Miroslav: "Zastavila ma policajná hliadka, vraj som prekročil maximálnu povolenú rýchlosť. Samozrejme, bola mi navrhnutá bloková pokuta. Odmietol som ju zaplatiť, pokiaľ mi neukážu dôkaz. Nebol som si vedomý takej rýchlosti. Viac-menej som si bol istý, že som dosiahol maximálne 60 km/h. Policajt tvrdil 66.
Na to mi policajt odobral vodičský preukaz so slovami "nie som povinný vám nič ukazovať". Podotýkam, po mojej viacnásobnej slovnej žiadosti o preukázanie dôkazu. V poriadku, myslím si, tu nevybavím nič, nebudem sa baviť so zakomplexovaným chudákom, myslím si držiac v ruke potvrdenie o zadržaní vodičského preukazu.
Nasledovala sťažnosť na Sekciu kontroly MV.
Presne v 15. deň mi bolo doručené rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu až do prešetrenia priestupku. V rozhodnutí nebola uvedená ani rýchlosť, ktorou som mal ísť a vlastne to bolo celé vypracované chybne, čo bolo potvrdené rozhodnutím KR PZ Nitra.
Odvolal som sa. Na moje potešenie, odvolací orgán (KR PZ SR Nitra) rozhodol v môj prospech - zrušuje rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu.
Dôvody:
1) V rozhodnutí o zadržaní neboli uvedené potrebné náležitosti (o koľko bola prekročená najvyššia dovolená rýchlosť, atď.)
2) Z predloženej fotografie nie je možné rozoznať EČV - teda nie je možné stotožniť vozidlo, ktorého vodič sa má priestupku dopustiť.
Prešlo 60 dní, a ja stále nejazdím.
Už policajt na ceste si musel byť vedomý toho, že nemá žiadny dôkaz. Samozrejme, mladý, zakomplexovaný, vynucujúci si autoritu. A aj napriek tomu si dovolil odobrať vodičský preukaz. To ešte nevravím o jeho arogantnom vystupovaní.
A ako si mohol dovoliť pracovník ODI PZ SR Nové Zámky vydať rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu bez dôkazov? Alebo šlo iba o pomstu občanovi domáhajúceho sa svojich práv? Nehraničí to so zneužitím právomocí verejného činiteľa?
Má občan možnosť domáhať sa "odškodného"?
Je policajt povinný preukázať dôkaz o dopustení sa priestupku na mieste? Ak nie, má právo zadržať vodičský preukaz na mieste, s dojazdom do miesta trvalého bydliska? (nehovorím o jazde pod vplyvom alkoholu a ani o spôsobení dopravnej nehody)."
Podľa zákona o cestnej premávke má policajt právo zadržať vodičský preukaz, "ak možno uložiť trest alebo sankciu zákazu činnosti spočívajúcu v zákaze vedenia motorového vozidla". Toto právo môže využiť aj vtedy, keď vás prichytí pri prekročení najvyššej dovolenej rýchlosti.
Na to, aby vás policajt mohol obviniť z prekročenia najvyššej dovolenej rýchlosti, musí byť o tom nie len presvedčený, ale mať na to aj dôkaz. Pri prekročení rýchlosti je to záznam z radaru. Je tiež pravdou, že policajt nie je povinný vám ho ukazovať.
Ak vám policajt neukáže dôkaz, ktorým chce podoprieť tvrdenie a napriek tomu vám zadrží vodičský preukaz, máte len jednu možnosť:
- spoliehať sa na to, že počas konania vo veci súvisiacej so zadržaním vodičského preukazu dospeje vyšetrovací orgán k záveru, že sa priestupok nestal alebo ho nie je možné dokázať.
Potvrdenie o tom, že smiete auto doviesť domov však nedostanete. Aktuálne platný zákon o cestnej premávke na to totiž nemyslí. Len ten, komu bol vodičák zadržaný preto, že policajt rozhodol o preskúmaní zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti, môže vrámci potvrdenia o zadržaní dostať povolenie na jazdu vozidlom najviac na 15 dní. (Ešte je tu jedna možnosť - keď neviete na mieste zaplatiť blokovú pokutu.)
Presne to sa stalo Miroslavovi.
§ 70, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz vydaný orgánom Slovenskej republiky alebo orgánom iného štátu, ak
a) možno uložiť trest alebo sankciu zákazu činnosti spočívajúcu v zákaze vedenia motorového vozidla,
b) má vodič súdom uložené ochranné liečenie alebo súdom alebo iným príslušným orgánom uložený zákaz viesť motorové vozidlo,
c) orgán Policajného zboru rozhodol o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla (ďalej len "zdravotná spôsobilosť") alebo o preskúmaní psychickej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla (ďalej len "psychická spôsobilosť"),
d) je vodičský preukaz neplatný.
(3) Policajt na mieste vydá o zadržaní vodičského preukazu potvrdenie a najneskôr v nasledujúci pracovný deň po zadržaní vodičského preukazu zašle vodičský preukaz orgánu Policajného zboru príslušnému podľa miesta, kde bol vodičský preukaz zadržaný. V potvrdení môže policajt povoliť ďalšiu jazdu s vozidlom najviac na 15 dní, ak bol zadržaný podľa odseku 1 písm. c) a ak takou jazdou nebude ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky; povolenie platí len na území Slovenskej republiky.
To, že policajt zadržal vodičský preukaz Miroslavovi, mohlo byť oprávnené. Nevieme totiž, či radar nebol pokazený a vyhotovil nedokonalý dôkaz. Ak však teória o pokazenom radare nie je správna a policajt chcel skúsiť, "ako chutí moc", pre spoločnosť je veľmi zlé, že si platí takýchto ochrancov zákona.
Je ale zarážajúce, že napriek nedostatočným dôkazom, vydal pracovník dopravného inšpektorátu rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu.
§ 70, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(4) Orgán, ktorý koná vo veci súvisiacej so zadržaním vodičského preukazu, je povinný v každom štádiu konania skúmať odôvodnenosť zadržania vodičského preukazu z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Ak dôvody zadržania nie sú alebo pominuli, musí byť vodičský preukaz vodičovi bezodkladne vrátený.
No a nepochopiteľné je to, že Miroslavovi nebol vodičský preukaz bezodkladne vrátený potom, čo pominuli dôvody zadržania. Ako píše, ani po 60-tich dňoch nemal vodičák doma.
Čo robiť v prípade, keď ste presvedčení, že policajt zneužíva svoje postavenie? Okamžite treba kontaktovať kontrolné orgány ministerstva vnútra a takisto právnika, ktorý vám poradí, či je možné v danom konkrétnom prípade žiadať odškodnenie.
Odškodnenie je možné žiadať len vtedy, keď vám nezákonným konaním policajta vznikla škoda.