Policajti nedávno zverejnili informáciu o tom, že pokutovali vodičov, ktorí blikali svetlami, aby upozornili iných vodičov na policajnú hliadku. V tejto súvislosti sa Juraj pýta aj na ďalšie situácie, počas ktorých bliká. Smie?
Juraj: "Viem, že blikaním svetiel sa nemá upozorňovať na policajnú hliadku. Ale čo situácie, keď ide oproti mne auto a nesvieti a chcem ho na to upozorniť? Poprípade sa autá stretnú v neoznačenej križovatke, tak sa majú dohodnúť a práve väčšinou blikaním ukážem druhému autu, že mu dávam prednosť. Alebo trebárs večer, keď púšťam chodcov na priechode (za tmy ma za volantom nevidno, tak ruku použiť nemôžem).
Druhá vec je taká, že čo ak som neohrabaný vodič a diaľkovými bliknem omylom? Napríklad, keď sedím v cudzom aute, keď točím volantom, tak "brknem" do páčky a bliknem. Aj za toto môžem dostať pokutu? Ako mi policajt dokáže úmysel jedného bliknutia (pokiaľ neblikám ako vianočné ozdoby)?
Bol by som rad za váš názor, prípadne možno na nejaké iné finty, ako na niečo upozorniť protiidúce auto, ako blikaním svetlami."
Blikať svetlami, či už stretávacími alebo diaľkovými, sa smie len vtedy, keď vodič potrebuje odvrátiť hroziace nebezpečenstvo alebo chce upozorniť vodiča predchádzaného vozidla.
Policajná hliadka nie je nebezpečenstvom z pohľadu zákona o cestnej premávke, ak neohrozuje bezpečnosť cestnej premávky. Ak len vykonáva nad ňou dohľad a kontroluje dodržiavanie dopravných predpisov, prerušované zapínanie svetiel nie je povolené.
To isté platí aj pre ďalšie situácie. Ak je upozornenie vodiča vozidla idúceho bez zapnutých svetiel snahou o odvrátenie nebezpečenstva, potom je všetko v poriadku. Nesmie byť však oslepovaný diaľkovými svetlami. Takáto situácia môže nastať v noci alebo počas inej zníženej viditeľnosti. Cez deň by sa to však ťažko dalo nazvať odvracaním nebezpečenstva.
Ani blikanie na križovatke nie je z pohľadu zákona v poriadku, ak by takéto znamenie neznamenalo odvrátenie nebezpečenstva, napríklad v podobe nehody z dôvodu zlého značenia hlavných a vedľajších ciest. Ak je však dopravné značenie v poriadku a nehrozí iné nebezpečenstvo, nie je dôvod na križovatke blikať na iného vodiča.
No a bliknutie na chodca v noci ako znamenie o tom, že ho vodič púšťa cez cestu? Otázka je, či chodci vedia, čo chce vodič naznačiť chodcovi. Chodec si bliknutie môže pokojne vyložiť aj tak, že je to upozornenie, aby cez cestu neprechádzal, lebo prichádza auto. Nehovoriac o tom, že bliknutie diaľkovými svetlami by sa mohlo chápať ako oslnenie iného účastníka cestnej premávky.
§ 31, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič smie dávať zvukové výstražné znamenie len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva, a mimo obce aj na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla.
(2) Vodič smie namiesto zvukového výstražného znamenia dávať svetelné výstražné znamenie prerušovaným zapínaním stretávacích svetlometov alebo diaľkových svetlometov; na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla ho smie dávať aj v obci.
Na záver tejto témy ešte jedna dôležitá informácia. Jedno bliknutie svetlom nespĺňa podmienku "prerušovaného zapínania stretávacích svetlometov alebo diaľkových svetlometov". Preto napríklad pri neúmyselnom ťuknutí do páčky diaľkových svetiel nejde o svetelné výstražné znamenie a jeho neoprávnené použitie. Ak pri tom nikoho nemohol oslniť, vodič by jednoducho pokutu nemal dostať.
Michal z Trebišova sa pýta, či môže za istých podmienok zapnúť diaľkové svetlá v obci.
Michal: "Chcem sa spýtať, či je nejaká legálna možnosť, kedy môžem v obci zapnúť diaľkové svetlá. Pretože v poslednej dobe sa v meste často stretávam so slabo osvetlenými, alebo vôbec neosvetlenými ulicami, kde nemám šancu vidieť cez cestu prechádzajúceho chodca, prípadne zviera. Môžem za takýto čin dostať pokutu? Aj v prípade, keď týmto činom neosvetľujem žiadne protiidúce vozidlá, ani cyklistov?"
Diaľkové svetlá vodič nesmie použiť v týchto prípadoch:
- ak je vozovka dostatočne a súvisle osvetlená
- ak by mohol byť oslnený vodič protiidúceho vozidla
- ak by mohol byť oslnený vodič idúci vo vozidle pred ním
- ak by mohol byť oslnený iný účastník cestnej premávky, strojvedúci vlaku, iného dráhového vozidla, alebo vodič plavidla
§ 32, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Vodič nesmie použiť diaľkové svetlomety, ak je vozovka dostatočne a súvisle osvetlená alebo ak by mohol byť oslnený vodič protiidúceho vozidla, vodič vozidla idúceho pred ním alebo iný účastník cestnej premávky, strojvedúci vlaku alebo vodič iného dráhového vozidla, alebo vodič plavidla. Pri zastavení vozidla pred železničným priecestím vodič nesmie použiť ani stretávacie svetlomety, ak by nimi mohol oslniť vodiča vozidla v protismere.
To znamená, že Michal smie v obci zapnúť diaľkové svetlá, ak je vozovka nedostatočne alebo nesúvisle osvetlená. Pokutu za to určite nedostane, keďže zapnutím diaľkových svetiel zníži pravdepodobnosť prípadnej zrážky s chodcom alebo zvieraťom.
Každý účastník cestnej premávky (vodič, chodec) má totiž povinnosť správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam.