BRATISLAVA. Štát by mal podľa predsedu strany Sloboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka kompenzovať dopravcom vysoké sadzby mýta znížením spotrebnej dane z nafty. "Štát by tým výrazne podporil ekonomiku. Práve teraz je nutné obrovské mýto kompenzovať maximálnym možným znížením dane z nafty," povedal na piatkovej tlačovej besede.
Ako upozornil, Slovensko má v súčasnosti druhú najvyššiu daň z nafty v Európe vo výške 48 centov na jeden liter. Vyššiu spotrebnú daň z nafty má podľa Sulíka už len Veľká Británia. Stalo sa to podľa neho kvôli tomu, že slovenská koruna posledné dva roky pred zavedením eura zhodnocovala.
"V čase, keď Slovensko nemalo druhú najvyššiu daň v Európe, terajší premiér Robert Fico vyzval vtedajšiu vládu Mikuláša Dzurindu, aby znížila daň na naftu, lebo je cena nafty vysoká," pripomenul Sulík.
Ako ďalej uviedol, podľa výpočtov strany by štátny rozpočet znížením spotrebnej dane na naftu neprerobil. "Keby dnes štát znížil daň z nafty na minimum, ktoré stanovuje Európska únia, to je 30,2 centu na jeden liter, tak výpadok v štátnej kase by nebol žiadny, tento krok by bol rozpočtovo neutrálny," zdôraznil. Na Slovensku sa podľa neho predá asi 1,5 mld. litrov nafty ročne.
"Ak by došlo k zníženiu spotrebnej dane, tak by to znamenalo výpadok okolo 270 miliónov eur," uviedol šéf SaS. Tento výpadok by sa však podľa neho dal kompenzovať zrušením výnimky na tzv. červenú naftu.
Ďalšie príjmy by štátu podľa Sulíka prišli vďaka tomu, že by slovenskí a zahraniční dopravcovia viac nafty tankovali na Slovensku, a nie v zahraničí. Predaj nafty na Slovensku by podľa Sulíka tiež podporili majitelia osobných áut, ktorí žijú v zahraničí v prihraničných oblastiach Slovenska.
Za znižovanie daní je aj strana Most-Híd. Podľa podpredsedu strany pre ekonomiku Ivana Švejnu by však bolo populistické povedať od stola, že treba znížiť spotrebné dane. Ako dodal, pri takýchto rozhodnutiach sú nevyhnutné prepočty a pri znížení daní treba povedať aj to, ako sa prípadné výpadky príjmov vykompenzujú.
Ako SMER-SD plní sľub o znížení spotrebnej dane na benzín a naftu
Čo sľúbili: „Vážená redakcia Nového Času! Smer-Sociálna demokracia predložil v tomto volebnom období do NR SR päťkrát návrh zákona o znížení spotrebnej dane z minerálneho oleja, na základe ktorého by došlo k zníženiu cien pohonných hmôt. Táto snaha však bola stranami vládnej koalície vždy zmarená. Treba pripomenúť aj to, že za vysoké ceny pohonných hmôt, ktoré sú vzhľadom na príjmy občanov SR suverénne najvyššie v Európe, zodpovedá aj minister financií I. Mikloš... Nová vládna koalícia, ktorá vznikne po voľbách, musí zníženie spotrebnej dane dostať čo najrýchlejšie do NR SR."
Zdroj: List predsedu strany Smer Roberta Fica pre Nový Čas, publikovaný 12.5.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Je pravdepodobné, že zníženie spotrebných daní by viedlo k nižším cenám benzínu a nafty. Určite by však znížilo objem prostriedkov v štátnom rozpočte, ktoré by vláda musela získať inde.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda neznížila spotrebné dane na benzín a naftu. Podľa celosvetového rebríčka cien pohonných hmôt spoločnosti Deutsche Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit boli ceny benzínu na Slovensku v roku 2006 25. najvyššie a ceny nafty 8. najvyššie zo 171 krajín. Do roku 2008 sme si pohoršili, ceny benzínu boli 15. najvyššie a ceny nafty 2. najvyššie zo 174 krajín.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.