SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ: 19:42

Kamionisti opustia Rožňavskú

Protest autodopravcov sa rozšíril sa do viacerých miest Slovenska. Po tom, čo Fico sľúbil splniť väčšinu ich požiadaviek, sa kamionisti rozhodli ukončiť protest na Rožňavskej.

Rožňavská v smere do centra je prejazdná. Kamióny sú odstavené v ľavom jazdnom pruhu.Rožňavská v smere do centra je prejazdná. Kamióny sú odstavené v ľavom jazdnom pruhu.

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico urobil ústupok na rokovaní o mýte. Do konca januára sa za cesty prvej triedy nebude platiť. Do pol roka plánuje tiež označiť spoplatnené úseky cesty prvej triedy.

Fico ustupuje, do konca januára pozastavil mýto na cestách 1. triedy

Kamionisti začnú opúšťať Rožňavskú, pretože väčšina ich požiadaviek bola splnená. V opačnom prípade boli pripravení zostať a Rožňavskej aj ďalšiu noc. Protestujúci sa ešte chcú dohodnúť s políciou, aby ich nepokutovala za obmedzovanie premávky.

Dopravcovia nespokojní so systémom elektronického výberu mýta dnes protestovali vo viacerých väčších mestách Slovenska. V súvislosti s tým sa polícia chystala prísne trestať vodičov kamiónov, ktorí na protest proti elektronickému výberu mýta obmedzujú dopravu na cestách. Novinárom to dnes povedal policajný prezident Ján Packa, podľa ktorého vodičom áut hrozí zadržanie vodičského oprávnenia až na dva roky.

Packa sa vyhráža dopravcom tvrdými postihmi

"My blokádu neukončíme. Z Bratislavčanov nerobíme rukojemníkov my, ale pán premiér, pretože s nami odmieta rokovať napriek tomu, že sme v demokratickej krajine," vyhlásil po stretnutí s riaditeľom tlačového odboru úradu vlády Braňom Ondrušom člen organizačného výboru UNAS Jaroslav Polaček.

Podrobnosti o protestoch po celom Slovensku nájdete na konci textu.

Autodopravcovia rokovali s Ondrušom

Zástupcovia UNAS sa dnes pokúsili na Úrade vlády stretnúť s premiérom. "Podmienky sme splnili, dôvod na odmietnutie zo strany predsedu vlády preto neexistuje," tvrdil zástupca UNAS Jaroslav Polaček. Premiér Robert Fico však dnes neprijal zástupcov protestujúcich autodopravcov. Agentúre SITA to dnes povedala hovorkyňa premiéra Silvia Glendová.

Neochotu premiéra stretnúť sa s autodopravcami ocenili na Rožňavskej ceste asi desaťminútovým trúbením.

Nespokojní malí a strední dopravcovia združení v Únii autodopravcov Slovenska (UNAS) sa môžu zúčastniť dnešného rokovania na Úrade vlády (ÚV) na tému nového mýtneho systému a možného zníženia spotrebnej dane na pohonné látky, pokiaľ dovtedy ukončia svoje protesty. Po stretnutí s nimi o tom informoval riaditeľ tlačového odboru úradu vlády Braňo Ondruš.

"Premiér Robert Fico trvá na svojej požiadavke. Rokovať s dopravcami bude, len ak ukončia blokádu Rožňavskej ulice v Bratislave," zdôraznil.

Premiér Fico dnes na 15. hodinu zvolal rokovanie so zástupcami zamestnávateľov, samospráv, Slovnaftu, Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia, Asociácie nákladných dopravcov, Národnej diaľničnej spoločnosti a rezortov financií a dopravy o možnosti zníženia spotrebnej dane ako jednej z alternatív znižovania nákladov autodopravcov spojených so zavedením elektronického mýta.

Hnoj pred úradom vlády

Podľa agentúry SITA, pred Úrad vlády SR v Bratislave vysypalo neznáme vozidlo kopu hnoja. Stalo sa tak počas rokovania zástupcov Únie autodopravcov SR s riaditeľom tlačového odboru úradu vlády Braňom Ondrušom.

06.jpg
Foto: SITA

Podľa vyjadrenia vodiča vozidla, ktoré hnoj prevážalo, sa mala na aute pokaziť počas jazdy hydraulika.

Pred Úrad vlády vysypali kopu hnoja

Vodiča, ktorý po poruche vozidlo zastavil, zablokovali policajti. Predviedli ho na políciu.

Rožňavská prejazdná, protesty však pokračujú

Uvoľnenie jedného jazdného pruhu na Rožňavskej ulici v Bratislave autodopravcami, nespokojnými s mýtnym systémom, im umožnilo zvýšiť aktivitu pri získavaní podpisov pod ich petíciu.

Viacerí vodiči áut, ktoré zastavujú na červenú na križovatke, ich žiadajú o petičný hárok a petíciu podpisujú. Intenzita takýchto motoristov - sympatizantov sa postupne zvyšuje. Každý podpis pod petíciu oceňujú vodiči kamiónov potleskom.

Posádka vozidla rýchlej zdravotnej pomoci sa pri nich pristavila a ponúkla pomoc v prípade zdravotných problémov, ktoré však kamionisti nemajú. Napriek tomu však podľa SITA dostali od lekárov vitamínové prípravky. Za kamionistami bola aj skupina dievčat, ktoré im rozdali energetické nápoje. Často sa pri nich zastavujú aj sympatizujúci jednotlivci, ktorí im priniesli pomaranče, zákusky, rôzne iné jedlá a pitie.

Protestujúci kamionisti sa cez víkend dohodli s predstaviteľmi hlavného mesta na uvoľnení jedného jazdného pruhu Rožňavskej v smere do centra. Dopravcovia svoj sľub dodržali. Kamióny stoja v ľavom jazdnom pruhu, uvoľnili aj odbočovacie pruhy vľavo na križovatkách s ulicami, ktoré sa s Rožňavskou križujú.

Napriek tomu, že je voľný len jeden pruh v smere do centra Bratislavy, Rožňavská je prejazdná bez väčšieho zdržania. Jazdia po nej aj autobusy a trolejbusy MHD.

Pozrite si dopravné obmedzenia na mape. Ak viete o ďalších, môžete ich pridať

Od ôsmej majú vodiči idúci cez križovatku Tomášikova - Trnavská, do ktorej ústi Rožňavská, možnosť vidieť transparent s nápisom "Fico = hanba demokracie - slušnosti Slovenska aj EÚ". Podľa agentúry SITA sú protestujúci odhodlaní ísť dnes na desiatu hodinu aj pred úrad vlády napriek tomu, že premiér Robert Fico sa vyjadril, že ak neukončia svoje aktivity, tak ich neprijme.

Protesty v iných mestách Slovenska

Trenčín. Trenčianski autodopravcovia blokujú cestu I/50 medzi výpadovkou na Trenčín a diaľničným napojením na D1. V páse tam stojí niekoľko desiatok kamiónov a ďalších áut. Policajti usmerňujú premávku.

Kamionisti blokujú výjazd na diaľnicu. Aj nedobrovoľne

Vodiči od Prievidze, ktorí smerujú na D1 alebo do Česka, trasu obchádzajú cez Trenčín. Ako agentúru SITA informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Katarína Hlaváčová, druhý smer od diaľnice na Prievidzu je prejazdný. Podľa hovorkyne asi dvadsať kamiónov pomalou jazdou protestuje aj v Prievidzi.

Prievidza. „Približne šesťsto kamiónov pôjde do hlavného mesta. Tam ich odstavíme a budeme blokovať cesty. Nemá zmysel, aby sme premiérovi ustupovali. Keby sme to urobili, nič by sa nezmenilo," povedal jeden z autodopravcov v Prievidzi.

Kamióny blokujú dopravu v Prievidzi a okolí

Žilinský kraj. K stovkám protestujúcich kamiónov sa v Žilinskom kraji pridávajú aj desiatky osobných áut. Ako pre agentúru SITA uviedol žilinský koordinátor protestnej akcie Únie autodopravcov Slovenska Miroslav Bielený, kamionisti spomaľujú hlavné trasy takmer vo všetkých väčších mestách v kraji.

Protest dopravcov podporili aj vodiči na Považí

Na Orave a v Turci protestuje približne 50 nákladných áut, v Liptovskom Mikuláši ďalších 30, v Žiline 20 a v Turčianskych Tepliciach desať. Na cestách v Bytči, Považskej Bystrici a Púchove je zhruba 50 kamiónov.

V Žiline dopravcovia neprostestujú, chcú ich vraj nahradiť študenti

Ružomberok. Všetky výpadovky z Ružomberku sú zablokované. Nákladné autá sa nemôžu dostať smerom na Poľsko, ani z Poľska, z východu od Košíc ani naspäť a zapchaté je aj posledná výpadovka od Donovalov v obidvoch pruhoch. Ružomberok zablokovalo do 200 kamiónov zo všetkých strán.

Ružomberok je zablokovaný zo všetkých strán

Košice. Protesty proti slovenskému mýtnemu systému pokračujú aj v Košiciach. Približne päťdesiat kamiónov a iných nákladných vozidiel malých a stredných dopravcov združených v Únii autodopravcov Slovenska (UNAS) od dnešného rána blokuje pravé jazdné pruhy na ceste do mestskej časti Barca a tiež v smere do mesta.

Dopravcovia v Košiciach sú v pohotovosti. Začala sa petícia

Priamo pri Južnej triede, kde protestujú dopravcovia, zriadilo dnes vedenie košickej mestskej časti Krásna petičné miesto, kde môžu Košičania podpismi podporiť protestujúcich autodopravcov.

Matúš z Košíc nám poslal fotografie toho, ako vyzerá protest kamionistov vo východoslovenskej metropole:

Matúš: "Zasielam Vám aktuálne fotografie z Košíc, kde autodopravcovia taktiež štrajkujú. Kamionisti blokujú pravý jazdný pruh na asi jeden a pol kilometra dlhom úseku od vstupu do mesta po Východoslovenské strojárne. Od rána sa ich tam zišla už vyše stovka (odhadom), zriadili si poľnú kuchynku pri registračnom stredisku mýta."

Banská Bystrica. Do protestu proti spôsobu zavedenia cestného mýta na Slovensku sa znovu zapájajú aj cestní dopravcovia v Banskej Bystrici. Pri protestujúcich sa zastavila aj motorizovaná policajná hliadka a jeden z jej členov povedal nášmu redaktorovi: "Napíšte, že ja ich podporujem." Potom zaželal kamionistom všetko dobré a odišiel.

Policajt v Banskej Bystrici: Podporujem kamionistov

Topoľčany. Nespokojní autodopravcovia protestujú aj vo Ficovom rodisku. Od ráno blokujú hlavné cesty Topoľčian a spomaľujú prejazd ostatným autám.

Dopravcovia blokujú ulice Topoľčian

Trnava. Protestujúcich kolegov v Bratislave dnes podporujú aj trnavskí kamionisti. Zhromažďujú sa už od 9:00, v súčasnosti kolóna asi tridsiatich kamiónov blokuje oba pruhy severného obchvatu mesta.

Kamionisti blokujú obchvat Trnavy. Políciu neposlúchli

Akciu v Trnave rozbehli podľa jej koordinátora Rudolfa Pašáka na podporu všetkých dopravcov. „Čakali sme, ako sa zachová premiér. Týmto vyslovujeme nesúhlas s tým, že našich hovorcov v Bratislave neprijal.

Nitra. Pomalou jazdou sprevádzanou hlasným trúbením dnes autodopravcovia v Nitre opäť protestovali proti zavedeniu elektronického mýta, napísala agentúra TASR. Tri kolóny po viac ako dvadsiatich kamiónoch prešli krátko pred poludním triedou Andreja Hlinku a centrom mesta, odkiaľ prešli na Bratislavskú ulicu a severným obchvatom sa vrátili späť do Nitry. Touto formou protestu sa pridali k svojim kolegom v Bratislave.

Lučenec. Vodiči kamiónov v Lučenci sa dnes po 12. hodine zapojili do protestnej akcie dopravcov. Asi 15 nákladných a niekoľko osobných áut prešlo pomaly celé mesto a nepretržite trúbilo. V uliciach Lučenca sa vytvorila niekoľkokilometrová kolóna.

K protestu sa pridali aj vodiči kamiónov z Lučenca

"Ak toto nezaberie, asi pritvrdíme. Musíme to už dotiahnuť do konca, keď sme začali," povedal TASR vedúci protestnej jazdy v Lučenci Peter Feherváry a dodal, že niekoľko vodičov z Lučenca protestuje aj priamo v Bratislave.

Poprad. Osemčlenná kolóna kamiónov dnes od pol desiatej ráno blokuje jeden jazdný pruh pred Hlavnou poštou v Poprade smerom ku kruhovému objazdu.

Osem kamiónov blokuje premávku pri popradskej pošte

Podľa dopravného servisu rádia Viva kamióny protestujú v Šali, v Zlatých Moravciach a v Nových Zámkoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 2. Magazín SME Ženy už v predaji
 3. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 4. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 5. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 6. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 7. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 016
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 24 258
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 868
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 218
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 858
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 14 044
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 335
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 351
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 303
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 11 124
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Najväčší žúr v histórii krajiny

Niektoré slovenské idiomy po tomto víkende už nebudú, čo bývali.

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.

Neprehliadnite tiež

Volkswagen Lupo 3L je zabudnutým rekordérom

Auto vážilo len 826 kilogramov.

Volkswagen Lupo 3L
Citroën C3

Ostrý Hyundai i20N má pripomenúť zážitok z rally

Za príplatok môže mať auto aj samosvorný diferenciál.

Hyundai i20 N

V Bratislave v tichosti búrajú nádejnú technickú pamiatku

Čerpacia stanica BZ patrila k najstarším na Slovensku.

Už len torzo čerpacej stanice BZ.