PRAHA, MOSKVA. Od októbra sa vlečú rusko-bieloruské rozhovory o dodávkach a tranzite ruskej ropy cez Bielorusko bez akéhokoľvek posunu. Ďalšie kolo začal v Moskve vicepremiér Igor Sečin, hlavný „energetický poradca" premiéra Vladimira Putina a vicepremiér bieloruskej vlády Vladimir Semaško. K dohode by mohlo dôjsť už dnes.
Ak by spor pokračoval, môže ohroziť časť európskych spotrebiteľov. V januári totiž vypršala dohoda, vďaka ktorej Bielorusi nielen dostávali lacnú surovinu pre vlastnú spotrebu, ale ešte tranzitnú ropu spracovávali a predávali zákazníkom s obrovským ziskom. Za tieto výhody splácal Minsk Kremľu lojalitou a vojenským spojenectvom.
Teraz však Rusko navrhuje Bielorusku dodávať lacnú ropu len pre domácu spotrebu, zhruba 6,3 milióna ton. Tranzitná ropa by mala byť zaťažená bežnými colnými poplatkami a Minsk s ňou už nebude môcť výhodne obchodovať.
Bielorusko chcelo tento rok kúpiť asi 21,5 milióna ton ruskej ropy a predpokladalo, že celý objem získa za domáce ruské ceny. To však zjavne nebude možné a bieloruský rozpočet stratí miliardu dolárov - príjem z predávanej ruskej ropy tvoril až tretinu príjmovej časti rozpočtu.
Zatiaľ ropovod Družba neuzavreli, ale Rusi v januári trikrát znížili objem ropy prúdiacej do bieloruských spracovateľských závodov. Agentúra Reuters včera uviedla, že môžu čoskoro zostať úplne bez suroviny.
Analytici predpovedajú nakoniec kompromisnú dohodu. Bieloruská ekonomika je závislá od ruských energetických surovín a bez odbytu v Rusku by viac bieloruských firiem skrachovalo - vyše 30 percent bieloruského tovaru sa vyváža do Ruska. Táto závislosť sa môže ešte zvýšiť.
Cieľom Moskvy totiž je donútiť svojho suseda, aby predal ruským firmám svoj energetický transportný systém ropovodov a plynovodov i ropné rafinérie. Ak by bieloruský prezident Alexander Lukašenko s touto ponukou súhlasil, možno by mohol ďalej predávať ruskú ropu so ziskom do Európy. No už mu nebudú patriť závody, kde by ju spracoval.
Ako SMER-SD plní sľub diverzifikovať energetické zdroje
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia podporí aktivity smerujúce k diverzifikácii dodávok a primeranému využitiu domácich zdrojov energií s cieľom znížiť prílišnú závislosť v dodávkach energetických zdrojov.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Zabezpečenie možnosti pre dodávky energie z viacerých zdrojov (napríklad prepojením medzinárodných energetických sústav) zvýši energetickú bezpečnosť krajiny.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rovine plánov ostávajú diskusie o napojení Slovenska na ropovod Odesa - Brody podobne ako aj zvýšený dovoz elektriny z Ukrajiny vybudovaním prípojky. Pri plyne bola impulzom k diverzifikácii plynová kríza v januári 2009, počas ktorej SPP, a.s. po prvý raz v histórii zabezpečila reverzný chod plynovodu do Českej republiky a to aj v prípade opakovania podobnej krízy.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Autor: Agentúra Epicentrum