SME
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta
reklama

Novela zákona zapláta dieru: ako nedostať pokutu za dopravný priestupok

Ministerstvo vnútra pripravuje novelu zákona o cestnej premávke. Niekoľko zmien sa týka oprávnení policajtov, ktorí zatiaľ smú pokutovať iba vodičov motorových vozidiel.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA)

Ministerstvo vnútra pripravuje celkom obsiahlu novelu zákona o cestnej premávke. Už ste o tom asi počuli. Nastali však niektoré zmeny, keďže novela je v príprave. V čase medzirezortného pripomienkového konania v sebe novela zahŕňala 99 úprav zákona. Dnes ich je 105. Niektoré vypadli, nové sa objavili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najviac úprav sa týka povinnosti Slovenska zapracovať do našej legislatívy smernicu Európskej únie o vodičských preukazoch. Ich zavedením do praxe sa mierne zmenia skupiny motorových vozidiel a vodičských oprávnení a aj vek, ktorý treba dovŕšiť, aby ste mohli oficiálne šoférovať vozidlo niektorých skupín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalším dôležitým bodom je znovuzavedenie "malého" techničáku do života motoristu. Bude v podobe čipovej karty. Veľký papierový technický preukaz, ktorý dnes motoristi nosia so sebou, budú môcť mať vodiči doma.

Okrem týchto zmien prinesie novela zákona o cestnej premávke aj ďalšie zmeny, ktoré sa doteraz nespomínali.

Kto sa bude musieť pripútať?

Dnes, ak má osoba sediaca na sedadle vozidla airbag, musí byť pripútaná bezpečnostným pásom. Výnimku majú vojaci, policajti a ďalšie bezpečnostné a záchranárske zložky štátu a osoby s potvrdením, že nemusia byť pripútané so zdravotných dôvodov.

Novela tieto skupiny trochu preskupí a pripútaní nebudú musieť byť okrem policajtov, vojakov a podobne ani inštruktori autoškoly.

Aj traktory budú môcť na cesty prvej triedy

Keď bude účinná pripravovaná novela zákona o cestnej premávke, "traktory a pracovné stroje samohybné povinne opatrené tabuľkou s evidenčným číslom" budú môcť jazdiť aj na cestách I. triedy. Len v týchto časoch by ste ich na cestách vidieť nemali:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
 1. v pondelok až piatok v čase od 07.00 do 09.00 hodín a od 16.00 do 20.00 hodín
 2. v dňoch pracovného pokoja v čase od 16.00 do 20.00 hodín

Dopravné značky

Do pravidiel umiestňovania dopravných značiek nad jazdné pruhy pribudne slovo "spravidla". Definícia sa zmení na takúto:

Zákazové a príkazové dopravné značky, ktoré sa vzťahujú na premávku v príslušnom jazdnom pruhu, umiestňujú sa spravidla nad týmto jazdným pruhom.

Bude to znamenať, že zákazová alebo príkazová značka bude pre príslušný jazdný pruh platiť aj vtedy, ak nebude umiestnená nad jazdným pruhom.

Pokyny na zastavenie vozidla bude môcť dať aj policajt v civile

Ďalšie zmeny sa týkajú viacmenej policajtov a ich oprávnení vo vzťahu k cestnej premávke.

Po novom bude môcť pokyny na zastavenie dávať aj policajt, ktorý nie je v rovnošate. Znamená to, že vás bude môcť zastaviť aj policajt v civile.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Otázkou však ostáva, ako odlíšiť policajta v civile od "nepolicajta". Nehovoriac o tom, že podobná zmena bude musieť byť vykonaná aj vo vyhláške, ktorá sa pri pravidlách zastavovania taktiež odvoláva na policajta v rovnošate.

Dopravné predpisy budú musieť dodržiavať všetci

Policajti tiež budú môcť kontrolovať dodržiavanie dopravných predpisov všetkých osôb.

Dnes smú kontrolovať dodržiavanie povinností len vodiča motorového vozidla. Má to napríklad za následok, že cyklista je dnes voči policajtom kontrolujúcim dodržiavanie povinností podľa zákona o cestnej premávke imúnny. Aj chodec. Aj spolujazdec alebo iní pasažieri vo vozidle.

§ 69, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(1) Policajt je oprávnený
g) kontrolovať dodržiavanie povinností vodiča motorového vozidla

Pripravovaná novela § 69 zákona č. 8/2009 Z.z.:

(1) Policajt je oprávnený
g) kontrolovať dodržiavanie povinností účastníka cestnej premávky alebo iných osôb podľa tohto zákona

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Inak povedané, ak sa v aute ako nevodič nepripútate, porušíte dopravné predpisy, ale policajti vás za to pokutovať nesmú.

Keď vám zadržia vodičák za dopravný priestupok

Dnes je v zákone o cestnej premávke pravidlo, ktoré umožňuje policajtom vydať potvrdenie o zadržaní vodičského preukazu s povolením šoférovať. To však smie dať len vodičom, ktorých pošle na preskúmanie zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti alebo keď nemáte na zaplatenie pokuty na mieste.

Ak vám policajt zadrží vodičský preukaz, pretože ste spáchali akýkoľvek dopravný priestupok, za ktorý vám hrozí trest zákazu vedenia motorového vozidla, policajt vám žiadne potvrdenie s možnosťou šoférovať nedá.

Toto sa po novom zmení. Policajt bude môcť na mieste rozhodnúť, či vám dá potvrdenie s povolením na šoférovanie na najviac 15 dní. Bude to len na jeho rozhodnutí, do ktorého môže zasiahnuť len podmienka bezpečnosti alebo plynulosti cestnej premávky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšou novinkou je to, že policajt vám bude môcť zadržať vodičák na 15 dní aj vtedy, ak dostanete pokutu za "priestupok spáchaný porušením predpisov na úseku organizácie pracovného času v doprave" a vy nebudete mať pri sebe hotovosť na zaplatenie pokuty. Za ten istý priestupok vám bude môcť zadržať aj techničák alebo tabuľky s evidenčným číslom.

Nový závažný dopravný priestupok

Medzi závažné dopravné priestupky pribudne "zastavenie a státie na vyhradenom parkovacom mieste pre osobu so zdravotným postihnutím, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovacie miesto vyhradené".

Dnes za takýto priestupok hrozí pokuta najviac 60 €. Po novom to už bude 150 €. Na dopravnom inšpektoráte sa pokuta môže vyšplhať až na 300 € s hrozbou zákazu šoférovať až na dva roky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšie novinky v pripravovanej novele

Jednou z malých zmien je aj to, že prekážkou cestnej premávky bude po novom všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov. Tvorcovia novely vypustili druhú časť definície:

 • za prekážku cestnej premávky sa nepovažuje vozidlo stojace alebo pomaly sa pohybujúce z dôvodov vyvolaných cestnou premávkou, spojených najmä s údržbou alebo opravou cesty, dopravnou nehodou alebo inou udalosťou

Po konzultáciách s právnikmi sme však dospeli k názoru, že prekážkou cestnej premávky nebude žiadny účastník, ktorý dodržiava dopravné predpisy. Napríklad ani v situácii, keď vozidlo pôjde pomalšie, než mu to umožňujú predpisy.

Novinkou bude aj to, že poisťovňa vám bude musieť po podpísaní zmluvy o zákonnej poistke dať tlačivo, ktoré slúži pre uplatnenie si nárokov na náhradu škody pri škodovej udalosti. Ak takú udalosť spôsobíte, tlačivo by ste mali mať pri sebe, aby ste ho mohli bezodkladne vyplniť a podpísať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Záver

O novele v súčasnosti rokujú poradné orgány vlády. Potom ju čaká schvaľovanie vo vláde, v národnej rade a podpis prezidenta. Tvorcovia novely naplánovali účinnosť väčšiny tu spomínaných zmien zákona o cestnej premávke na 1. júna 2010. Dovtedy však novelu čaká dlhá "púť" a jej účinnosť ako aj obsah sa ešte môže výrazne zmeniť.

Na záver by sme radi znovu upozornili na to, že v novele zákona chýbajú niektoré definície, ktoré by znemožnili nejednoznačnosť výkladov zákona. Viac sme sa im venovali v článku "Ako by novela zákona mohla uľahčiť život motoristom". Nehovoriac o tom, že niekoľko chýb sa nachádza aj vo vykonávacej vyhláške k zákonu o cestnej premávke, ktoré by takisto stálo za to napraviť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

reklama

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 3. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 4. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 1. Blúdia parazity aj vo vašom tele?
 2. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
 3. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
 4. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 5. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 7. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 8. Super zábava, super deň
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 16 222
 2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 775
 3. Ako znížiť vysoký cholesterol? 5 529
 4. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 204
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 092
 6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 4 708
 7. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska? 4 629
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 3 896
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Neurológ Lukáš Krivošík.

Zhovárali sme sa s Marekom Krivošíkom.


9. jún
Snaha ovplyvňovať verejný život náboženskými predpismi je v sekulárnych spoločnostiach prítomná.

Veriaci vedci chápu pod revitalizáciou náboženstiev obnovenie dôrazu na spravodlivosť, dobročinnosť a pohostinnosť aj voči cudzincom v núdzi.


9. jún

Nemecký literárny turista odhaľuje, aká štruktúra pomocníkov stojí za úspechmi géniov.


5. jún
Denisa Tomíková, bývalá členka spoločenstva Milosť.

Kresťanské spoločenstvo považuje Vatikán za nepriateľa.


17 h
reklama

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Sandberg
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 63. - Arktída - Robert McClure a jeho štvorročná odysea pri pátraní po nezvestnej expedícii Johna Franklina
 3. Miroslav Daniš: Andrej Podkonický, ďalší do partie
 4. Dávid Kyzek: Top 10 Slovákov pre Draft NHL 2023
 5. Vlasta Sedláková: Ako Slovan Fans zavraždili Daniela Tupého
 6. Ján Šeďo: Záznam z dopravnej nehody : "Poľahčujúca okolnosť - bol opitý".
 7. Jozef Varga: Krkavci / 12. /
 8. Anna Miľanová: Experimenty v modrom...
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 23 956
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 694
 3. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 9 025
 4. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 7 165
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 493
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 519
 7. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 5 110
 8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 5 082
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 63. - Arktída - Robert McClure a jeho štvorročná odysea pri pátraní po nezvestnej expedícii Johna Franklina
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 7. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu