SME
Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Kamionisti opustia Rožňavskú

Protest autodopravcov sa rozšíril sa do viacerých miest Slovenska. Po tom, čo Fico sľúbil splniť väčšinu ich požiadaviek, sa kamionisti rozhodli ukončiť protest na Rožňavskej.

Rožňavská v smere do centra je prejazdná. Kamióny sú odstavené v ľavom jazdnom pruhu.Rožňavská v smere do centra je prejazdná. Kamióny sú odstavené v ľavom jazdnom pruhu.

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico urobil ústupok na rokovaní o mýte. Do konca januára sa za cesty prvej triedy nebude platiť. Do pol roka plánuje tiež označiť spoplatnené úseky cesty prvej triedy.

Fico ustupuje, do konca januára pozastavil mýto na cestách 1. triedy

Kamionisti začnú opúšťať Rožňavskú, pretože väčšina ich požiadaviek bola splnená. V opačnom prípade boli pripravení zostať a Rožňavskej aj ďalšiu noc. Protestujúci sa ešte chcú dohodnúť s políciou, aby ich nepokutovala za obmedzovanie premávky.

Dopravcovia nespokojní so systémom elektronického výberu mýta dnes protestovali vo viacerých väčších mestách Slovenska. V súvislosti s tým sa polícia chystala prísne trestať vodičov kamiónov, ktorí na protest proti elektronickému výberu mýta obmedzujú dopravu na cestách. Novinárom to dnes povedal policajný prezident Ján Packa, podľa ktorého vodičom áut hrozí zadržanie vodičského oprávnenia až na dva roky.

Packa sa vyhráža dopravcom tvrdými postihmi

"My blokádu neukončíme. Z Bratislavčanov nerobíme rukojemníkov my, ale pán premiér, pretože s nami odmieta rokovať napriek tomu, že sme v demokratickej krajine," vyhlásil po stretnutí s riaditeľom tlačového odboru úradu vlády Braňom Ondrušom člen organizačného výboru UNAS Jaroslav Polaček.

Podrobnosti o protestoch po celom Slovensku nájdete na konci textu.

Autodopravcovia rokovali s Ondrušom

Zástupcovia UNAS sa dnes pokúsili na Úrade vlády stretnúť s premiérom. "Podmienky sme splnili, dôvod na odmietnutie zo strany predsedu vlády preto neexistuje," tvrdil zástupca UNAS Jaroslav Polaček. Premiér Robert Fico však dnes neprijal zástupcov protestujúcich autodopravcov. Agentúre SITA to dnes povedala hovorkyňa premiéra Silvia Glendová.

Neochotu premiéra stretnúť sa s autodopravcami ocenili na Rožňavskej ceste asi desaťminútovým trúbením.

Nespokojní malí a strední dopravcovia združení v Únii autodopravcov Slovenska (UNAS) sa môžu zúčastniť dnešného rokovania na Úrade vlády (ÚV) na tému nového mýtneho systému a možného zníženia spotrebnej dane na pohonné látky, pokiaľ dovtedy ukončia svoje protesty. Po stretnutí s nimi o tom informoval riaditeľ tlačového odboru úradu vlády Braňo Ondruš.

"Premiér Robert Fico trvá na svojej požiadavke. Rokovať s dopravcami bude, len ak ukončia blokádu Rožňavskej ulice v Bratislave," zdôraznil.

Premiér Fico dnes na 15. hodinu zvolal rokovanie so zástupcami zamestnávateľov, samospráv, Slovnaftu, Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia, Asociácie nákladných dopravcov, Národnej diaľničnej spoločnosti a rezortov financií a dopravy o možnosti zníženia spotrebnej dane ako jednej z alternatív znižovania nákladov autodopravcov spojených so zavedením elektronického mýta.

Hnoj pred úradom vlády

Podľa agentúry SITA, pred Úrad vlády SR v Bratislave vysypalo neznáme vozidlo kopu hnoja. Stalo sa tak počas rokovania zástupcov Únie autodopravcov SR s riaditeľom tlačového odboru úradu vlády Braňom Ondrušom.

06.jpg
Foto: SITA

Podľa vyjadrenia vodiča vozidla, ktoré hnoj prevážalo, sa mala na aute pokaziť počas jazdy hydraulika.

Pred Úrad vlády vysypali kopu hnoja

Vodiča, ktorý po poruche vozidlo zastavil, zablokovali policajti. Predviedli ho na políciu.

Rožňavská prejazdná, protesty však pokračujú

Uvoľnenie jedného jazdného pruhu na Rožňavskej ulici v Bratislave autodopravcami, nespokojnými s mýtnym systémom, im umožnilo zvýšiť aktivitu pri získavaní podpisov pod ich petíciu.

Viacerí vodiči áut, ktoré zastavujú na červenú na križovatke, ich žiadajú o petičný hárok a petíciu podpisujú. Intenzita takýchto motoristov - sympatizantov sa postupne zvyšuje. Každý podpis pod petíciu oceňujú vodiči kamiónov potleskom.

Posádka vozidla rýchlej zdravotnej pomoci sa pri nich pristavila a ponúkla pomoc v prípade zdravotných problémov, ktoré však kamionisti nemajú. Napriek tomu však podľa SITA dostali od lekárov vitamínové prípravky. Za kamionistami bola aj skupina dievčat, ktoré im rozdali energetické nápoje. Často sa pri nich zastavujú aj sympatizujúci jednotlivci, ktorí im priniesli pomaranče, zákusky, rôzne iné jedlá a pitie.

Protestujúci kamionisti sa cez víkend dohodli s predstaviteľmi hlavného mesta na uvoľnení jedného jazdného pruhu Rožňavskej v smere do centra. Dopravcovia svoj sľub dodržali. Kamióny stoja v ľavom jazdnom pruhu, uvoľnili aj odbočovacie pruhy vľavo na križovatkách s ulicami, ktoré sa s Rožňavskou križujú.

Napriek tomu, že je voľný len jeden pruh v smere do centra Bratislavy, Rožňavská je prejazdná bez väčšieho zdržania. Jazdia po nej aj autobusy a trolejbusy MHD.

Pozrite si dopravné obmedzenia na mape. Ak viete o ďalších, môžete ich pridať

Od ôsmej majú vodiči idúci cez križovatku Tomášikova - Trnavská, do ktorej ústi Rožňavská, možnosť vidieť transparent s nápisom "Fico = hanba demokracie - slušnosti Slovenska aj EÚ". Podľa agentúry SITA sú protestujúci odhodlaní ísť dnes na desiatu hodinu aj pred úrad vlády napriek tomu, že premiér Robert Fico sa vyjadril, že ak neukončia svoje aktivity, tak ich neprijme.

Protesty v iných mestách Slovenska

Trenčín. Trenčianski autodopravcovia blokujú cestu I/50 medzi výpadovkou na Trenčín a diaľničným napojením na D1. V páse tam stojí niekoľko desiatok kamiónov a ďalších áut. Policajti usmerňujú premávku.

Kamionisti blokujú výjazd na diaľnicu. Aj nedobrovoľne

Vodiči od Prievidze, ktorí smerujú na D1 alebo do Česka, trasu obchádzajú cez Trenčín. Ako agentúru SITA informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Katarína Hlaváčová, druhý smer od diaľnice na Prievidzu je prejazdný. Podľa hovorkyne asi dvadsať kamiónov pomalou jazdou protestuje aj v Prievidzi.

Prievidza. „Približne šesťsto kamiónov pôjde do hlavného mesta. Tam ich odstavíme a budeme blokovať cesty. Nemá zmysel, aby sme premiérovi ustupovali. Keby sme to urobili, nič by sa nezmenilo," povedal jeden z autodopravcov v Prievidzi.

Kamióny blokujú dopravu v Prievidzi a okolí

Žilinský kraj. K stovkám protestujúcich kamiónov sa v Žilinskom kraji pridávajú aj desiatky osobných áut. Ako pre agentúru SITA uviedol žilinský koordinátor protestnej akcie Únie autodopravcov Slovenska Miroslav Bielený, kamionisti spomaľujú hlavné trasy takmer vo všetkých väčších mestách v kraji.

Protest dopravcov podporili aj vodiči na Považí

Na Orave a v Turci protestuje približne 50 nákladných áut, v Liptovskom Mikuláši ďalších 30, v Žiline 20 a v Turčianskych Tepliciach desať. Na cestách v Bytči, Považskej Bystrici a Púchove je zhruba 50 kamiónov.

V Žiline dopravcovia neprostestujú, chcú ich vraj nahradiť študenti

Ružomberok. Všetky výpadovky z Ružomberku sú zablokované. Nákladné autá sa nemôžu dostať smerom na Poľsko, ani z Poľska, z východu od Košíc ani naspäť a zapchaté je aj posledná výpadovka od Donovalov v obidvoch pruhoch. Ružomberok zablokovalo do 200 kamiónov zo všetkých strán.

Ružomberok je zablokovaný zo všetkých strán

Košice. Protesty proti slovenskému mýtnemu systému pokračujú aj v Košiciach. Približne päťdesiat kamiónov a iných nákladných vozidiel malých a stredných dopravcov združených v Únii autodopravcov Slovenska (UNAS) od dnešného rána blokuje pravé jazdné pruhy na ceste do mestskej časti Barca a tiež v smere do mesta.

Dopravcovia v Košiciach sú v pohotovosti. Začala sa petícia

Priamo pri Južnej triede, kde protestujú dopravcovia, zriadilo dnes vedenie košickej mestskej časti Krásna petičné miesto, kde môžu Košičania podpismi podporiť protestujúcich autodopravcov.

Matúš z Košíc nám poslal fotografie toho, ako vyzerá protest kamionistov vo východoslovenskej metropole:

Matúš: "Zasielam Vám aktuálne fotografie z Košíc, kde autodopravcovia taktiež štrajkujú. Kamionisti blokujú pravý jazdný pruh na asi jeden a pol kilometra dlhom úseku od vstupu do mesta po Východoslovenské strojárne. Od rána sa ich tam zišla už vyše stovka (odhadom), zriadili si poľnú kuchynku pri registračnom stredisku mýta."

Banská Bystrica. Do protestu proti spôsobu zavedenia cestného mýta na Slovensku sa znovu zapájajú aj cestní dopravcovia v Banskej Bystrici. Pri protestujúcich sa zastavila aj motorizovaná policajná hliadka a jeden z jej členov povedal nášmu redaktorovi: "Napíšte, že ja ich podporujem." Potom zaželal kamionistom všetko dobré a odišiel.

Policajt v Banskej Bystrici: Podporujem kamionistov

Topoľčany. Nespokojní autodopravcovia protestujú aj vo Ficovom rodisku. Od ráno blokujú hlavné cesty Topoľčian a spomaľujú prejazd ostatným autám.

Dopravcovia blokujú ulice Topoľčian

Trnava. Protestujúcich kolegov v Bratislave dnes podporujú aj trnavskí kamionisti. Zhromažďujú sa už od 9:00, v súčasnosti kolóna asi tridsiatich kamiónov blokuje oba pruhy severného obchvatu mesta.

Kamionisti blokujú obchvat Trnavy. Políciu neposlúchli

Akciu v Trnave rozbehli podľa jej koordinátora Rudolfa Pašáka na podporu všetkých dopravcov. „Čakali sme, ako sa zachová premiér. Týmto vyslovujeme nesúhlas s tým, že našich hovorcov v Bratislave neprijal.

Nitra. Pomalou jazdou sprevádzanou hlasným trúbením dnes autodopravcovia v Nitre opäť protestovali proti zavedeniu elektronického mýta, napísala agentúra TASR. Tri kolóny po viac ako dvadsiatich kamiónoch prešli krátko pred poludním triedou Andreja Hlinku a centrom mesta, odkiaľ prešli na Bratislavskú ulicu a severným obchvatom sa vrátili späť do Nitry. Touto formou protestu sa pridali k svojim kolegom v Bratislave.

Lučenec. Vodiči kamiónov v Lučenci sa dnes po 12. hodine zapojili do protestnej akcie dopravcov. Asi 15 nákladných a niekoľko osobných áut prešlo pomaly celé mesto a nepretržite trúbilo. V uliciach Lučenca sa vytvorila niekoľkokilometrová kolóna.

K protestu sa pridali aj vodiči kamiónov z Lučenca

"Ak toto nezaberie, asi pritvrdíme. Musíme to už dotiahnuť do konca, keď sme začali," povedal TASR vedúci protestnej jazdy v Lučenci Peter Feherváry a dodal, že niekoľko vodičov z Lučenca protestuje aj priamo v Bratislave.

Poprad. Osemčlenná kolóna kamiónov dnes od pol desiatej ráno blokuje jeden jazdný pruh pred Hlavnou poštou v Poprade smerom ku kruhovému objazdu.

Osem kamiónov blokuje premávku pri popradskej pošte

Podľa dopravného servisu rádia Viva kamióny protestujú v Šali, v Zlatých Moravciach a v Nových Zámkoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 2. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 3. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 6. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 7. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave? Vyberajte lokalitu s potenciálom
 8. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 9. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 10. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 1. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 2. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 3. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave?
 4. Kvalitná divina na pár klikov. LESY SR spúšťajú e-shop
 5. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 6. METROPOLIS bude postavený podľa japonského know-how
 7. Rekonštrukcia prsníka po chirurgickej liečbe
 8. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 9. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 10. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 136
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 896
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 341
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 334
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 911
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 213
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 148
 8. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 777
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 2 511
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 2 178
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Eduard Heger, minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Lengvarský do mesiaca preverí ako zaviesť povinné očkovanie.


7 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako zvládajú obchody a obchodníci pandémiu.


a 2 ďalší 3 h

Neprehliadnite tiež

Suzuki S-Cross

Jediný motor sa dá kombinovať s automatom aj pohonom 4x4.


13 h
Mazda 2 Hybrid

Spolupráce pri znižovaní emisií budú čoraz častejšie.


6. dec
Mercedes-Benz S400d Long 4Matic a BMW 740Ld xDrive

Víťaz závisí aj od toho, či radšej sedíte vzadu, alebo za volantom.


a 1 ďalší 3. dec

Blogy SME

 1. Miroslav Kollár: POLITICI - NEZNEUŽÍVAJTE A NEZAVÁDZAJTE SENIOROV !!!
 2. Lubomir Zahora: Koľko je známych zriedkavých ochorení
 3. Ján Šeďo: Kocúrkovo alebo len aby sme v hanbe nezostali.
 4. Ľudovít Mravík: Covid-19: Po stopách Covidu. Relevantné údaje! Situácia v Európe: Česko epicentrom!
 5. Otilia Horrocks: Aký je Váš plán B?
 6. Víťazoslav Würschner: Vážení redaktori Plus JEDEN DEŇ
 7. Jano Richter: Dnešnému jubilantovi
 8. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 12 112
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 011
 3. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 226
 4. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 988
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 808
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 576
 7. Pavol Ondreáš: Vypneme Európu 2 770
 8. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov 2 730
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Zatvoriť reklamu