TERCHOVÁ. Prejsť policajtom cez rozum sa počas nedávnej dopravno - bezpečnostnej akcie vodičom nepodarilo. Akcia na ceste II/583 v smere zo Stráže do Terchovej bola zameraná na dodržiavanie rýchlosti. Policajti udelili niekoľko pokút ale zakrátko začali vodiči rýchlosť dodržiavať.
Kontrolu zamerali na blikanie
To bolo podozrivé riaditeľovi obvodného oddelenia. Sadol do súkromného auta, prešiel po ceste, kde merali rýchlosť.
„Zistil, že vodiči, ktorí prichádzajú z opačnej strany dávajú svetelné znamenie protiidúcim vodičom, ktorí sa blížili k meraciemu prístroju, takzvanému rameru. Následne zobrali videokameru a týchto vodičov, ktorí dávali svetelné znamenie, natočili a zdokumentovali priestupok," povedal novinárom žilinský policajný riaditeľ Jaroslav Harant.
Osem vodičov dostalo za blikanie blokové pokuty za spolu zhruba 120 eur.
Blikanie upravuje zákon
Zapínanie diaľkových, respektíve stretávacích svetiel upravuje Zákon o cestnej premávke.
Ak vodiči svetelným signálom upozorňujú protiidúcich vodičov na policajnú akciu, dopúšťajú sa priestupku podľa paragrafu 31 zákona.
„V zásade sú len dve možnosti a to na upozornenie protiidúcich vodičov, kedy hrozí bezprostredné nebezpečenstvo alebo môže upozorniť vodiča, ktorého predchádza," povedal riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Žiline Jozef Padyšák.
Problémom podľa Padyšáka nie je upozorňovanie na policajnú hliadku. „Tu nie je problém v upozorňovaní na hliadku. Tu je problém nerešpektovania zákona. Ak raz zákon stanoví, kedy môžem používať stretávacie alebo diaľkové svetlá, prípadné ich prepínanie, je potrebné toto rešpektovať," povedal Padyšák.
„Pokiaľ si vodiči nájdu iný spôsob, ako upozorňovať kolegov na cestách na dopravnú hliadku a tento spôsob nebude v rozpore so zákonom, polícia to riešiť nebude," dodal. Mávanie si rukami by napríklad porušením zákona nebolo.
Dovolené nie je ani zdravenie
Blikanie alebo používanie klaksónu je veľmi populárne aj na zdravenie známych na ceste. Legálne ale nie. Rovnaká úprava platila už aj v predchádzajúcom zákone o cestnej premávke, ktorý platil od roku 1996. Polícia tieto priestupky riešila podľa Padyšáka aj v vtedy ale nebolo ich toľko. Dnes sa vraj tento problém javí ako vypuklý a výhovorky preto polícia nebude akceptovať.
„Časť sankciovaných vodičov uznala svoju vinu, mnohí vodiči boli prekvapení, že aj takéto upozorňovanie je brané ako priestupok, čiže nemali znalosť o dopravnom zákone, ktorý platí," povedal Harant. Na mieste môžu policajti za tento priestupok udeliť blokovú pokutu do výšky 60 eur.
Čo hovorí § 31 zákona 8/2009
Výstražné znamenie
(1) Vodič smie dávať zvukové výstražné znamenie len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva, a mimo obce aj na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla.
(2) Vodič smie namiesto zvukového výstražného znamenia dávať svetelné výstražné znamenie prerušovaným zapínaním stretávacích svetlometov alebo diaľkových svetlometov; na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla ho smie dávať aj v obci.
(3) Ak je nevyhnutné upozorniť ostatných účastníkov cestnej premávky na hroziace nebezpečenstvo, najmä
v prípadoch, keď je potrebné náhle znížiť rýchlosť jazdy alebo zastaviť vozidlo, vodič dáva svetelné výstražné znamenie zapnutím výstražnej funkcie smerových svietidiel. Funkciu výstražných smerových svietidiel možno v iných prípadoch použiť len za podmienok podľa odseku 1.
(4) Výstražné znamenie sa smie použiť len v nevyhnutne potrebnom čase