DÜSSELDORF. Elektromobily sa môžu presadiť rýchlejšie, než sa vo všeobecnosti predpokladá. Podľa štúdie poradenskej spoločnosti McKinsey vo veľkých mestách sa stanú v priebehu piatich rokov reálnou alternatívou tradičným autám.
V New Yorku je každý piaty potenciálny kupca auta prístupný myšlienke, že si kúpi elektromobil. Ukázala to v pondelok (11.1.) zverejnená štúdia spoločnosti McKinsey. Takže podľa realistického scenára by v roku 2015 mohli elektromobily predstavovať až 16 % novo predaných áut v New Yorku. V Paríži by to mohlo byť až 9 % a v Šanghaji okolo 5 %. V absolútnych číslach to znamená, že o 5 rokov by po uliciach New Yorku mohlo jazdiť 70.000 elektromobilov, v Paríži 62.000 a Šanghaji 26.000.
Na 25 najväčších aglomerácií s počtom obyvateľov nad 10 miliónov pripadá až 10 % z celosvetových emisií kysličníka uhličitého (CO2). Preto sú podľa spoločnosti McKinsey "prirodzeným prostredím pre vznik elektro mobility". Pre rozšírenie elektromobilov nie je v prvej fáze podľa štúdie potrebná hustá infraštruktúra verejných dobíjacích staníc. "Doteraz sa šance elektromobilov posudzovali podľa toho, ako rýchlo je možné vystavať infraštruktúru verejných dobíjacích staníc," uviedol analytik McKinsey Christian Malorny. "Naša štúdia prišla k záveru, že v najbližších piatich rokoch nie je potrebná hustá infraštruktúra verejných dobíjacích staníc."
Podľa prieskumu prví kupci elektromobilov sú pripravení na to, že budú svoje vozidlá nabíjať doma alebo na parkovisku. "Vodiči celkom prirodzene prispôsobia svoje zvyky tomu, že pri každej jazde sa musia dostať domov," myslí si Malorny. Podľa poradenskej firmy Bain ukázal prieskum medzi užívateľmi elektromobilov v Londýne, že dnešný krátky dojazd pre nich po nie príliš dlhom navyknutí si nie je žiadnym problémom.
Na podporu toho, aby boli vodiči ochotní prejsť na elektromobil, je podľa McKinsey potrebné zvýšiť informovanosť spotrebiteľov, keďže až 40 % z nich nevie o elektromobiloch vôbec nič. Spoločnosť tiež považuje na začiatku za potrebný aj istý finančný stimul, aby sa predovšetkým v Číne vytvoril dopyt. Tradičná finančná podpora však nemusí byť dostatočná. Napríklad pre kupcov prvého elektromobilu je podstatne zaujímavejšie to, ak by mohli využívať špeciálne jazdné pruhy, napríklad pruhy určené pre autobusy, ako daňová úľava vo výške 3000 USD (2087 eur).
Analytik spoločnosti NordLB Frank Schwope zasa očakáva, že výrobcovia kvôli predĺženiu dojazdu vybavia elektromobily aj spaľovacím motorom.
Informoval o tom Handelsblatt.
(1 EUR = 1,4374 USD)