BRATISLAVA. Protestujúci kamionisti sa chcú v piatok o desiatej doobeda stretnúť s premiérom Ficom. Vo štvrtok večer ho o stretnutie požiadali emailom. SME o tom informoval Jaroslav Polaček z Únie autodopravcov Slovenska .
V Bratislave je momentálne možno až 400 kamiónov. Najviac približne sto je na Rožňavskej ulici, ktorá je tak jedným smerom neprejazdná a často z nej počuť hluk z trúbiacich áut.
Ostatných vytlačili policajti na odstavné plochy v Bratislave alebo pred hlavné mesto. Napriek tomu, že polícia sa snaží ich postup spomaliť napríklad prehliadkami, očakáva sa, že do rána sa ich počet zväčší.
Z vyjadrení vedenia únie dopravcov vyplýva, že kamionisti sa zajtra ráno vyberú smerom k Úradu vlády bez ohľadu na to, či od Roberta Fica dostanú odpoveď na návrh stretnutia.
Nesúhlasia s Vážnym, chcú hovoriť s FicomNespokojní dopravcovia chcú svojim protestom prejaviť nesúhlas s fungovaním elektronického mýtneho systému a presadiť svoje základné požiadavky. Ide o zníženie spotrebnej dane na pohonné látky, cestnej dane či oddialenie prevádzky mýta o šesť mesiacov.
Celý protest bude koordinovať Únia autodopravcov Slovenska (UNAS). "Momentálne sa v Bratislave nachádza približne 400 kamiónov. Ďalšie sú na ceste," povedal pre TASR člen organizačného výboru UNAS Jaroslav Polaček.
Polaček zdôraznil, že nesúhlasí s dnešnými vyjadreniami šéfa rezortu dopravy Ľubomíra Vážneho. Podľa ministra totiž dopravcovia svojím konaním iba zneužívajú situáciu. "K dnešnému dňu je vydaných 69.000 palubných jednotiek a oproti tomu máme možno 100, možno 200 protestujúcich. Sú to tí dopravcovia, ktorí zanedbali svoju zákonnú povinnosť a nepripravili sa na spustenie elektronického systému mýta," uviedol Vážny na tlačovej konferencii.
Protest môže narušiť chod dopravy
V prípade, že v piatok dôjde k avizovanej blokáde komunikácií dopravcami v Bratislave v počte 400 kamiónov, Dopravný podnik Bratislava predpokladá, že to môže spôsobiť kolaps mestskej hromadnej dopravy.
"Preto varujem a vyzývam tých, ktorí v piatok chcú organizovať takýto protest, aby naozaj zvážili metódy a formy protestu, ktoré volia," povedal dnes pre TASR predseda predstavenstva DPB Branislav Záhradník. Zdôraznil, že v prípade paralyzovania MHD a robenia si z cestujúcich rukojemníkov DPB nebude schopný zabezpečiť jej normálne fungovanie. Záhradník si nevie napríklad predstaviť, po akých náhradných trasách bude mestská doprava chodiť.
Máte viac informácií k udalosti? Povedzte to všetkým!
Informácie z miesta alebo fotky? Napíšte nám na web@sme.sk.
Video? Pridajte ho na citatelia@smeonline.sk (hneď zverejnené) alebo pošlite priamo do SME.
Organizáciu protestu prebrala únia autodopravcov
Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) prebrala organizáciu protestu dopravcov, ktorí dnes prišli spontánne do Bratislavy prejaviť svoju nespokojnosť so zavedením elektronického výberu mýta. Do hlavného mesta podľa informácií únie mieria ďalší dopravcovia, aby svojich kolegov podporili. "UNAS preberá túto aktivitu, a to ako garant ochrany oprávnených záujmov dopravcov, ktorí sú znepokojení nečinnosťou ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR pri riešení vzniknutých problémov," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré UNAS poskytla agentúre SITA.
Únia autodopravcov Slovenska vyzýva predsedu vlády Roberta Fica, "aby začal konať a zaoberať sa požiadavkami dopravcov, ktoré sú už od 30. decembra verejne známe". Zároveň ho žiadajú, aby ich v piatok 8. januára dopoludnia prijal na Úrade vlády SR. Za premiérom plánujú prísť o 10:00. "Situácia autodopravcov si už vyžaduje jeho priamy zásah," tvrdí UNAS.
UNAS odmieta spájanie svojho úsilia so súčasnými opozičnými politickými stranami. "Práve naopak, žiadame zástupcov celého politického spektra v Slovenskej republike, aby sa okamžite začali zaoberať vzniknutou situáciou," píše sa vo vyhlásení. Protest podľa únie sleduje jediný cieľ, ktorým je "poukázať na analytické, morálne a legislatívne zlyhania pri príprave mýtneho systému." Autodopravcovia odmietajú politické ciele.
sita