SME
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

Novela zákona zapláta dieru: ako nedostať pokutu za dopravný priestupok

Ministerstvo vnútra pripravuje novelu zákona o cestnej premávke. Niekoľko zmien sa týka oprávnení policajtov, ktorí zatiaľ smú pokutovať iba vodičov motorových vozidiel.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA)

Ministerstvo vnútra pripravuje celkom obsiahlu novelu zákona o cestnej premávke. Už ste o tom asi počuli. Nastali však niektoré zmeny, keďže novela je v príprave. V čase medzirezortného pripomienkového konania v sebe novela zahŕňala 99 úprav zákona. Dnes ich je 105. Niektoré vypadli, nové sa objavili.

Najviac úprav sa týka povinnosti Slovenska zapracovať do našej legislatívy smernicu Európskej únie o vodičských preukazoch. Ich zavedením do praxe sa mierne zmenia skupiny motorových vozidiel a vodičských oprávnení a aj vek, ktorý treba dovŕšiť, aby ste mohli oficiálne šoférovať vozidlo niektorých skupín.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším dôležitým bodom je znovuzavedenie "malého" techničáku do života motoristu. Bude v podobe čipovej karty. Veľký papierový technický preukaz, ktorý dnes motoristi nosia so sebou, budú môcť mať vodiči doma.

Okrem týchto zmien prinesie novela zákona o cestnej premávke aj ďalšie zmeny, ktoré sa doteraz nespomínali.

Kto sa bude musieť pripútať?

Dnes, ak má osoba sediaca na sedadle vozidla airbag, musí byť pripútaná bezpečnostným pásom. Výnimku majú vojaci, policajti a ďalšie bezpečnostné a záchranárske zložky štátu a osoby s potvrdením, že nemusia byť pripútané so zdravotných dôvodov.

Novela tieto skupiny trochu preskupí a pripútaní nebudú musieť byť okrem policajtov, vojakov a podobne ani inštruktori autoškoly.

Aj traktory budú môcť na cesty prvej triedy

Keď bude účinná pripravovaná novela zákona o cestnej premávke, "traktory a pracovné stroje samohybné povinne opatrené tabuľkou s evidenčným číslom" budú môcť jazdiť aj na cestách I. triedy. Len v týchto časoch by ste ich na cestách vidieť nemali:

Skryť Vypnúť reklamu
 1. v pondelok až piatok v čase od 07.00 do 09.00 hodín a od 16.00 do 20.00 hodín
 2. v dňoch pracovného pokoja v čase od 16.00 do 20.00 hodín

Dopravné značky

Do pravidiel umiestňovania dopravných značiek nad jazdné pruhy pribudne slovo "spravidla". Definícia sa zmení na takúto:

Zákazové a príkazové dopravné značky, ktoré sa vzťahujú na premávku v príslušnom jazdnom pruhu, umiestňujú sa spravidla nad týmto jazdným pruhom.

Bude to znamenať, že zákazová alebo príkazová značka bude pre príslušný jazdný pruh platiť aj vtedy, ak nebude umiestnená nad jazdným pruhom.

Pokyny na zastavenie vozidla bude môcť dať aj policajt v civile

Ďalšie zmeny sa týkajú viacmenej policajtov a ich oprávnení vo vzťahu k cestnej premávke.

Po novom bude môcť pokyny na zastavenie dávať aj policajt, ktorý nie je v rovnošate. Znamená to, že vás bude môcť zastaviť aj policajt v civile.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázkou však ostáva, ako odlíšiť policajta v civile od "nepolicajta". Nehovoriac o tom, že podobná zmena bude musieť byť vykonaná aj vo vyhláške, ktorá sa pri pravidlách zastavovania taktiež odvoláva na policajta v rovnošate.

Dopravné predpisy budú musieť dodržiavať všetci

Policajti tiež budú môcť kontrolovať dodržiavanie dopravných predpisov všetkých osôb.

Dnes smú kontrolovať dodržiavanie povinností len vodiča motorového vozidla. Má to napríklad za následok, že cyklista je dnes voči policajtom kontrolujúcim dodržiavanie povinností podľa zákona o cestnej premávke imúnny. Aj chodec. Aj spolujazdec alebo iní pasažieri vo vozidle.

§ 69, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(1) Policajt je oprávnený
g) kontrolovať dodržiavanie povinností vodiča motorového vozidla

Pripravovaná novela § 69 zákona č. 8/2009 Z.z.:

(1) Policajt je oprávnený
g) kontrolovať dodržiavanie povinností účastníka cestnej premávky alebo iných osôb podľa tohto zákona

Skryť Vypnúť reklamu

Inak povedané, ak sa v aute ako nevodič nepripútate, porušíte dopravné predpisy, ale policajti vás za to pokutovať nesmú.

Keď vám zadržia vodičák za dopravný priestupok

Dnes je v zákone o cestnej premávke pravidlo, ktoré umožňuje policajtom vydať potvrdenie o zadržaní vodičského preukazu s povolením šoférovať. To však smie dať len vodičom, ktorých pošle na preskúmanie zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti alebo keď nemáte na zaplatenie pokuty na mieste.

Ak vám policajt zadrží vodičský preukaz, pretože ste spáchali akýkoľvek dopravný priestupok, za ktorý vám hrozí trest zákazu vedenia motorového vozidla, policajt vám žiadne potvrdenie s možnosťou šoférovať nedá.

Toto sa po novom zmení. Policajt bude môcť na mieste rozhodnúť, či vám dá potvrdenie s povolením na šoférovanie na najviac 15 dní. Bude to len na jeho rozhodnutí, do ktorého môže zasiahnuť len podmienka bezpečnosti alebo plynulosti cestnej premávky.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšou novinkou je to, že policajt vám bude môcť zadržať vodičák na 15 dní aj vtedy, ak dostanete pokutu za "priestupok spáchaný porušením predpisov na úseku organizácie pracovného času v doprave" a vy nebudete mať pri sebe hotovosť na zaplatenie pokuty. Za ten istý priestupok vám bude môcť zadržať aj techničák alebo tabuľky s evidenčným číslom.

Nový závažný dopravný priestupok

Medzi závažné dopravné priestupky pribudne "zastavenie a státie na vyhradenom parkovacom mieste pre osobu so zdravotným postihnutím, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovacie miesto vyhradené".

Dnes za takýto priestupok hrozí pokuta najviac 60 €. Po novom to už bude 150 €. Na dopravnom inšpektoráte sa pokuta môže vyšplhať až na 300 € s hrozbou zákazu šoférovať až na dva roky.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšie novinky v pripravovanej novele

Jednou z malých zmien je aj to, že prekážkou cestnej premávky bude po novom všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov. Tvorcovia novely vypustili druhú časť definície:

 • za prekážku cestnej premávky sa nepovažuje vozidlo stojace alebo pomaly sa pohybujúce z dôvodov vyvolaných cestnou premávkou, spojených najmä s údržbou alebo opravou cesty, dopravnou nehodou alebo inou udalosťou

Po konzultáciách s právnikmi sme však dospeli k názoru, že prekážkou cestnej premávky nebude žiadny účastník, ktorý dodržiava dopravné predpisy. Napríklad ani v situácii, keď vozidlo pôjde pomalšie, než mu to umožňujú predpisy.

Novinkou bude aj to, že poisťovňa vám bude musieť po podpísaní zmluvy o zákonnej poistke dať tlačivo, ktoré slúži pre uplatnenie si nárokov na náhradu škody pri škodovej udalosti. Ak takú udalosť spôsobíte, tlačivo by ste mali mať pri sebe, aby ste ho mohli bezodkladne vyplniť a podpísať.

Skryť Vypnúť reklamu

Záver

O novele v súčasnosti rokujú poradné orgány vlády. Potom ju čaká schvaľovanie vo vláde, v národnej rade a podpis prezidenta. Tvorcovia novely naplánovali účinnosť väčšiny tu spomínaných zmien zákona o cestnej premávke na 1. júna 2010. Dovtedy však novelu čaká dlhá "púť" a jej účinnosť ako aj obsah sa ešte môže výrazne zmeniť.

Na záver by sme radi znovu upozornili na to, že v novele zákona chýbajú niektoré definície, ktoré by znemožnili nejednoznačnosť výkladov zákona. Viac sme sa im venovali v článku "Ako by novela zákona mohla uľahčiť život motoristom". Nehovoriac o tom, že niekoľko chýb sa nachádza aj vo vykonávacej vyhláške k zákonu o cestnej premávke, ktoré by takisto stálo za to napraviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 2. Päť najlepších doplnkov výživy na naberanie svalovej hmoty.
 3. Home (ale aj) Office
 4. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 5. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 6. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 7. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 8. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 9. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 10. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 1. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 2. Union prepláca doplatky za lieky do 18 rokov neobmedzene
 3. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 4. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 5. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 6. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 7. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 8. Každý komín potrebuje svoj domov!
 9. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 10. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 20 583
 2. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 19 138
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 958
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 492
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 11 854
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 10 625
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 612
 8. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 533
 9. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 489
 10. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 434
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Spojené horské projekty sú bežné, pretože hotel môže prenajímať súkromné apartmány v čase, keď ich nevyužíva majiteľ a tak si na seba dokážu zarobiť.

Kňažko je v nemocnici, má koronavírus

Ľudí vyzval, aby nezľahčovali situáciu.

Milan Kňažko.

Koronavírus: Covid-19 má ďalšiu obeť, biskupom sa nepozdáva zákaz bohoslužieb (minúta po minúte)

Kňažko je s Covid-19 v nemocnici, odhalili ohnisko nákazy v ošetrovateľskom centre v Humennom.

Na bohoslužby v Dóme sv. Alžbety sa dá ísť len s rúškom.
Dominika Uhráková žije vo Veľkej Británii od roku 2015. V súčasnosti pracuje na zákaznickom servise v spoločnosti PRS for Music.

Neprehliadnite tiež

Volkswagen spustil v Bratislave výrobu najvýkonnejšieho Touaregu R

Na stovku zrýchli za 4,9 sekundy a pomáha si elektrinou.

Volkswagen Touareg R
Nová Dacia Sandero Stepway, Logan a Sandero.
Najpredávanejším malým SUV bol v auguste Peugeot 2008.

Audi A3 Sportback je len také dobré, ako si ho spravíte (test)

Auto vodiča nenúti ovládať všetko cez obrazovky.

Audi A3 Sportback