SME
Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Sneh spôsobil reťazovú nehodu na D1

Na celom Slovensku mrzne a na väčšine územia sneží s výnimkou oblastí na východ od Tatier. Diaľnicu D1 z Trnavy do Senca už sprejazdnili.

Na celom Slovensku mrzne a na väčšine územia sneží s výnimkou oblastí na východ od Tatier. Cesty sú zasnežené, na niektorých miestach neprejazdné.

Podľa Slovenskej správy ciest sa na väčšine ciest Slovenska nachádza do 5 cm čerstvého snehu. V hornatejších oblastiach počítajte s vrstvou utlačeného až zľadovateného snehu. Do piatkového rána by malo na území Slovenska napadnúť od 5 do 10 centimetrov snehu a v horských oblastiach až 15 centimetrov. Pre TASR to uviedla Paulína Valová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Vo všeobecnosti sa na vlhkých a mokrých vozovkách a na mostoch môže vytvárať poľadovica. Na otvorených úsekoch ciest sa na niektorých miestach môže vyskytnúť nárazový vietor, ktorý spolu so šmykľavou cestou môže výrazne znepríjemniť jazdu.

Dopravné nehody

Podľa dopravného servisu rádia Viva sa na diaľnica D1 z Trnavy do Senca, za Voderadmi, stala približne o pol deviatej hromadná dopravná nehoda.

Hasičom sa už podarilo na diaľnici odtiahnuť havarované vozidlá z hromadnej kolízie na krajnicu a momentálne je diaľnica sprejazdnená. Napriek tomu sú na úseku kolóny a vodiči sa tam zdržia približne pol hodiny. Na ceste sú totiž stále trosky z viacerých havárií.

Medzi havarovanými vozidlami je sedem osobných automobilov, jedno dodávkové vozidlo a jeden kamión. Po nehode sa nachádzali roztrúsené vo všetkých jazdných pruhoch a polícia preto približne na dve hodiny uzavrela diaľnicu medzi Trnavou a Sencom v tomto smere.

S nehodami však počítajte na viacerých miestach Slovenska. Šmykľavé cesty totiž často spôsobujú to, že havarované vozidlá zablokujú cestu v oboch smeroch.

Na celom úseku západnej D1-ky by vodiči mali jazdiť opatrne. Aj keď sa cestári snažia vozovku udržiavať, je šmykľavá. Spôsobilo to už niekoľko nehôd, ktoré komplikujú prejazd. To isté platí aj pre rýchlostnú cestu R1.

Od 06:00 do 09:00 zaevidovali policajti v Bratislavskom kraji sedem nehôd a deväť škodových udalostí. V Bratislave zaznamenali štyri nehody a sedem škodových udalostí. Nešlo o vážne kolízie. Ako agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová, ľahko sa zranili dvaja ľudia.

Kolóny a uzavreté cesty

Podľa našich skúseností, na frekventovaných miestach sú cesty pokryté kašovitým snehom s vyjazdenými koľajami, na cestách nižších tried alebo tam, kde sa jazdí menej, je súvislá vrstva nerozjazdeného snehu. Premávka sa nepohybuje rýchlejšie ako 40 km/h najmä pre šmykľavosť ciest.

Na vjazdoch do miest a na hlavných ťahoch by ste mali počítať s kolónami prípadne so zdržaním miestami približne pol hodiny. Týka sa to všetkých smerov do centra Bratislavy. Podľa dopravného servisu rádia Viva doprava kolabovala aj v Hlohovci, v Trenčíne a v okolí Starej Turej.

V ranných hodinách sa najväčšie problémy s prejazdnosťou v hlavnom meste vyskytovali na vjazde z Vajnor a zo západu. Už v Záhorskej Bystrici sa tvorili kolóny, ktoré zdržali vodičov na ceste do cieľa približne 30 minút. Podobne to bolo aj v Dúbravke pri zimnom štadióne v smere na diaľničných obchvat a v Karlovej Vsi od nového kostola.

Tunel Sitina v smere do Petržalky bol priebežne uzatváraný, keď sa zaplnil autami.

Vážnosť problémov v premávke potvrdzuje aj fakt, že zo Stupava do centra Bratislavy to vodičom trvalo približne o hodinu a 20 minút dlhšie, než obyčajne.

Kamióny nesmú momentálne až do odvolania cez horské priechody Veľké Pole a Donovaly.

ONLINE zábery zo Slovenských ciest
BA.jpg
Bratislava
TT.jpeg
Trnava
BB.jpg
Banská Bystrica
IV.jpg
Ivanka pri Dunaji
lm.jpg
Liptovský Mikuláš
NB.jpg
Nová Baňa
MO.jpg
Modra
RK.jpg
Ružomberok
hn.jpg
Hnúšťa

Bratislavský kraj

Na cesty dnes už od 4.00 h vyrazili špeciálne pluhy, sypače a traktory. V týchto hodinách ošetrujú cesty už po druhý raz. "Všetky cesty II. a III. triedy sú v kraji zjazdné. Na vozovkách sa nachádza dvoj- až štvorcentimetrová vrstva kašovitého snehu, ktorá núti vodičov k vyššej opatrnosti a nižšej rýchlosti," uviedol dnes pre TASR hovorca BSK Radovan Choleva.

Zjazdný je aj kritický horský priechod cez Pezinskú Babu, kde sa na vozovke nachádza približne trojcentimetrová vrstva ujazdeného kašovitého snehu. Situáciu komplikuje mráz, ktorý v ranných hodinách
osciloval v kraji pod hranicou mínus 10 stupňov Celzia a stále sneženie.

Na regionálnych cestách v okresoch Malacky, Pezinok a Senec nepretržite odstraňuje sneh 12 odhŕňačov a sypačov spolu s dvoma traktormi. BSK má v správe 179 km ciest II. triedy a 333 km ciest III. triedy.

03.jpg

Trenčiansky kraj

Dopravnú situáciu na cestách Trenčianskeho kraja komplikuje nielen vytrvalé sneženie, ale aj silné mrazy. TASR o tom dnes informoval riaditeľ Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Stanislav Lališ.

"Na horských priechodoch situáciu komplikuje silný nárazový vietor, ktorý vytvára snehové jazyky. Komplikáciou sú aj silné mrazy (až mínus 12 stupňov), v dôsledku čoho je neúčinný chemický posyp. Údržbu zabezpečuje 48 posýpacích vozidiel. Po dohode s dopravnou políciou nepretržite zabezpečujeme údržbu hlavných ciest I/61 a I/50," informoval Lališ s tým, že dopravu momentálne sťažuje kamión s letnými pneumatikami v Hradišti. Dva kamióny sú odstavené aj na Jerichove, doprava je tam však plynulá.

Podľa Lališa na cestách II. a III. triedy odhŕňajú a posýpajú cestári len dopravne nebezpečné miesta (oblúky, stúpania, autobusové zastávky). Horské priechody sú podľa neho zjazdné, potrebné je však mať zimné pneumatiky, nákladné automobily i snehové reťaze. Počítať treba aj so snehovými jazykmi.

Nitriansky kraj

Sneh na cestách komplikuje dopravu aj v Nitrianskom okrese. Policajti v súčasnosti riadia premávku na zlatomoraveckej ceste aj na ceste prvej triedy medzi Nitrou a Vrábľami. Pri obciach Jelenec, Čaradice a Lapáš sa tvoria kolóny áut. "Kamióny na týchto úsekoch majú problémy kvôli zasneženým cestám," uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Božena Bruchterová.

Od rána zaznamenali policajti v okrese Nitra niekoľko ľahkých dopravných nehôd. V ostatných okresoch kraja nezaznamenali policajti vážnejšie problémy s dopravou. "Ľahšie nehody sa stali v Trnovci nad Váhom, v Mochovciach a na výpadovke z Topoľčian v smere na Duchonku, no tie ani nesúviseli s počasím a snehom na cestách," konštatovala Bruchterová.

Pracovníci Regionálnej správy a údržby ciest v Nitre zabezpečujú prehŕňanie a posypy na cestách v okrese Nitra. Podľa slov dispečera Jána Tupého sú pri súčasných teplotách mínus deväť stupňov Celzia posypy málo účinné, skôr len zdrsňujú povrch ciest.

"Robíme čo môžeme. V takýchto poveternostných podmienkach nedokážeme očistiť cestu po asfalt, môžeme len zmierňovať následky počasia," skonštatoval. Podľa jeho informácie je na cestách prvej triedy nesúvislá štvorcentimetrová kašovitá vrstva snehu, na cestách druhej triedy päťcentimetrová. Na ceste medzi Nitrou a Jelencom odhŕňajú sneh a zabezpečujú posyp dva sypače.

Celkovo má Regionálna správa a údržba ciest v Nitre k dispozícii sedem sypačov a šesť traktorových radlíc, z toho tri vlastné, vo Vrábľoch štyri sypače a dve traktorové radlice a v Zlatých Moravciach štyri sypače a štyri traktorové radlice, z toho jednu vlastnú.

Banskobystrický kraj

Všetky cesty v západnej a južnej časti Banskobystrického samosprávneho kraja sú po dnešnej snehovej nádielke zjazdné. Približne hodinu sú už sprístupnené pre všetky vozidlá aj Kremnické bane. "Je na nich vrstva snehu a sú posypané," konštatoval pre TASR Igor Čierny, vedúci prevádzky oddelenia Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC), a. s., závod Žiar nad Hronom.

Cesty prvej triedy v okresoch Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica sú podľa neho posypané od 6. hodiny ráno a je na nich kašovitá vrstva snehu do jedného centimetra. Na cestách druhej a tretej triedy, ktoré sú priebežne udržiavané, sú dva až tri centimetre snehu.

Všetky cestné úseky sú prejazdné aj v okrese Veľký Krtíš, kde momentálne sneží. "Na cestách nie je žiadna vrstva snehu, pretože sa rozfukuje," dodala dispečerka Jarmila Vandová z BBRSC, a. s., závod Veľký Krtíš. Informovala tiež, že momentálne sa v okrese všetky cesty posýpajú.

Zjazdné sú aj všetky cesty v okresoch Lučenec, Poltár a Rimavská Sobota. Na vozovkách sa drží maximálne centimetrová vrstva snehu. V Lučenci a Poltári pracuje momentálne šesť sypačov. Ďalších päť je k dispozícii v prípade väčšieho sneženia.

Žilinský kraj

V celom Žilinskom kraji sneží, všetky cesty aj horské priechody sú zjazdné. Cestári aktuálne hlásia silnejšie sneženie na Kysuciach, Orave, v Turci a Žilinskom okrese, na Orave upozorňujú aj na silný nárazový vietor.

Ako pre agentúru SITA ďalej uviedol Miloš Jasenovec z centrálneho dispečingu žilinskej krajskej správy ciest, cesty I. a II. triedy sú pokryté vrstvou čerstvého alebo kašovitého snehu do dvoch centimetrov, na cestách III. triedy je trojcentimetrová vrstva kašovitého, miestami ujazdeného alebo zľadovateného snehu.

Všetky horské priechody v kraji sú bez obmedzení a prejazdné, na priechodoch Makov, Fačkov a v doline Jasná je utlačená vrstva snehu do jedného centimetra, kašovitá vrstva snehu do troch centimetrov je na Príslope a Hutách, čerstvý sneh do dvoch centimetrov hlásia na Šturci a Čertovici. Cestári majú v teréne priebežne 50 až 60 sypačov, v prípade zhoršenia počasia sú ich schopní nasadiť až 130.

Trnavký kraj

Na cestách Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) leží v súčasnosti zhruba 4 až 5 centimetrová ujazdená vrstva snehu. Všetky cesty sú v súčasnosti zjazdné, napísala agentúra TASR.

O zjazdnosť vozoviek sa stará 70 mechanizmov, ktorých počet by sa mal počas dňa zvýšiť na 100 až 120. "Nasadení sme od pol štvrtej ráno", uviedol pre TASR námestník Správy a údržby ciest (SÚC) Trnavského kraja Boris Valašek. SÚC má na starosti spolu 1850 kilometrov ciest 1., 2. a 3. triedy.

Horná Nitra

Cestári v okresoch Prievidza, Partizánske a Bánovce nad Bebravou vyrazili na cesty s 19 sypačmi a odhŕňačmi dnes krátko po 6.30 h, kedy začalo na hornej Nitre intenzívne snežiť.

Vďaka tomu sú horské priechody z Hornonitrianskej kotliny, na Homôlke, smerom na Ilavu, v Novej Lehote na Žiar nad Hronom a vo Vyšehradnom smerom na Martin, ale aj komunikácie smerom na Skýcov a Zlaté Moravce prejazdné pre osobné i nákladné vozidlá.

Priechod Fačkovské sedlo pod Kľakom v smere na Žilinu je takisto zjazdný. Platí tam však zákaz prejazdu pre kamióny a nákladné vozidlá v dĺžke nad desať metrov.

Ráno mali problémy kamióny na ceste z Prievidze na Handlovú a z nej smerom na Žiar nad Hronom. Vážnejšie havárie ani skríženie vozidiel zatiaľ nehlásili, informoval TASR dispečer Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja v Prievidzi Milan Kopál.

Podľa neho sú zjazdné aj všetky komunikácie prvej triedy na území uvedených troch okresov. Dovedna ide o 122 km ciest, cestári ich postupne odhŕňajú a posýpajú zmiešaným inertným a chemickým materiálom.

Spiš

Všetky cesty vo Vysokých Tatrách a ich okolí sú momentálne zjazdné. Ako TASR informovali z dispečingu Správy a údržby ciest (SÚC) v Poprade, sypače a odhrňovače pracovali od 6. hodiny rannej.

Stihli upraviť a posypať inertným materiálom všetky cesty. V okolí Vysokých Tatier fúka silný vietor, sneženie je zatiaľ minimálne. Záveje sa preto momentálne netvoria. Z dispečingu uviedli, že situáciu na cestách budú naďalej monitorovať.

Iný stav je na horských priechodoch v okrese Spišská Nová Ves. Marián Adamčík z SÚC v Spišskej Novej Vsi informoval, že na niektorých vyššie položených cestách sa tvoria záveje a je tam utlačená, približne centimetrová vrstva snehu. Na týchto miestach sneží a fúka silný vietor, preto tam treba zvýšiť opatrnosť.

V nižších polohách Spišskonovoveského okresu sú cesty suché a zjazdné. Situáciu sledujeme, ak sa počasie zhorší, sme pripravení zasiahnuť," zhodnotil Adamčík.

Šariš

Všetky cesty v regióne Šariša sú zjazdné. TASR to dnes ráno potvrdili dispečingy stredísk Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) pre oblasť Prešov, Bardejov a Svidník.

V okrese Bardejov začalo mierne snežiť po 6. hodine, momentálne je mínus 10 stupňov Celzia, pridal sa aj vietor, ktorý rozfukuje snehový poprašok po cestách. Cestári vychádzajú do terénu s niekoľkými vozidlami s chemickým posypom.

V okresoch Svidník a Stropkov je podľa informácií z dispečingu na cestách približne jeden centimeter čerstvého snehu, na komunikáciách už jazdia autá s chemickým posypom. Techniku vyslali najmä do severných časti okresu Svidník, hustejšie sneženie hlásili najmä v oblasti Vyšného Komárnika, kde je na cestách asi dvojcentimetrová vrstva nového snehu a silný nárazový vietor.

Mierne sneženie a silný vietor hlásia aj v okresoch Prešov a Sabinov. Pracovníci SÚC PSK preto už vyslali do terénu niekoľko vozidiel s chemickým posypom, ktoré upravujú hlavné cestné ťahy.

Cestári upozorňujú vodičov, aby v oblasti Šariša zvýšili opatrnosť, pretože silný nárazový vietor môže hlavne na otvorených úsekoch ciest spôsobiť vytváranie snehových jazykov.

Zemplín

Na cestách v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné, Snina, Medzilaborce, Sobrance a Michalovce dnes nezaznamenali závažné dopravné obmedzenia či mimoriadne udalosti. Všetky úseky sú aj napriek pretrvávajúcemu sneženiu zjazdné.

Na viacerých cestných komunikáciách sa nachádza čerstvý sneh do dvoch centimetrov. "Naše vozidlá momentálne vykonávajú chemický posyp na cestách prvej triedy, na cestách druhej kategórie ide o kombinovaný posyp soli a inertného materiálu," uviedol pre TASR Tomáš Lažo zo Správy a údržby ciest (SÚC) Prešovského samosprávneho kraja. Ako poznamenal, v dôsledku vetra sa budú na niektorých úsekoch pravdepodobne vytvárať snehové jazyky.

"V regióne Michaloviec a Sobraniec sme prioritne upravili cesty prvej triedy. Vykonali sme na nich chemický posyp a na cestách druhej triedy sa momentálne vykonáva kombinovaný posyp soli a inertného materiálu," priblížil Vladimír Džurina zo SÚC, pracovisko Michalovce. Podľa jeho slov sa na niektorých úsekoch vytvára vrstva kašovitého snehu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 4. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 8. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 9. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 2. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 4. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 7. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 103
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 874
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 798
 4. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 7 369
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 812
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 5 776
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 4 077
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 3 821
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 3 174
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 918
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Obchod Pepco v Bratislave. (ilustračné foto)

Milan Drahoš o nejednoznačnosti lockdownu i útokoch na zamestnancov.


8 h
Hegerova vláda.

Pri platoch rozhoduje priemerná mzda a plat poslancov.


12 h
Festival Pohoda

Festival Grape sa sťahuje do Trenčína, Pohoda odmieta spoluprácu.


5 h
Vľavo riaditeľ klubu Ľudovít Jurinyi s trénerom hokejistov HK Poprad Coreym Nelsonom a predseda predstavenstva Neklan Herold.

Ako funguje hokejový klub v pandemickej ére?


Ondrej Rusnák 15 h

Neprehliadnite tiež

Mercedes-Benz S400d Long 4Matic a BMW 740Ld xDrive

Víťaz závisí aj od toho, či radšej sedíte vzadu alebo za volantom.


a 1 ďalší 3 h
Toyota Corolla Cross

Prvé autá prídu majiteľom budúci rok na jeseň.


5 h
Opel Astra Sports Tourer

Zväčšil sa rázvor kolies aj objem kufra.


14 h

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Babenkám
 2. Marian Nanias: Jadrová energia – Dôvera spoločnosti k vedeckým poznatkom.
 3. Ján Šeďo: Spomienky bývalého elitného policajta zabalené v kriminálnych príbehoch - akt odvahy v troch dejstvách ( zatiaľ ).
 4. Roland Ondrus: Lockdown
 5. Jakub Konečný: Samit pre demokraciu: východiská a očakávania pred najväčšou diplomatickou akciou roka
 6. Štefan Vidlár: Darmožráč
 7. ASEKOL SK: Končí sa doba plastová. Do čoho vám zajtra zabalia jedlo?
 8. Věra Tepličková: Kapitán je späť. Rozdal úlohy, funkcie a je pripravený
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 14 898
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 963
 3. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 4 829
 4. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 776
 5. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 742
 6. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 611
 7. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 242
 8. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 384
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Zatvoriť reklamu