacnie o 17 percent, teda na 111,9 eura bez DPH. Ide o poplatok za pevné namontovanie prístrojov, cez ktoré sa meria vzdialenosť prejdená po cestách spoplatnených mýtom.
Na to, že 134,90 bez DPH za fixnú montáž je priveľa, upozorňovali najprv dopravcovia a napokon sa do problému vložil aj minister dopravy Ľubomír Vážny. V utorok o zlacnení rokovalo združenie cestných dopravcov Slovenska Česmad, ktoré montáže zastrešuje, s predstaviteľmi Národnej diaľničnej spoločnosti.
Česmad však o politickom tlaku nehovorí. „Teší ma, že vysoký záujem dopravcov o fixnú inštaláciu nám umožnil znížiť cenu o 17 percent," povedal Pavol Reich, generálny tajomník Česmadu.
V cene za pevnú montáž sú podľa dávnejších vyjadrení Česmadu zahrnuté náklady na prevádzku systému, montáž v servisoch aj oprávnený zisk. Okrem toho sa účtuje 14,50 eura pre prevádzkovateľa mýta, firmu SkyToll, za kabeláž.
V stredu sa stretnú s ministrom dopravy
Lacnejšia montáž je jednou z požiadaviek, ktoré ministrovi Vážnemu v pondelok poslali nespokojní dopravcovia. Spolu majú jedenásť požiadaviek. Medzi nimi napríklad oddialiť mýto až do júla, či vylúčiť spoplatnenie ciest prvej triedy. V stredu prídu dopravcovia pred ministerstvo dopravy, aby sa o svojich požiadavkách porozprávali priamo s ministrom.
Ten prisľúbil, že ich vypočuje. „Nepodceňujeme vzniknutú situáciu, a preto sa minister v stanovenom čase stretne s dotyčným zástupcom a prevezme požiadavky, ku ktorým sa vyjadríme," povedal hovorca ministerstva dopravy Stanislav Jurikovič.
Od toho, či budú dopravcovia so stretnutím spokojní, závisí, či podniknú ďalšie kroky. Avizovali totiž, že ak neuspejú na ministerstve, vyrazia ich nákladné autá na čerpacie stanice. Či by to znamenalo, že bežný vodič nebude môcť natankovať, sme sa ani v utorok nedozvedeli.
„Oficiálne vyhlásenie je: stretneme sa na pumpách a budeme diskutovať," povedal hovorca dopravcov Jaroslav Polaček. Je členom päťčlenného výboru zastupujúceho malých a stredných dopravcov a šéfuje firme Fúra.
Majitelia čerpačiek okamžite zbystrili pozornosť. „Je to akcia, ktorá je mimo nás, ale nehodláme byť v tomto spore rukojemníkmi, a preto využijeme všetky právne formy, aby sa neprerušil predaj pohonných látok na čerpacích staniciach," povedal Miroslav Kollár, generálny tajomník Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu.
O aké kroky môže ísť, priblížil Shell. „Ak by zablokovali akúkoľvek našu čerpaciu stanicu, požiadame vodiča o sprejazdnenie príjazdu k stanici a ak odmietne, obrátime sa o pomoc na políciu," povedal hovorca Shell Petr Šindler.
Protest skúmajú právnici
Z vyjadrení právnikov vyplýva, že pumpári majú právo sa brániť. „Zrejme silno narazia na ochranu ich vlastníckeho práva. Ústavné právo na štrajk neznamená, že možno iného obmedziť v jeho iných ústavných právach, ktorými je aj ochrana vlastníctva a majetku," povedal právnik Ján Buocik.
Polaček povedal, že postup majú dopravcovia premyslený. Podrobnosti ešte v utorok vo večerných hodinách dolaďovali s právnikmi. Prvoradým záujmom je však dohodnúť sa s ministrom Vážnym.
Podľa Boucika môžu dopravcovia okrem štrajku využiť aj možnosť verejne sa zhromažďovať. Keďže by išlo o priestory na čerpacích staniciach, a nie verejné, mali by obciam predložiť súhlas majiteľov pozemku.