SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Najdôležitejšie udalosti na cestách a v doprave v roku 2009

Tento rok bol pre cestnú dopravu výnimočný a to hneď z viacerých dôvodov. Pozrime sa po mesiacoch čo sa v cestnej doprave na Slovensku udialo.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - Pavol Funtál)

Január

Začiatok roka priniesol zmenu meny. Začalo sa platiť eurami a to nielen za benzín. Aj pokuty za dopravné priestupky bolo potrebné uhradiť v novej mene. Keďže však polícia nemala pokutové bloky v eurách, nepokutovala. A pokiaľ sa dalo, riešila priestupky dohovorom bez správneho konania.

V januári vyšiel v zbierke zákonov dlho očakávaný zákon o cestnej premávke, ktorý mal byť nástrojom na zvýšenie bezpečnosti na cestách a zníženie počtu úmrtí minimálne o 50% do roku 2010. Priniesol zmenu najvyšších dovolených rýchlostí v obci (50 km/hod.), na diaľnici v obci (90 km/hod.), 90-ku pre nákladné vozidlá, povinné celoročné svietenie, zimné pneumatiky a iné.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Február

Po dvoch týždňoch od zverejnenia začal platiť nový zákon o cestnej premávke, jeho nová vykonávacia vyhláška a aj nový sadzobník pokút. Pokuty za závažné priestupky mnohonásobne vzrástli a niektoré priestupky zmenili kategóriu z menej závažných na závažné.

Všetky médiá sa venovali novému zákonu o cestnej premávke, ktorý premenovali na cestný zákon a o cestnom zákone radšej nehovorili. V každom prípade vďaka medializácii zmien sa aj sviatoční vodiči dozvedeli, čo všetko je inak od doby, kedy oni robili skúšky na vodičský preukaz.

Na cestách zavládla opatrnosť a pomalosť, všetci dodržiavali novú maximálnu rýchlosť v obci spôsobom, že si dávali rezervu ďalších 10 km/hod. Do ulíc sa vyhrnulo množstvo policajtov a kontrolovali, kde sa dalo i keď v prvé dni pokutovali menej.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve v tomto období sa stala najtragickejšia dopravná nehoda v histórii Slovenska.

Na nechránenom železničnom priecestí, kde je hustota vlakov minimálna, došlo k zrážke autobusu a motorového vlaku. Následky sú katastrofálne: 12 mŕtvych.

Marec

Nové dopravné predpisy boli už dostatočne známe, pokutové bloky v eurách nachystané. Začali sa tak rozsiahle policajné akcie za účelom dodržiavania zákona o cestnej premávke. K tomu sa využili aj policajti uvoľnení z cudzineckej polície, keďže Slovensko vstúpilo do Schengenského priestoru.

Správcovia komunikácií a aj polícia vypracovali zoznamy ciest, kde je možné v obciach zvýšiť rýchlosť nad 50 km/hod. a zvýšiť tak plynulosť dopravy na hlavných ťahoch. Koncom mesiaca sa začali objavovať prvé takto označené úseky a doprava sa stala opäť plynulou.

Skryť Vypnúť reklamu

Od polovice mesiaca začala Národná diaľničná spoločnosť rozširovať diaľnicu D1 v úseku Bratislava - Trnava z dvoch jazdných pruhov na tri v každom smere. Prvýkrát bolo na Slovensku použité dočasné dopravné značenie umožňujúce jazdu v dvoch zúžených jazdných pruhoch. Spočiatku to mnohí považovali za problém. Neskôr sa ukázalo, že išlo o správne rozhodnutie a vodiči si na zúžené jazdné pruhy rýchlo zvykli.

Apríl

V apríli sa stala nehoda, ktorá mohla dopadnúť ešte tragickejšia ako v Polomke. Linkový autobus MHD v Bratislave zastal na železničnom priecestí ktoré tvorí súčasť križovatky. Dával prednosť v jazde a už sa viac nepohol. Našťastie, išlo o prvý raný spoj, autobus bol prázdny a vodič stihol vyskočiť.

Začala platiť prvá novela zákona o cestnej premávke, ktorou sa vypustilo zbytočné zmätočné slovko v paragrafe umožňujúcom státie vozidiel na chodníku pri ponechaní 1,5 metra pre chodcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Máj

Od prvého mája začal platiť predpis ministerstva zdravotníctva, ktorý priniesol nové autolekárničky. Jej súčasťou sa stala karta prvej pomoci.

Vodiči sa tejto povinnosti vďaka medializácii obávali, ale nakoniec vysvitlo, že ide o povinnosť pre výrobcov a dodávateľov lekárničiek. Vodič má len povinnosť výmeny starej expirovanej lekárničky za takú novú, ktorá obsahuje aj kartu prvej pomoci.

Posledný májový deň začala platiť druhá novela zákona o cestnej premávke kde sa oddialila povinnosť pre vodičov nákladných vozidiel podrobiť sa psychologickému vyšetreniu.

Jún

Začiatok leta znamenal každoročné obnovovanie vodorovného dopravného značenie. Vodorovné dopravné značenie sa obnovovalo, ako každý rok, bez rozmýšľania.

Ak sa medzičasom zmenili zvislé dopravné značky, aj tak sa vodorovné dopravné značenie obnovilo podľa starej situácie. Taktiež sa najprv obnovovali priechody pre chodcov v blízkosti škôl, ktoré obnoviť nepotrebovali a na iné rizikové priechody, ktoré viac rokov obnovené neboli, sa zabudlo.

Skryť Vypnúť reklamu

Začala platiť tretia novela zákona o cestnej premávke. Táto sa netýka vodičov ale Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá ňou získala prístup do databázy vozidiel. Je to zrejme dôsledok prípravy elektronického výberu mýta.

Júl

Začali sa prázdniny. Každý očakával zvýšený počet nehôd, ale polícii sa intenzívnymi kontrolami a obrovským prídelom šťastia podarilo zvrátiť túto nepriaznivú prognózu.

Šťastie mal aj dôchodca, ktorý na svojom aute prešiel tunel Sitina v protismere bez nehody, čo je štatisticky menej pravdepodobné, ako vyhrať v lotérii niektorú z popredných cien.

August

Nezvyčajný počin policajta, keď počas rekonštrukcie na Šancovej ulici v Bratislave, v mieste zbiehania sa dvoch jazdných pruhov do jedného, nabádal vodičov k dodržiavaniu pravidla o zipse. Vyvolal nečakané.

Skryť Vypnúť reklamu

Nielenže sa zdržanie v zápchach skrátilo, ale mnohí vodiči sa prvý krát dozvedeli, že je potrebné ísť vo svojom pruhu až k miestu zbiehania, a až tam sa ohľaduplne striedavo radiť do voľného jazdného pruhu. Pri zaradení sa do jedného pruhu skôr by totiž kolóna mohla siahať až k predchádzajúcej križovatke, ktorú by zablokovala.

September

Národná diaľničná spoločnosť odovzdala do užívania plný profil diaľnice D1 na úseku Mengusovce - Jánovce.

Vo Vyhniach sa konala medzinárodná konferencia o bezpečnosti dopravy na pozemných komunikáciách. Odborníci tam predstavili viacero metód, ako zvýšiť bezpečnosť na našich cestách: od dosiahnutia maximálnej pasívnej bezpečnosti (najmä pre správcov a projektantov komunikácií), cez možnosti minimalizovať rizikové správanie sa najmä mladých vodičov, až po používanie najmodernejšej techniky pre evidenciu nehôd pomocou GPS s následnou analýzou kritických nehodových lokalít.

Skryť Vypnúť reklamu

Október

Národná diaľničná spoločnosť ukončila rozširovanie diaľnice medzi Bratislavou a Trnavou. Niektorí vodiči zostali prekvapení, že diaľnica nemá odstavné pruhy, ale len niekoľko núdzových odstavných plôch. Podľa posledných vyjadrení sa má počet odstavných plôch zvýšiť a neskôr sa majú odstavné pruhy pri ďalšom rozširovaní diaľnice dobudovať.

S blížiacim sa zavedením satelitného mýtneho systému sa verejnosti prvýkrát ukázala palubná jednotka. Ide o zariadenie prijímajúce satelitne signály, na základe ktorých vypočíta aktuálnu polohu a porovnáva ju s mapou spoplatnených úsekov. Informáciu o jazde spoplatneným úsekom odošle cez GSM do centrály na zúčtovanie.

Palubná jednotka sa umiestňuje na čelné sklo tak ako bežná GPS navigácia.

November

V tuneli Branisko sa stala prvá smrteľná dopravná nehode. Vodič osobného vozidla (dodávky) prešiel do protismeru a čelne sa zrazil s autobusom. Na mieste zomreli dvaja ľudia a premávka v tuneli bola na niekoľko hodín prerušená.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento mesiac začal elektronický výber mýta naberať reálne obrysy. Začali sa prvé školenia dopravcov a dopravcovia zistili, že nevedia, ktoré vozidlá podliehajú povinnosti platiť mýto.

Zákon o elektronickom výbere mýta totiž definuje povinnosť len pre vozidlá prevážajúce tovar a väčší počet osôb ako 9. Mýtny poriadok však povinnosť definuje odlišne - len podľa hmotnosti. Preto napríklad stavebné a poľnohospodárske stroje, obytné prívesy a podobne neboli zadefinované.

Navyše, tento mesiac nadobudla platnosť nová vyhláška ministerstva dopravy, ktorá okrem iného zaviedla pri zimných podmienkach minimálnu hĺbku dezénu 3 mm a zakázala umiestnenie navigácie a aj palubnej jednotky na čelné sklo.

Národná diaľničná spoločnosť dala do užívania prvú etapu úseku rýchlostnej cesty R1 Žarnovica - Lehôtka pod Brehmi.

Skryť Vypnúť reklamu

December

Ministerstvo dopravy vydalo usmernenie, kde špecifikovalo, pre koho platí povinnosť elektronického výberu mýta. Tak sa stalo, že vozidlá N1, ktoré majú príves a presiahnu 3,5 tony, musia používať palubné jednotku aj na cestách prvej triedy, kde inak nepotrebujú mať ani diaľničnú nálepku. Naopak, vozidlá M1 zostali bez tejto povinnosti, aj keď samé o sebe majú viac ako 3,5 tony.

Ministerstvo vnútra vyhlásilo, že nebude pokutovať vodičov, ktorí budú mať na čelnom skle umiestnený navigačný prístroj, vrátane palubnej jednotky pre elektronický výber mýta. Súčasne, ministerstvo dopravy prichystalo novelizáciu vyhlášky, kde problematický zákaz vypustilo.

Národná diaľničná spoločnosť odovzdala do užívania diaľnicu D1 na úseku Mengusovce - Poprad vrátane dvojrúrového tunela Bôrik.

Skryť Vypnúť reklamu

Dopravcovia si uvedomili, že poplatky za užívanie diaľnic a ciest prvej triedy sú vysoké a pre niektorých až likvidačné, preto ohlásili prípravu štrajkov.

Predbežné výsledky v nehodovosti na našich cestách sú optimistické. Tento rok výrazne poklesol počet usmrtených pri dopravných nehodách. Ak sa trend zachová aj v budúcom roku, Slovensko splní svoj záväzok znížiť o 50 % počet usmrtených pri dopravných nehodách.

Čo môžme očakávať v budúcom roku?

Odhadujem, že najhorúcejšou témou bude elektronický výber mýta.

Druhou témou bude udržanie nízkeho počtu usmrtených na našich cestách v kombinácii s intenzívnymi kontrolami zo strany dopravnej polície.

Treťou témou bude výstavba diaľnic a rýchlostných komunikácii, keďže budúci rok je aj volebný.

Skryť Vypnúť reklamu

Štvrtou, veľmi zaujímavou témou, bude nový cestný zákon, ktorý ak prejde v parlamente, prinesie Národné dopravné informačné centrum, z ktorého by mohli mať efekt všetci vodiči z dôvodu vysielania dopravných správ cez TMC/RDS, čo môže pomôcť plynulosti a bezpečnosti dopravy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 076
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 862
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 035
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 017
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 873
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 10 806
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 406
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 673
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 572
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 539
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Najdôležitejšie udalosti roka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Čakanie na testovanie na Orave.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba aj test.

Ilustračné foto.

Neprehliadnite tiež

Po nastúpení do auta chytáme pri zatváraní dverí vnútornú kľučku. Na jej čistenie nepoužívajte agresívnu chémiu.
Volkswagen ID.3 1st

Seat Tarraco FR je skvelé SUV, ktoré si zaslúži lepší motor (test)

Testovaný motor už v cenníku nahrádza výkonnejšia verzia.

Seat Tarraco FR
Osvetlená soška Spirit of Ecstasy.