Od Štefana sme dostali fotografiu, na ktorej vidno zvislé dopravné značky. Jedna tvrdí, že ide o hlavnú cestu, druhá o nej tvrdí, že je slepá. Pozrite si teda slepú hlavnú cestu. Alebo hlavnú slepú cestu?
Zvislé dopravné značky občas vyvolávajú otázky. Igora trápi dopravná značka "Choďte vľavo!"
Igor z Popradu: "Rád by som sa opýtal na dopravné značenie v obci Hranovnica, okres Poprad. V obci je umiestnená príkazové dopravné značenie - okrúhla modrá tabuľa s bielym nápisom CHOĎTE VĽAVO. Moja otázka znie, aký je význam tejto tabule, respektíve pre koho je určená. Nakoľko vznikla diskusia, kde jedni tvrdia, že platí pre chodcov, ktorí by sa mali v obci správať tak, ako mimo obce (ísť po ľavej strane vozovky), druhí, že je určená vodičom motorových vozidiel, ktorí by mali premávať vo svojom jazdnom pruhu po ľavej strane bližšie k stredovej čiare."
Dopravná značka, ktorá má nápis "Choďte vľavo!" v modrom kruhu sa volá "Iný príkaz" (C 16).
Značka Iný príkaz (č. C 16) ukladá iný príkaz ako ten, ktorý možno uložiť inou značkou. Príkaz je vyznačený vhodným nápisom, ako napríklad „PREJDITE NA DRUHÚ STRANU“ alebo vyobrazením príslušného významového symbolu napríklad zo značky č. B 7 a podobne. Značkou č. C 16 je možné ukladať aj príkazy jednotlivým skupinám účastníkov cestnej premávky napríklad vodičom „POUŽI ZAKLADACIE KLINY“ a podobne alebo chodcom„POUŽI PODCHOD“ a podobne.
Konkrétnu dopravnú značku (na fotke) treba vykladať podľa významu slov použitých na značke. Keďže vozidlá jazdia a chodci chodia, dopravná značka je určená chodcom. Prikazuje im, aby chodili vľavo od vozovky.
Aj s vodorovnými dopravnými značkami je občas problém.
Michal: "V rámci svojich ciest po Slovensku som viac krát narazil na prevedenie vodorovného značenia na ceste tak, ako je to v priloženom obrázku. Jednoducho, cestári nastriekali na plnú čiaru prerušovanú čiaru, alebo prestriekali prerušovanú čiaru plnou s efektom, že pôvodné značenie presvitá cez druhé a nedá sa jednoznačne určiť, ktoré je najnovšie. Preto sa chcem opýtať, ako riešiť takúto situáciu? Je napríklad možné prejsť cez takúto čiaru v rámci predbiehania? Podľa môjho názoru je takto prevedené značenie neplatné v celom rozsahu."
Zákon v súvislosti s čiarami na cestách určenými na oddelenie jazdných pruhov nepozná takú kombináciu čiar, ako popisuje Michal. Ak je teda na ceste neprerušovaná čiara, potom je jedno, či na ňu niekto namaľuje prerušovanú tou istou farbou, alebo táto plná prekryje prerušovanú.
Aj takto vytvorené čiary na ceste nesmiete prejsť alebo nákladom presahovať s výnimkou situácií uvedených v definícii. Ak by na cestári mali skutočne úmysel zmeniť plnú čiaru na prerušovanú, najprv by museli plnú zrušiť (napríklad frézovaním alebo zatretím) a potom namaľovať prerušovanú.
Značka Pozdĺžna súvislá čiara (č. V 1a) sa používa na oddelenie jazdných pruhov s protismernou premávkou, na oddelenie radiacich pruhov pred križovatkou. Vodič musí ísť vpravo od tejto značky. Značku je zakázané prechádzať alebo nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie alebo odbočovanie na miesto mimo cesty alebo na vchádzanie z miesta mimo cesty na cestu.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.