SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ: 19:27

Policajt poslal kamionistov po oráčine

Policajti dnes podvečer zadržali na odpočívadle Triblavina približne 15 až 20 kamiónov smerujúcich po diaľnici D1 do Bratislavy. Zadržiavali kamionistov bez udania dôvodu.

Kamionisti opäť štrajkujú.Kamionisti opäť štrajkujú. (Zdroj: TASR)

Polícia dnes podvečer zadržala na odpočívadle Triblavina približne 15 až 20 kamiónov smerujúcich po diaľnici D1 do Bratislavy. Policajti zadržiavali kamionistov bez udania dôvodu s tým, že tam vraj ostanú až do rána.

Podľa slov jedného z policajtov údajne môžu kamionisti odísť po oráčine.

Jeden zo zadržiavaných vodičov, ktorý sa dištancoval od protestov, zavolal na telefónne číslo 158 a podal trestné oznámenie na policajtov, ktorí ho nechceli pustiť ďalej.

Fico sa vo štvrtok stretne s autodopravcami, UNAS bude chýbať

V očakávaní príchodu protestujúcich kamionistov pred úrad vlády, strážili priestory v okolí policajti. Pri ceste umiestnili prenosné dopravné značenie Zákaz zastavenia.

Polícia zadržiavala a pokutovala dopravcov

Polícia dnes zadržala štyroch vodičov kamiónov, ktorí od rána blokovali cestu medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom. Odviezli ich na policajnú stanicu. Vodiči to považujú za demonštráciu sily a zastrašovanie. Polícii sa napriek tomu v Košiciach a vo Zvolene pokutami a v Drietome hrozbou zadržania vodičských preukazov podarilo ukončiť protesty kamionistov.

"Postupujeme len v zmysle zákona, kto sa dopustí priestupku, v tomto prípade je to voči bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, musí niesť aj zodpovednosť," povedala ČTK hovorkyňa žilinskej polície Jana Balogová k prípadu zadržania štyroch účastníkov protestu.

Prezident Únie autodopravcov Slovenska Jaroslav Polaček dnes v súvislosti s postupom polície povedal, že sa dostal k 8-stranovému manuálu polície, ktorá podľa jeho slov "nesie znaky postupov, ako zastrašovať a kriminalozovať jednoduchých ľudí na Slovensku, ktorí hája svoje profesné záujmy v súlade s ústavou."

Zástupca únie Jaroslav Polaček, ktorá protest organizuje, tvrdil, že ďalších približne 15 až 25 ďalších vodičov polícia zadržala pri Prešove. Polaček namietal, že vodiči, ktorí by sa k protestu chceli pridať, sa tak cítia byť zastrašení.

Prešovská policajná hovorkyňa Magdaléna Fečová ČTK potvrdila, že niektorí šoféri skončili na polícii. "Viacerí vodiči boli predvolaní a požiadaní o vysvetlenie kvôli priestupku na úseku cestnej premávky," povedala. Ich počet nespresnila.

Niektorí protestujúci sa organizovali cez sociálne siete

Organizátori štrajku prostredníctvom internetovej siete Facebook zverejnili informáciu o tom, že budú každý deň organizovať v podvečerných hodinách spanilé jazdy. Na stránke sa píše: "Spanilé jazdy sa organizujú každý deň až do ukončenia štrajku dopravcov!" Trasy jázd dopredu nie sú známe a podľa údajov na Facebooku si ich účastníci dohodnú v internetových diskusiách.

Podľa rozpisu by spanilé jazdy mali zasiahnuť predbežne tieto mestá Slovenska: Bratislava, Prešov, Nové Zámky, Šaľa, Trenčín, Žilina, Trnava, Banská Bystrica, Púchov a Košice. Protestujúcich autodopravcov podporuje na Facebooku viac ako 80 000 fanúšikov.

Košice

Podvečer približne 20 kamiónov zablokovalo jeden jazdný pruh na Južnej triede, ktorá je hlavnou dopravnou tepnou z Maďarska. Kolóna je označená výstražným trojuholníkom, vozidlá majú zapnuté blikačky, vodiči si obliekli reflexné vesty.

"Máme poruchu," uviedol šofér Scanie.

Policajné hliadky situáciu neustále monitorujú, voči vodičom však už nezakročili. "Nie je dôvod. Žiaden zákon momentálne neporušujú," uviedol jeden z policajtov.

Cez deň v Košiciach voči protestujúcim zakročili policajti. Služobnými autami zatarasili koniec i začiatok kolóny, odoberali vodičské preukazy a udeľovali blokové pokuty vo výške 60 eur.

Šoféri sú rozhodnutí stráviť v kolóne celú noc a v štrajku pokračovať. Privítali by však podporu ďalších kolegov, ktorí sú nespokojní s nespravodlivým mýtnym systémom: "Ostanem aj týždeň, mne to nerobí problém. Som zvyknutí čakať. Na hraniciach s Ukrajinou som strávil neraz niekoľko dní," hovorí vodič kamiónu Ladislav Slovík z Rožňavy.

Proti dopravcom v Košiciach zasiahla polícia, protest aj pri Prešove

Dopravní policajti zadokumentovali 10 dopravných priestupkov, ktorých sa vodiči dopustili. Ide o nedovolené státie na ceste I. triedy a technický stav vozidla. Zároveň zadržali jedno osvedčenie o evidencii vozidla, štyri vodičské preukazy za nezaplatenie blokovej pokuty na mieste a ďalšie štyri priestupky odstúpili na správne konanie, informovala popoludní agentúru SITA zástupkyňa košického policajného hovorcu Jana Mésarová.

05.JPG
Protest kamionistov v Košiciach. Foto: Veronika Janušková

Ružomberok

Kamióny zablokovali vjazd do Ružomberka v smere z Liptovského Mikuláša. Na cestu sa tam ráno postavilo asi 30 vozidiel. Podľa dopravného servisu rádia Viva odkláňajú policajti dopravu cez Liskovú.

Policajti v Ružomberku zadržali niekoľkých vodičov

Kamionisti tvrdia, že sa im polícia vyhráža vysokými pokutami a priestupkovým konaním už od rána.

Vodiči v Ružomberku tvrdia, že budú blokovať cesty aj dva mesiace, ak vláda nesplní ich poslednú požiadavku na spoplatnenie iba 330 úsekov ciest prvej triedy.

"Púšťajú sa osobné autá, autobusy," povedal ČTK koordinátor akcie v Žiline, ktorý nechcel byť menovaný. Polícia sa podľa neho vodičom vyhráža. "Berú vodičské preukazy, dávajú nezmyselné pokuty 50 eur za to, že autá vrčia na cestách," dodal.

Nitra

Kedy, ako a kde budú kamionisti protestovať proti zavedenému mýtnemu systému, zatiaľ nie je jasné. Rozpačito pôsobia aj vyjadrenia ich zástupcov. "Posilňujeme Bratislavu, či a kedy bude niečo v okolí Nitry, vám zatiaľ neviem povedať. Čakám aj ja na spresňujúce informácie," povedal organizátor Miloš Mikláš z regiónu.

Polícia bráni kamiónom vstúpiť do mesta. Otáča ich pri priemyselnom parku na okraji Nitry

Kamionisti smerovali z Topoľčian cez Dražovce do Nitry. Na ceste v smere do Zlatých Moraviec sa mali stretnúť s ďalšími kolegami. Plánovali blokovať jeden z jazdných pruhov, a to v čase dopravnej špičky, keď množstvo ľudí odchádza z práce domov. Polícia si ich počkala už na kruhovom objazde pri priemyselnom parku v Dražovciach a znemožnila im vstup do mesta.

Topoľčianski kamionisti sa objavili pred Nitrou

Štrajkujúci kamionisti nakoniec uvoľnili príjazdovú cestu z Topoľčian do Nitry.

Trstená a Drietoma

Približne dvadsiatka kamiónov blokuje hraničný prechod v Trstenej. Pridali sa k nim aj poľskí kamionisti.

Oravskí autodopravcovia zvažujú, či budú v blokáde pokračovať, alebo ju zrušia. Policajti sa im totiž vyhrážajú pokutami a odobratím vodičských alebo technických preukazov.

Do štrajku sa zapojili aj poľskí kamionisti

Krátko po 11. hodine začalo približne desať kamiónov blokovať pravý pruh cesty prvej triedy číslo 50 pred Drietomou, smerom na hraničný priechod do Českej republiky. Podľa koordinátora štrajku autodopravcov v Trenčianskom kraji Františka Lengyela cestu čiastočne zablokovalo asi 30 kamiónov.

"Polícia nás vyzvala, aby sme opustili cestu s tým, že ak tak neurobíme, budeme riešení v správnom konaní s možnou pokutou až do 650 eur a dvojročným zákazom viesť motorové vozidlo. Pokutu by sme možno ako autodopravcovia zaplatili, no nemôžeme dopustiť, aby prišli kamionisti o vodičské preukazy," povedal Lengyel, pričom zdôraznil, že v záujme zachovania živobytia vodičom blokádu cesty ukončili.

Podľa zástupcu hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne Pavla Kudličku vyzvala polícia vodičov kamiónov, aby upustili od protiprávneho konania - blokácie cesty s tým, že v opačnom prípade budú riešení v zmysle zákona. "Kamionisti poslúchli výzvu polície a cestu uvoľnili," dodal.

Prešov

Desiatky kamiónov blokovali pravé jazdné pruhy v oboch smeroch na výpadovke z Prešova smerom na Kapušany.

Proti dopravcom v Košiciach zasiahla polícia, protest aj pri Prešove

Dopravná situácia na približne 500-metrovom úseku výjazdu z Prešova je pomerne komplikovaná, keďže odstavené nákladné autá blokujú jeden pruh, okoloidúce vozidlá ich musia obchádzať a radiť sa až k stredovej čiare. Prejazd úsekom sťažuje aj počasie.

Trnava

Štrajk kamionistov sa dostal aj do Trnavy. Na odstavenie svojich vozidiel si vybrali štvorprúdovú komunikáciu pri centre.

Trnavskí štrajkujúci sa v podvečer rozhodnú, ako budú pokračovať. Do úvahy prichádza možnosť zostať stáť na mieste po celú noc alebo sa ráno na Hlbokú vrátiť. "Alebo pôjdeme do Bratislavy, zatiaľ nevieme," informoval koordinátor štrajku.

Blokáda Hlbokej ulice už zajtra nehrozí

Banská Bystrica

kamiony-bb_tasr.jpg
Čiastočná blokáda ťahu Banská Bystrica – Brezno. Foto: TASR

Podľa dopravného servisu rádia Viva sa štrajkujúci kamionisti nachádzajú aj na vjazde do Banskej Bystrice z Brezna. Kolóny sa tiahnu od Slovenskej Ľupče, vodiči si v nich postáli viac ako 30 minút.

Výjazd z Banskej Bystrice blokujú desiatky kamiónov

Protestujúci kamionisti pri Banskej Bystrici si dnes od ostatných vodičov vyslúžili trúbenie na podporu, padlo však aj niekoľko nadávok. "Oveľa viacej ľudí nadávalo, ako keď sme blokovali cesty v Bratislave," tvrdili ČTK protestujúci šoféri z Banskej Bystrice, Detvy, Brezna, ale napríklad aj z Liptovského Mikuláša.

Na ceste I/66 stojí zhruba 50 kamiónov. Informoval o tom jeden z koordinátorov protestu Slavomír Lamper s tým, že ohlásenie štrajku autodopravcov do Bratislavy a Košíc bol zastierací manéver. Kamióny blokujú jeden z dvoch jazdných pruhov, dopravu vo voľnom pruhu riadi polícia.

Zvolen

Asi desiatka kamionistov, ktorí dnes so svojimi autami od skorého rána čiastočne blokovali prístupovú cestu I/50 pri Zvolene v smere od Lučenca, sa popoludní rozišla. Niektorí sa štrajku vzdali, iní sa presunuli k svojim kolegom do Banskej Bystrice, ktorí stoja na výpadovke z mesta v smere na Brezno.

Kamionisti vo Zvolene sa rozišli

Išlo o spontánnu akciu kamionistov z okresov Zvolen, Detva a Lučenec na ochranu svojich práv. "Všetci sa tu poznáme. Na štrajku sme sa dohodli iba včera," povedal TASR jeden z nich, Ondrej Červenák. "Snahou polície je nás dostať odtiaľto preč, ale zostaneme, dokiaľ bude treba," pripomenul. Nakoniec však pokuty presvedčili väčšinu vzdať sa protestov.

kamiony-bb_3_tasr.jpg
Čiastočná blokáda ťahu Banská Bystrica – Brezno. Foto: TASR

Stredné Považie

V okresoch Považská Bystrica, Púchov a Ilava autodopravcovia zatiaľ neštrajkujkú.

Na strednom Považí je pokoj

Bratislava

Štrajk Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) pre mýto podporuje v Bratislave v prvý deň akcie okolo dvanásť nákladných automobilov z Bratislavy, Senca či Dunajskej Stredy. Sú odstavené na parkovisku medzi Trnavskou cestou a štadiónom na Pasienkoch.

"Čo podnikneme, necháme zatiaľ v talóne. Policajti nás tu strážia a obzerajú," povedal pre agentúru SITA bratislavský krajský koordinátor únie a štrajku Jozef. Svoje priezvisko si neželal prezradiť. Ich ďalšie aktivity závisia podľa neho od toho, ako rozhodne vedenie únie autodopravcov. Je sklamaný, že sa k nim nepridali ďalší vodiči z Bratislavy, ktorí to sľúbili a doteraz neprišli.

"Na Rožňavskej sa protest autodopravcov začal. Vraciame sa tam s odhodlaním pokračovať, lebo sľuby sa nesplnili," vyhlásil včera člen organizačného výboru Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) Jaroslav Polaček na brífingu, ktorý sa konal na bratislavskom parkovisku, kde bolo niekoľko kamiónov.

To isté parkovisko však dnes ráno okolo pol siedmej bolo takmer bez života. V jednej kabíne ťahača sa svietilo, ďalšie nákladné auto cúvalo, aby zaparkovalo. Vyzeralo to skôr tak, že sa chlapi pripravujú do práce.

Ani na Rožňavskej sme žiadnych štrajkujúcich nevideli. Jediné kamióny, ktoré sme stretli, túto bratislavskú tepnu len križovali.

"Nemôžem nič povedať, sleduje ma polícia už dva týždne," povedal agentúre SITA o štrajkovom pláne v hlavnom meste predseda organizačného výboru únie autodopravcov Jaroslav Polaček.

Videli ste štrajk autodopravcov alebo ste sa stretli so štrajkujúcimi? Napíšte nám o tom na adresu magazin@natankuj.sk

Hoci chcú dopravcovia protestovať po celom Slovensku, s dôrazom na Bratislavu a Košice, tvrdia, že štrajkom nechcú obmedzovať verejnosť.

Ako bude štrajk v praxi vyzerať, zástupcovia únie nespresnili. Na ich stránke sa však objavil manuál, v ktorom sa píše: „Nemôžeme úplne zablokovať dopravu - vždy musí byť aspoň jeden pruh voľný, aby bol prejazd možný. Musíme nechať polícii priestor, aby pri správnom riadení mohla zabezpečiť obmedzenú plynulosť premávky."

Cesty I. triedy ostávajú aj naďalej nespoplatnené

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Zázračná hranica kilometrov, po ktorej sa vám elektromobil neoplatí
 4. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 5. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 24 012
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 811
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 768
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 853
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 9 685
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 620
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 329
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 7 014
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 246
 10. Po Slovensku na motorke 5 225
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Demografický problém nikto nerieši.


9. jún
Ilustračné foto

Štát pridal nové možnosti do očkovacieho formulára na webe.


1 h
Zuzana Kepplová.

Nie je jedno, ako sa k výsledku dostaneme, tvrdí Kolíková.


15. jún

Toto by sa za vlády Smeru naozaj nemohlo stať!


Cynická obluda 31m