SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Protesty dopravcov už nie sú len v Bratislave

Premiér chce rokovať s nespokojnými kamionistami v pondelok ráno s podmienkou, že hneď odídu z Bratislavy. Tí zatiaľ neustupujú. Dávajú o sebe vedieť aj v Košiciach.

(Zdroj: SME - Peter Žákovič)

BRATISLAVA, KOŠICE. Kamióny v Bratislave aj naďalej stoja na Rožňavskej. Protestujú tak proti spôsobu zavedenia systému elektronického mýta. Vytlačiť sa ich snažia kukláči a policajti so psami. Policajtov je niekoľko desiatok, snažia sa dostať kamióny na odťahové vozidlá, kamionisti sa ale stavajú medzi autá a odťahovky. Jedno auto sa už policajtom napriek tomu podarilo naložiť.

Dopravcovia sa vybrali aj do Košíc. Tam však kamionisti ulice neblokujú, ale prechádzajú mestom. "Chodia okolo mesta. Idú pomaly, ale plynulo a trúbia. Plynulosť cestnej premávky je však zabezpečená," povedala ČTK hovorkyňa krajského riaditeľstva polície v Košiciach Jana Demjanovičová.

Predpoludním zaparkovali vodiči pri registračnom mieste na Ratislavovej 106 v Košiciach asi 50 kamiónov. Dlhá kolóna trúbiacich nákladných áut vyrazila najprv k mostu VSS, pokračovala po Alejovej ulici, Popradskej a Triede SNP do mesta.

To, ako skončil jeden z pokusov odtiahnuť kamión, si všimol Štefan Bagota. Udial sa na úseku Rožňavskej medzi križovatkami s Rádiovou a Galvaniho.

Štefan Bagota: "Pokus o odtiahnutie kamiónov pomocou nového odťahového vozidla DPB. Vodiči odolali psychickému nátlaku polície (zvýšený hlas, psy, zvyšujúci sa počet hliadok), svoje kamióny si svojim telom uchránili, odťahovka a časť polície sa stiahli. Rožňavská je naďalej neprejazdná."

Fico prijme štrajkujúcich dopravcov, má však podmienku

Premiér Fico dnes protestujúcim odkázal, že s nimi bude rokovať v pondelok len v prípade, ak cez víkend opustia Bratislavu.

V prvých reakciách kamionisti reagovali odmietavo. Viacerí tvrdili, že ak odídu, tak nič nedosiahnu. Podľa toho, čo sme počuli, keď sa dopravcovia radili, ako ďalej, sú odhodlaní štrajkovať na mieste aj týždeň nehľadiac na počasie.

Vo zvukovej nahrávke budete počuť najprv Jaroslava Polačeka z Únie autodopravcov Slovenska a potom jedného z nespokojných dopravcov.

Kolóna kamiónov sa tiahne od Seneckej po križovatku Trnavskej s Tomášikovou. Polícia ešte vo štvrtok úplne uzavrela tento úsek Rožňavskej v smere do centra. Neprejazdný je nie len smer do centra, ale s problémami aj križovatka Tomášikova - Trnavská. Na tejto križovatke sa sústredili vodiči kamiónov s transparentmi Únie dopravcov Slovenska.

Ďalšie kamióny blokujúce pravý jazdný pruh, sa nachádzajú na Bajkalskej v podjazde a na Tomášikovej v smere na Ružinovskú.

Štrajk autodopravcov výrazne skomplikoval dopravu v Bratislave. O aktuálnych obmedzenia sa viac dozviete v tomto článku nižšie.

Problémy s mýtom potvrdzuje aj čitateľ Peter:

Peter: "Chcem len dať za pravdu a potrdiť, že v mýtnom systéme je absolútny bordel. Pretože naše dve autá vyrazili vo štvrtok z Michaloviec do Česka, išli rovnakú trasu jeden za druhým a pri dobíjaní jednotky na čerpacej stanici Hybe zistili že jednému stiahlo 5 € a druhému 25 €. Tak potom ako to je? Kto sa v tom má vyznať? Na zákaznickej linke Vám nikto nič nepovie alebo nezdvihnú telefón. Čo keď nás budú policajti pokutovať za to, že nemáme funkčnú jednotku? Komu dám preplatiť túto pokutu?"

Autodopravcovia sú odhodlaní štrajkovať bez časového obmedzenia

Podľa vyjadrení autodopravcov na Rožňavskej sú rozhodnutí pokračovať v štrajku, respektíve štrajkovej pohotovosti bez časového obmedzenia.

"Máme v poriadku všetky náležitosti vrátane príslušných meracích jednotiek. Chceli sme Bratislavou len prejsť, no polícia nám zahatala cestu. Podľa našich informácií polícia kontroluje vodičov kamiónov na príjazdových diaľniciach a cestách do Bratislavy, odoberá im vodičské a technické preukazy. Zastrašujú nás odťahovkami a dokonca tu boli aj kukláči," pre TASR uviedol jeden z autodopravcov, ktorý sa, rovnako ako aj ďalší, odmietol predstaviť v obave z možných postihov.

00.jpg
Foto: Rado Oršula

Kamionisti nám dnes ráno tvrdili, že sa nepokúsia dostať so svojimi autami do centra. Predpokladali, že premiéra sa pokúsi vyhľadať iba ich delegácia. Malo sa tak stať o desiatej predpoludním. Už vo štvrtok večer zástupcovia Únie autodopravcov Slovenska poslali premiérovi mail, v ktorom žiadali stretnutie.

Protest kamionistov monitoruje aj Mestská polícia v súčinnosti s Policajným zborom. Situácia je zatiaľ pokojná. Pre TASR to dnes povedal hovorca MsP Peter Pleva.

Žiaden kamionista dnes neprišiel o doklady, napísala agentúra SITA. Autodopravcovia, ktorí sú nespokojní s novým mýtnym systémom, chceli blokádou v uliciach hlavného mesta protestovať aj proti postupu polície, ktorá viacerým vodičom nákladných áut zobrala vodičské preukazy, keď sa pokúšali o pomalú protestnú jazdu.

"Polícia má oprávnenie zobrať vodičský preukaz alebo uložiť inú sankciu, ak vodič tvorí úmyselnú prekážku v cestnej premávke, žiadne vodičské preukazy však dnes policajti vodičom kamiónov nezobrali", uviedol pre agentúru SITA bratislavský policajný hovorca František Peczár. Vo štvrtok policajti v Bratislave odobrali jeden vodičský preukaz na Rožňavskej ulici, polícia však nevedela spresniť, či išlo o doklady vodiča kamiónu alebo iného vodiča.

Bratislava ako rukojemník

V súvislosti so situáciou, ktorá nastala v Bratislave v dôsledku sporu autodopravcov a ministerstva dopravy, hlavné mesto adresovalo obom stranám svoje stanovisko.

"Hlavné mesto SR Bratislava nechce vstupovať do sporov autodopravcov a ministerstva dopravy v súvislosti so zavedením elektronického mýtneho systému, ale odmieta byť rukojemníkom v tomto spore", vyhlásil prvý námestník primátora Bratislavy Milan Cílek.

"Hlavné mesto robí všetky kroky preto, aby tranzitná doprava čo najmenej zaťažovala mestské komunikácie a ešte v čase novelizácie cestného zákona navrhovalo, aby kamiónová doprava bola z Bratislavy vylúčená už v piatok po 16 hodine, čo bolo zákonodarcami odmietnuté. A dnes sa práve Bratislava stala arénou, na ktorej sa odohráva súboj dvoch subjektov, ktorého následky už v tejto chvíli nesie hlavné mesto ako prvé, hoci so sporom nemá nič spoločné".

Prvý námestník primátora na záver dodáva: "Vyzývam obe sporné strany, aby okamžite konali tak, aby kamióny z Bratislavy ihneď odišli, nezaťažovali mestské komunikácie a netraumatizovali mestskú hromadnú dopravu, individuálnu dopravu a v konečnom dôsledku občanov hlavného mesta SR Bratislava".

Policajti odstavili kamióny na parkoviskách údajne po celom Slovensku

Autodopravcovia, ktorí protestujú proti novému mýtnemu systému, sú pobúrení medializovanými vyjadreniami ministra dopravy Ľubomíra Vážneho, že protestujú tí autodopravcovia, ktorí sa nezaregistrovali včas do systému a teraz zneužívajú situáciu.

Vodiči kamiónov, ktoré sú zablokované na Rožňavskej ulici v Bratislave, tvrdia, že všetky kamióny, ktorými do Bratislavy prišli, majú riadne zaregistrované v mýtnom systéme, na oknách majú palubné jednotky.

Ďalšie príchody kamiónov do Bratislavy sú podľa nich protestom proti postupu polície, ktorá viacerým vodičom nákladných áut zobrala vodičské preukazy, keď sa pokúšali o pomalú protestnú jazdu. Okrem toho sa autodopravcom nepáči, že viaceré kamióny policajti zastavovali a kontrolovali počas presunu do hlavného mesta. Viacero áut je z tohto dôvodu údajne odstavených na rôznych parkoviskách po Slovensku.

FOTO - SME/ PAVOL FUNTÁL

Vodiči tvrdia, že po prvých skúsenostiach so slovenským mýtnym systémom majú pochybnosti o jeho právnom fungovaní. Uviedli príklad dvoch kamiónov, ktoré išli súčasne z rovnakej firmy do Belgicka a mýtny systém im vykázal rozdielne sumy mýtneho. Poukazujú aj na cenu mýtneho v zahraničí, kde je to podľa nich lacnejšie.

Blokované úseky ciest

Niekoľko kamiónov je odstavených na diaľničnom obchvate Bratislavy na úrovni obchodného centra Avion. Stoja v odstavnom pruhu. Obchvat je však momentálne plne prejazdný.

Polícia riadi dopravu nie len na križovatke Tomášikova - Trnavská, ale aj na neďalekej Vajnorskej ulici.

Rožňavská ulica je v smere do centra uzavretá policajtami úplne, v smere von len z Trnavskej cesty. Podľa dopravného servisu rádia Viva Blokovaná je aj odbočka na Ivánsku cestu a aj Bajkalská v smere z Prístavného mosta na Pasienky. V podjazde stojí v pravom pruhu asi 10 kamiónov.

Podľa Mateja Debnára stoja 3 kamióny aj na Tomášikovej v smere na Ružinovskú. Na vjazd do križovatky ostal len jeden pruh. Jeden kamión tiež stojí v jazdnom pruhu z Trnavskej do križovatky. Ostávajú tam prejazdné ešte tri pruhy.


Zväčšiť mapu

Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave František Peczár pre TASR uviedol, že v ranných hodinách boli riešení traja vodiči kamiónov, ktorí sa pokúsili skomplikovať dopravu na bratislavskom obchvate tým, že po ňom išli rýchlosťou 10 kilometrov za hodinu.

Pre štrajk uviazla na Vajnorskej v smere do centra aj kolegyňa Dorota Kraková: "Autá tu idú doslova krokom."

080120101733.jpg
Autor: Dorota Kraková

Odbočka na Prístavný most z petržalskej strany by už mala byť podľa polície prejazdná. Ráno sa ju pokúsilo zablokovať niekoľko desiatok kamiónov.

Problémom zostáva výrazné zhoršenie prejazdnosti niektorých hlavných ťahov v Bratislave. Skomplikovať to môže aj sneženie.

Pozrite si dopravné obmedzenia na mape. Ak viete o ďalších, môžete ich pridať

Vaše postrehy

Na e-mailovú adresu ste nám napísali, že vodiči kamiónov postávajú v hlúčiku pri policajnej zátarase a čas si krátia rozprávaním vtipov o policajtoch.

02.jpg
03.jpg
Autor: Tereza

Názory ľudí na protest autodopravcov v dotknutej oblasti sa rôznia. Niektorí im vyjadrujú slovnú podporu, iní hromžia, že sa nemôžu včas dostať do práce.

Martin z Bratislavy nám v tejto súvislosti napísal:

Martin: "Bývam v dotknutej oblasti, na Trnávke. Mám síce obrovské problémy dostať sa do škôlky so synom a za klientami a podobne, lebo už je blokovaný aj druhý smer na Rožňavskej von z mesta a Rádiová ulica, kde bývam, je vlastne teraz slepá ulica, ale napriek tomu kamionistov podporujem!

Len práve teraz tam prišla od centra odťahová služba, jedno auto na osobné autá a jedno auto na nákladné autá. Čo sa tam začne diať? Bol som síce dieťa v novembri 89, ale toto mi to dosť pripomína."

Rado Oršula na ceste do práce odfotil situáciu na Rožňavskej:

Radovan z Bratislavy síce nie je kamionista, no v súvislosti s ich protestami aj jeho zastavili policajti.

Radovan: "Nepatrím medzi kamionistov, ale prechádzal som včera spomínaním úsekom Rožňavská cesta. Držím im palce a verím, že s a im podarí dotiahnuť do konca svoje požiadavky. Kamióny tam stáli celú noc a počas prechádzaného úseku som im párkrát zatrúbil a podporil ich, čo sa nepáčilo príslušník om policajného zboru.

Policajti sa voči kamionistom a všetkým, čo ich podporujú, správajú arogantne až drzo a vyhrážajú sa pokutami a podobne. Každý, kto prejaví sympatie, okamžite vyštartuje po ňom hliadka a chce pokutovať za zbytočné trúbenie."

fotoMáte viac informácií k udalosti? Povedzte to všetkým!

 • Informácie z miesta alebo fotky? Napíšte nám na web@sme.sk.
 • Video? Pridajte ho na citatelia@smeonline.sk (hneď zverejnené) alebo pošlite priamo do SME.

Alternatívne spôsoby dopravy v Bratislave

Najvážnejšie problémy má Dopravný podnik Bratislava (DPB) v rámci blokády ciest protestujúcimi autodopravcami pri vstupe do mesta od Zlatých pieskov. Sú zablokované hlavné dopravné ťahy, Rožňavská ulica v oboch smeroch.

Podľa TASR, dopravný podnik zriadil dnes ráno dve mimoriadne linky, aby pomohol obyvateľom lokality Trnávka.

"Ale tie už tiež nemôžu premávať, pretože je zablokovaná aj križovatka Tomášikova-Rožňavská. Blokované sú autobusové linky č.31 a 39 a ostatné autobusové linky, ktoré vypravujeme, podľa možnosti v plnej miere, musia jazdiť po obchádzkových tratiach, povedal generálny riaditeľ DPB Pavel Derkay na tlačovej besede bratislavského magistrátu o situácii, ktorá vznikla blokovaním viacerých ciest v meste.

V Bratislave bol v ranných hodinách veľký problém zohnať voľný taxík.

01.jpg

Protest kamionistov sa v hlavnom meste začal vo štvrtok ráno, keď niekoľko desiatok kamiónov vošlo na Rožňavskú cestu, kde ich zablokovala polícia. Vodiči nákladných áut podľa ich slov pôvodne plánovali prejsť Bratislavou, aby upozornili na svoje problémy. Polícia ich však zablokovala na Rožňavskej. Ďalšie kamióny, ktoré prichádzali do mesta, polícia odkláňala na odstavné plochy pred Bratislavou.

Celý protest dnes koordinuje Únia autodopravcov Slovenska (UNAS). "Momentálne sa v Bratislave nachádza približne 400 kamiónov. Ďalšie sú na ceste," povedal pre TASR člen organizačného výboru UNAS Jaroslav Polaček.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 2. U-Multirank: Trnavská univerzita prvá spomedzi slovenských VŠ
 3. Buďte v najlepšej spoločnosti!?
 4. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 6. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 7. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 8. Zmeny v systéme revíznych postupov
 9. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 10. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 30 920
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 695
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 875
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 673
 5. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 7 450
 6. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 357
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 727
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 974
 9. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 204
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 141
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič pri predstavovaní návrhu na 500-eurové poukazy za očkovanie pre seniorov.

Návrh na vláde nepodporila SaS, smeruje do parlamentu.


4 h
Líder koalície SPOLU a predseda ODS Petr Fiala.

Vyhrať voľby nestačí, ukazuje po Igorovi Matovičovi aj nový český premiér.


30. nov
Násilie v domácnosti

Dve ženy sedeli za stolom a hovorili o násilí, alebo hrozivé omyly poslankyne Hatrákovej.


a 2 ďalší 30. nov
Lockdown v Amsterdame.

V Holandsku bol omikron skôr, než JAR zalarmovala svet.


3 h

Neprehliadnite tiež

Dacia Jogger

V ponuke sú zatiaľ dva motory, jeden na LPG.


10 h
Peugeot 2008

Golf úplne vypadol z aktuálnej desiatky najpredávanejších áut.


13 h
Škoda Karoq

Ponuka motorov ostáva rovnaká.


30. nov
Hyundai Ioniq 5

Víťaza vyhlásia vo februári.


29. nov

Blogy SME

 1. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov
 2. Věra Tepličková: Vydrž, Prťka alebo Ako nezatvoriť školu, v ktorej sa motá už len jeden zdravý učiteľ
 3. Jozef Rybár: Arriva - existenčný politický problém predsedu BSK Drobu...
 4. Štefan Vidlár: Hňupík Hulík
 5. Igor Múdry: Francúzaky po našom
 6. Mária Drahošová: Upratovanie v sebe. Ako na to?
 7. Dmytro Retynskyi: Hrozba ruského útoku na Ukrajinu
 8. Marek Mačuha: Matovičova 500
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 9 928
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 834
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 958
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 057
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 984
 6. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 605
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 500
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 392
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Zatvoriť reklamu