SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Pokutu môžete dostať aj keď ste nehodu nespôsobili

Aj vás by nahnevalo, keby do vás niekto narazil, policajti mu priznajú vinu, no vám príde pokuta z dopravného inšpektorátu. Ako tento problém riešiť?

Milan: Dobrý deň, píšem Vám pretože ma hnevá nezáujem policajtov pomáhať vodičom.

Asi pred rokom do mňa narazil vodič s dodávkou. V križovatke na semafore svietila červená a ja som šiel v pravom pruhu. Vodič stál v rade áut, ktoré čakali na zelenú. V momente, keď zasvietila zelená, z ľavého pruhu vrazil do mňa. Šiel som 60-kou podľa predpisov.

Namiesto toho, aby zastavil, ako zákon pri nehode prikazuje, utiekol z miesta činu. Keď som ho dobehol, zastavil a policajti mu povedali, čo všetko porušil.

Najviac ma po mesiaci zarazila pokuta 70 eur, ktorá mi prišla domov. Že som neprišiel na dopravný inšpektorát prejednať, ako sa nehoda stala. Nikdy mi nebolo zaslané predvolanie. I keď viem, že zákon prikazuje zaslať oznámenie doporučene. Nikdy som nič neobdržal. Napriek tomu som dostal pokutu. Nevinne.

Ako majú, prosím vás, postupovať vodiči, ktorým vinník nehody ujde a nevedia identifikovať ŠPZ? Ako sa brániť, keď bolo rozhodnuté o nás bez nás? Ani na vedomie nedali, že mám niekam prísť. Ja, poškodený, som musel zaplatiť mastnú opravu, pokutu a dovolať sa spravodlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Od februára minulého roka treba rozlišovať to, či ide o nehodu alebo škodovú udalosť. Dopravnou nehodou je každá "udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej"

 • sa usmrtí alebo zraní osoba
 • sa poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie
 • uniknú nebezpečné veci (ktoré pre svoju jedovatosť, horľavosť, výbušnosť, samozápalnosť, infekčnosť, rádioaktívnosť alebo inú vlastnosť sú hrozbou pre zdravie a život osôb, zvierat alebo rastlinstva, alebo pre zložky životného prostredia)
 • na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona - táto škoda je momentálne stanovená na 3990 eur.

Za nehodu sa považujú aj niektoré škodové udalosti. Napríklad, ak je vodič vozidla, ktoré je súčasťou zrážky, pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. Stačí tiež, že sa účastníci nedohodnú na vine a stáva sa z toho nehoda.

Skryť Vypnúť reklamu

Nehodou sa stáva aj škodová udalosť, pri ktorej niekto z účastníkov poruší niektorú z nasledovných povinností:

§ 66, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(6) Účastník škodovej udalosti je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo, preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti, poskytnúť údaje o poistení vozidla, zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Ak účastník škodovej udalosti spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom túto osobu bezodkladne upovedomiť a oznámiť jej svoje osobné údaje.

Všetky ostatné udalosti v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla, je len škodovou udalosťou, ktorú polícia nerieši.

Skryť Vypnúť reklamu

Zo škodovej udalosti sa stala dopravná nehoda

To, čo sa stalo Milanovi, nezávisle na výške škody, bola dopravná nehoda. Jeden z jej účastníkov totiž odišiel z miesta činu bez toho, aby sa s Milanom dohodol na vine a spôsobe úhrady škody. Jeho útekom sa teda z možnej škodovej udalosti stala istá dopravná nehoda. Preto Milan urobil správne, že zavolal políciu. Je to jedna z povinností účastníka dopravnej nehody.

Milan sa tiež vybral za unikajúcim účastníkom nehody. Na jednej strane potreboval zistiť, kto to bol. Z pohľadu povinností vyplývajúcich zo zákona to však Milan robiť nemal. Podobne, ako druhý účastník nehody, totiž riskoval porušenie dopravných predpisov závažným spôsobom tým, že odišiel z miesta činu.

Policajti však k nemu boli pravdepodobne ústretoví a treba dodať, že zrejme aj spravodliví. Nedostal tak pokutu, ktorá mu hrozila (do výšky 150 €).

Skryť Vypnúť reklamu

§ 137, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom je
c) také porušenie pravidiel cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda alebo nesplnenie si povinností účastníka dopravnej nehody alebo škodovej udalosti,

Druhému účastníkovi, ak bol príčinou nehody, hrozila na dopravnom inšpektoráte pokuta v rozmedzí 150 až 800 € a zákaz činnosti (šoférovať) do troch rokov. To, akú pokutu dotyčný dostal, nevieme. Vieme však, že Milan dostal pokutu 70 € za to, že sa nezúčastnil prejednania dopravnej nehody na dopravnom inšpektoráte. Podľa Milanových slov nevedel o tom, že takéto konanie bolo. Ako sa to mohlo stať?

Prečo Milan nedostal predvolanie na dopravný inšpektorát

Jednou z možností je, že policajti Milanovi "pozvánku" na dopravný inšpektorát neposlali. To sa však Milan dozvie len tak, že si vyžiada túto informáciu na polícii.

Skryť Vypnúť reklamu

Pravdepodobnejšie však je, že policajti Milana na dopravný inšpektorát predvolali. Mohlo sa však stať, že zásielka stále koluje v štruktúrach pošty. Aj to sa dá overiť na pošte.

Ďalšou možnosťou je, že poštár vyplnil žltý lístok o liste určenom do vlastných rúk, ale ten sa niekde zapatrošil skôr, než sa o ňom Milan mohol dozvedieť. My máme skúsenosť s tým, že poštári zo záhadných dôvodov nenosia doporučené zásielky priamo adresátom, ale namiesto toho na žltom lístku vyznačia, že adresát nebol zastihnutý, aj keď bol doma. Stačí, aby sa objavil "vykrádač" poštových schránok a je po žltom lístku.

Reálne je aj to, že sa Milan nezdržiava na mieste svojho trvalého bydliska, a tak sa o zásielke z dopravného inšpektorátu nedozvedel.

Predvolanie z dopravného inšpektorátu

Ak policajti poslali Milanovi predvolanie, podľa zákona o správnom konaní malo byť predvolanie doručované do vlastných rúk. Ak si ho adresát neprevzal do troch dní od jeho uloženia na pošte, tretí deň sa považuje za deň doručenia, aj keď sa adresát vôbec nedozvedel, že je zásielka uložená na pošte.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre policajtov to potom znamená, že zásielka bola doručená. Voči tomu sa nedá brániť. Jediným riešením je mať v mieste svojho trvalého bydliska všetko zariadené tak, aby sa k vám určite dostal aspoň žltý lístok z pošty.

Ak potom neprídete na dopravný inšpektorát v určenú dobu, hrozí vám pokuta do 165 €. A to opakovane. Bez ospravedlnenia sa totiž ten, kto prejednáva dopravný priestupok, nemá možnosť dozvedieť, prečo ste neprišli.

Dobrou správou je, že pokutu možno odpustiť.

Možno teda bude stačiť, keď sa Milan vyberie na dopravný inšpektorát dôveryhodne vysvetliť, prečo neprišiel na prejednanie dopravného priestupku. Pokutu by mu potom mohli odpustiť.

§ 45, zákon č. 71/1967 Zb.:

(1) Tomu, kto sťažuje postup konania, najmä tým, že sa bez závažných dôvodov nedostaví na výzvu na správny orgán, ruší napriek predchádzajúcemu napomenutiu poriadok, bezdôvodne odmieta svedeckú výpoveď, predloženie listiny alebo vykonanie ohliadky, môže správny orgán uložiť poriadkovú pokutu do 165 eur, a to aj opakovane.

(3) Správny orgán, ktorý poriadkovú pokutu uložil, môže ju odpustiť.

Skryť Vypnúť reklamu

§ 66, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Účastník dopravnej nehody je povinný
a) ohlásiť dopravnú nehodu policajtovi,
b) poskytnúť podľa svojich schopností a možností zranenej osobe prvú pomoc a bezodkladne privolať záchrannú zdravotnú službu,
c) urobiť potrebné opatrenia na záchranu osoby alebo majetku ohrozeného dopravnou nehodou,
d) zotrvať na mieste dopravnej nehody až do príchodu policajta alebo sa na toto miesto bezodkladne vrátiť po poskytnutí alebo privolaní pomoci, alebo po ohlásení dopravnej nehody,
e) zdržať sa konania, ktoré by bolo na ujmu vyšetrenia dopravnej nehody, najmä premiestnenia vozidiel,
f) urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky na mieste dopravnej nehody,
g) umožniť obnovenie cestnej premávky, najmä premávky vozidiel pravidelnej verejnej dopravy osôb,
h) preukázať svoju totožnosť na požiadanie iného účastníka dopravnej nehody,
i) bezodkladne upovedomiť osobu, ktorá nie je účastníkom dopravnej nehody, o hmotnej škode, ktorá jej bola spôsobená dopravnou nehodou, a oznámiť jej svoje osobné údaje; ak to nie je možné, upovedomenie a oznámenie zabezpečí prostredníctvom Policajného zboru.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 2. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Aj matematika sa dá skrotiť
 7. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 715
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 530
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 624
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 271
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 300
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 125
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 078
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 896
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 619
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 508
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moniku Jankovskú privádzajú na NAKA v Nitre.

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.
Petra Vlhová po triumfe v Lechu.
Komentár Zuzany Kepplovej

Fico už znie ako Harabin

Medzi hoaxy pridaj právničinu, zatrep a hoď do okna najbližšieho paláca.

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Toyota Camry dostala vylepšený dizajn aj technológie

Zmenami prešli najmä jazdní asistenti.

Toyota Camry Hybrid 2021

Hyundai chystá nový mestský crossover. Bude lacnejší než Kona?

Auto dostalo meno po meste na juhu Francúzska.

Hyundai Bayon odhaľuje prvý detail.

Kedy sa oplatí Dacia Duster, ktorej chutí benzín aj LPG? (test)

Technické riešenia motora mu veštia dlhý život.

Dacia Duster LPG