BRATISLAVA. Vlani zomrelo na cestách najmenej ľudí od vzniku samostatného Slovenska v roku 1993.
O viac ako pätinu klesol v roku 2009 v porovnaní s predchádzajúcim rokom aj počet ťažko a ľahko zranených. Novinárov dnes o tom informovalo ministerstvo vnútra a polícia. Najhoršia bilancia smrteľných dopravných nehôd bola v roku 1998, keď po kolíziách zomrelo 819 ľudí.
Z prezentovaných údajov vyplýva, že po Maďarsku Slovensko spomedzi susediacich štátov Európskej únie najviac plní záväzok o znížení úmrtí na cestách.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) označil za dôvod nižšej úmrtnosti aj nový cestný zákon, ktorý začal platiť v úvode minulého roka. Priniesol napríklad nižšiu povolenú rýchlosť v obciach a prísnejšie pokuty.
Vlani sa pri dopravných kolíziách ťažko zranilo 1400 ľudí, čo bolo v porovnaní s predvlaňajškom o 406 menej. Počet ľahko zranených sa znížil o 2107 na 7127.
Z policajných štatistík tiež vyplýva, že najnehodovejším dňom je piatok. Z hľadiska následkov je však najhoršia sobota a najviac nehôd sa podľa štatistík odohrá medzi 16.00 a 20.00 hodinou. V tomto roku by chcel Kaliňák znížiť počet usmrtených na 305. Vyplýva to zo záväzku, ku ktorému sa Slovensko pripojilo v roku 2002 tým, že prisľúbilo znížiť počet usmrtených o polovicu z vtedajšieho stavu 610 usmrtených na slovenských cestách.
Na boj s dopravnou nehodovosťou má vplyv aj zvyšujúci sa počet automobilov a ich vodičov. Podľa Kaliňáka v roku 2002 bolo na Slovensku registrovaných 2,6 milióna vodičov, vlani ich už bolo 3,3 milióna. Počet vozidiel v SR sa oproti roku 1989 zdvojnásobil, tvrdí minister vnútra.
Jankovič dnes uviedol, že ďalšie kroky k udržaniu pozitívneho trendu a ďalšiemu znižovaniu budú zamerané na zvýšený výkon služby pri riadení a usmerňovaní dopravy. Policajti sa naďalej budú zameriavať na rýchlosť, alkohol, ale aj váženie vozidiel. Do budúcnosti sa Jakovič prikláňa k modelu, ktorý zaviedli v Maďarsku, kde pristúpili k objektívnej zodpovednosti. To znamená, že za spáchané priestupky zodpovedá majiteľ vozidla. "Je to beh na dlhé trate a je tam potreba zmeny viacerých zákonov," pripomenul Jankovič.
Polícia a minister zverejnili štatistiky nehodovosti približne mesiac po nevydarenom cvičení na letisku v Poprade, po ktorom sa dostala do zahraničia výbušnina.