Agentúrna správa bola o 19:15 nahradený autorským článkom SME.
Požiadavky kamionistov, ktorí už v januári prostestovali proti mýtu, stále nie sú splnené.Ak premiér nezasiahne, v pondelok sa začne štrajk.
BRATISLAVA. Dopravcovia s kamiónmi môžu opäť zablokovať slovenské cesty. Nespokojnosť s mýtom sú pripravení prejaviť formou protestu už 1. februára.
„V mene Únie autodopravcov Slovenska vyhlasujeme štrajk v súlade s ústavou Slovenskej republiky," povedal prezident Únie dopravcov Jaroslav Polaček. Čo by mal štrajk obsahovať, nespresnil.
Štrajk podporujú aj Republiková únia zamestnávateľov, Slovenská živnostenská komora či Združenie podnikateľov Slovenska.
Fico čaká na rokovanie
Dopravcovia žiadajú, aby sa okresala hustá spoplatnená sieť ciest prvej triedy zo súčasných 1500 na 333 kilometrov. Mýto sa tiež má pozastaviť až do konca júna. Dopravcovia vyzvali premiéra, aby konal.
„Vyzývame premiéra, aby zrušil spoplatnenie ciest prvej triedy od 1. februára pre vnútroštátnu autodopravu," povedal Polaček.
Štrajk na slovenských cestách nezažehnali čiastkové ústupky, ktoré urobila vláda. „Vyzývame všetkých autodopravcov s autami nad 3,5 tony, aby sa aktívne zapojili do druhej vlny protestov," vyhlásil Polaček.
Premiérova hovorkyňa Silvia Glendová povedala, že Robert Fico sa k štrajku vyjadrí vo štvrtok po rokovaní so zástupcami konkurenčného združenia dopravcov Česmad, predstaviteľmi prevádzkovateľa mýta - firmy SkyToll a Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Tlačové oddelenie úradu vlády o ňom informovalo v stredu.
Mýto má stále chyby
Naše mýto podľa dopravcov preukázateľne zlyhalo. „Nie je jasné, koľko ste odjazdili kilometrov, úseky sú kódované a s každým odjazdeným dňom pribúda halda papierov, ktorým dopravcovia musia venovať obrovské množstvo času," povedal Polaček o účtovaní mýtneho firmou SkyToll.
Stále Nefunguje ani mýtna kalkulačka. Naráta podobné sumy za cestu z Bratislavy do Košíc ako z Bratislavy do Trenčína. Podľa kalkulačky sa však riadia zákazníci dopravných firiem, ktorí nechcú dopravcom zarátať skutočné náklady na mýto.
Preveriť mýtny systém boli v Národnej diaľničnej spoločnosti poslanci parlamentu. Dokumenty, ktoré žiadali, však nedostali. Podobne ako pri minulom prieskume o mýte.
Spokojný bol len zástupca koalície - poslanec Peter Pelegrini (Smer). Ten Polačeka označil za klamára. Zisťoval totiž v NDS, že Polačekova firma Fúra by mala za mesiac platiť mýto vo výške zhruba 3000 eur a Polaček hovoril o milióne korún. Polaček sa pýtal, či Pelegrini počíta rovnako ako mýtna kalkulačka.
Ministerstvo nezruší mýto v Košiciach
Košičanom ustúpili len na jednom úseku. Viac sa podľa ministerstva nedá.
KOŠICE. Len jeden z jedenástich spoplatnených úsekov, po ktorých premávajú autobusy Dopravného podniku mesta Košice (DPMK), oslobodia od mýta. Ďalší sa rozdelí na dva menšie. To sú jediné ústupky ministerstva dopravy voči mestu, ktoré žiadalo o úplné oslobodenie MHD od platenia.
„Rozhodnutie ponechať cesty I. triedy na území Košíc spoplatnené je diskriminačné," povedal generálny riaditeľ DPMK Michal Tkáč. Oslobodenie jediného úseku označil za bezvýznamnú zmenu, ktorá nerieši zvýšené náklady.
Dopravný podnik žiadal ministerstvo, aby na cestách v meste vôbec nevyberalo mýto, alebo spoplatnené úseky by mali byť rozdelené tak, aby sa to čo najmenej dotýkalo MHD.
V Košiciach musel podnik vybaviť palubnými jednotkami vyše 200 autobusov a po spoplatnených úsekoch jazdí približne polovica liniek. Celkové náklady na zavedenie a prevádzku mýta odhaduje DPMK asi na 150tisíc eur.
„Úsek, ktorý sme oslobodili od mýta, je jediný v intraviláne mesta, ostatné ležia v extraviláne. Sú to dokonca medzinárodné tranzitné ťahy," povedal hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič. Dodal, že nie je možné vyňať MHD zo spoplatnenia. „Bolo by to diskriminačné voči iným dopravcom."
Predseda predstavenstva DPMK Igor Jutka informoval, že podnik navrhne zmenu hraníc mesta: „Ide o to, aby sa oficiálnou súčasťou mesta stali aj mestské časti Šaca, Poľov, Lorinčík, Pereš. Aj pre ich obyvateľov zabezpečuje dopravný podnik mestskú verejnú dopravu."
(sen)