SME
Pondelok, 27. marec, 2023 | Meniny má Alena
reklama

Cestári dali väčšinu ciest do poriadku, na niektorých miestach sa však šmýka

Na väčšine Slovenska sneží. Na východe Slovenska je na niektorých cestách poľadovica. Donovaly sú už prejazdné aj pre kamióny.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA)

Na väčšine Slovenska sneží. Teplota by sa mala dnes dostať na -2 až +3 stupne, pritom by malo snežiť. Na východe sa k tomu pripojí aj dážď so snehom alebo dážď, ktorý môže namŕzať.

Meteorológovia v stredu vydali výstrahu prvého stupňa pred snežením a poľadovicou. Predpokladajú, že na krajnom západe a severozápade Slovenska, v Podunajskej nížine, na hornom a strednom Horehroní, ako aj na juhu stredného Slovenska napadne dnes predpoludním 10 až 12 cm snehu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Gemeri, v Šariši, juhovýchode a krajnom východe Slovenska vystríhajú meteorológovia pred poľadovicou. Táto výstraha platí do 18-tej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poľadovica a neprejazdné horské priechody

Poľadovica sa podľa dopravného servisu rádia Viva mala dnes vyskytovať v okolí Bánoviec nad Bebravou, odkiaľ vodiči hlásili viaceré cesty s hrubou vrstvou ľadu na vozovke, takisto aj na východnej D1-ke v úseku Prešov - Košice a v Michalovciach. Ráno poľadovicu do Vivy nahlásili aj motoristi z okolia Strečna (pri Martine), Polomky (pri Brezne) a aj medzi Pezinkom a Svätým Jurom.

Zdržania až zablokované cesty na celom Slovensku spôsobujú aj početné nehody. Na cestách sa šmýka, preto radšej spomaľte a buďte maximálne opatrní a pozorní.

Podľa Slovenskej správy ciest je horský priechod Veľké pole uzavretý pre nákladné autá dlhé nad 10 a pol metra. Horský priechod Donovaly by však už mal byť prejazdný pre všetky vozidlá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Skrížené a šmýkajúce sa kamióny blokovali premávku na viacerých horských priechodoch. Ráno a predpoludním bola taká situácia napríklad na Handlovskom kopci v smere zo Žiaru a aj na horských priechodoch Makov, Veľké Pole a Vernár. Zdržanie 30 minút bolo aj na výjazde z Myjavy do Sobotišta v stúpaní do kopca.

Podľa Vivy sa na cestách medzi Radošovcami a Holíčom a v Šahách a okolí vytvárali ráno snehové jazyky. Podľa stránky zjazdnost.sk sa vplyvom silného vetra a sneženia naďalej tvoria snehové jazyky v oblasti Sečoviec a Trebišova.

Ranná špička v kombinácii so snežením spomaľovala aj premávku na vjazdoch do Bratislavy, na väčšine ktorých sa vodiči zdržali do 30 minút. Na vjazde do hlavného mesta z Mostu pri Bratislave bolo až hodinové zdržanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šariš (11:22)

Napriek sneženiu, ktoré zasiahlo v ranných hodinách región Šariša, sú všetci cesty v okresoch Bardejov, Svidník, Stropkov, Sabinov a Prešov zjazdné a cestári do 10.30 h nezaznamenali vážnejšie komplikácie v doprave. TASR o tom informovali pracovníci oblastných dispečingov Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK).

V Bardejovskom okrese registrujú mierne sneženie a mrholenie od 7. hodiny ráno. Podľa vyjadrenia dispečera Vincenta Hoľpita cesty sú prevažne mokré, miestami je na vozovke asi centimetrová vrstva čerstvého snehu, ktorú priebežne odstraňujú.

Približne tri centimetre nového snehu pribudli v ranných hodinách aj v okresoch Svidník a Stropkov. Ako uviedol Vincent Šesták z oblastného dispečingu, cesty 1. triedy sú po chemickom posype mokré, na niektorých úsekoch komunikácií 2. a 3. triedy sa nachádza čerstvý sneh do dvoch centimetrov. V okresoch momentálne registrujú len ojedinelé sneženie a teploty okolo mínus dva stupne Celzia. Bez problémov je zjazdná aj cesta na hraničný priechod vo Vyšnom Komárniku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa Ľubomíra Kapusníka z dispečingu SÚC PSK pre oblasť Prešova a Sabinova v spomínaných okresoch sú všetky cesty zjazdné a prepluhované. "V teréne máme všetky vozidlá. Momentálne sa teploty pohybujú iba nízko pod bodom mrazu, a tým sa zvyšuje aj účinnosť chemického posypu," uviedol Kapusník.

Spresnil, že na cestách 1. a 2. triedy sa nachádza kašovitá vrstva snehu do jedného centimetra, na
niektorých úsekoch komunikácií 3. triedy až do troch centimetrov. Najviac snehu podľa neho pribudlo v okolí Braniska, kde snežilo už od 2. hodiny ráno.

Vranovský okres (11:42)

Vo Vranovskom okrese sa na niektorých úsekoch ciest, hlavne tretej triedy, vytvárajú snehové jazyky. Cestári majú v teréne desať sypačov a jeden traktor s radlicou. Prvý výjazd mali krátko po 4:00. Odvtedy problémové úseky upravili, zjazdnosť komunikácií udržiavajú aj chemickým posypom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako informoval agentúru SITA dispečer Alexander Reiner, od rána tu napadlo asi päť centimetrov nového snehu. Teplota sa drží nízko pod nulou. Snehové jazyky sa tvoria hlavne na cestách končiacich obcí Rudlov, Zamutov, Davidov, Zlatník, Vechec, Jusková Voľa, Petkovce, Dlhé Klčovo, občas aj na malých úsekoch cesty prvej triedy číslo 18. Podľa dispečera vietor nie je silný, sneží slabšie, preto by situáciu na cestách mali zvládnuť.

Počet dopravných nehôd rapídne nestúpol, zaobišli bez vážnejších zranení. V súčasnosti je pri Šarišskom Štiavniku v okrese Svidník havarovaný kamión, cesta je prejazdná bez väčších obmedzení.

Zemplín s poľadovicou (9:35)

Na viacerých cestách začalo v skorých ranných hodinách snežiť, všetky úseky sú zatiaľ vo Vranovskom, Humenskom, Sninskom a Medzilaboreckom okrese zjazdné. Výrazné dopravné obmedzenia nie sú hlásené ani z regiónu Michaloviec a Sobraniec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Na cestách evidujeme sneh do piatich až šiestich centimetrov, všetky úseky sú zatiaľ zjazdné podľa aktuálnych poveternostných podmienok," uviedol pre TASR Miroslav Milý zo Správy a údržby ciest (SaÚC) Prešovského samosprávneho kraja. Ako dodal, takmer všetka technika z jednotlivých stredísk je vo výkone, realizuje sa pluhovanie a posyp.

Vladimír Džurina z SaÚC, stredisko Michalovce pre TASR uviedol, že v regióne Michaloviec a Sobraniec dnes prší a mrholí. "Na viacerých úsekoch sa teploty pohybujú okolo nuly, v mnohých oblastiach sa zrážky menia na poľadovicu," konštatoval Džurina. V tejto súvislosti boli na jednotlivé komunikácie vyslané posýpacie vozidlá, všetky cesty sú zatiaľ zjazdné.

Banskobystrický kraj (10:17)

Cesty Banskobystrického samosprávneho kraja sú zjazdné, ich vozovky majú prevažne mokrý povrch a na väčšine územia mrholí. TASR o tom informovali dispečeri jednotlivých závodov Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC), a.s.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Priechod Donovaly v okrese Banská Bystrica je uzavretý pre nákladné autá dlhšie ako 10 metrov, je tam kašovitá vrstva snehu do dvoch centimetrov. Priechod Šturec je otvorený, na jeho vozovke je čerstvá vrstva snehu do dvoch centimetrov. Priechod Čertovica v okrese Brezno je prejazdný, cesty sú tu rovnaké ako na Šturci.

V okresoch Banská Bystrica a Brezno sú cesty I. triedy mokré, na ostatných úsekoch sa nachádza čerstvý kašovitý sneh do dvoch centimetrov. TASR o tom informovala Andrea Vitmanová z BBRSC, a.s., závod Banská Bystrica.

Priechod Kremnické Bane v okrese Žiar nad Hronom je prejazdný pre všetky druhy dopravy. "Pokiaľ však začne husto snežiť, je veľký predpoklad, že Veľké Pole uzavrieme," konštatoval Igor Čierny z BBRSC, a.s., závod Žiar nad Hronom. A tak je priechod Veľké Pole v okrese Žarnovica uzavretý pre nákladné vozidlá dlhšie ako 10 a pol metra.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V okresoch Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica sú cesty I. triedy mokré. Ostatné vozovky majú na povrchu novú vrstvu snehu do piatich centimetrov. V týchto okresoch sú cesty posypané, vodiči by však podľa Čierneho mali na nich zvýšiť opatrnosť.

V okrese Veľký Krtíš, Rimavská Sobota, Lučenec i Poltár sú cesty prevažne mokré, v týchto okresoch momentálne mrholí. Cesty I. triedy v okrese Krupina sú mokré, na ostatných je centimetrová kaša snehu. Vo vyšších polohách musia šoféri rátať so snehovými jazykmi. R1 v úseku Žiar nad Hronom Banská Bystrica je mokrá, podobne je to aj s vozovkami v okrese Zvolen.

Spiš a Vysoké Tatry (10:07)

Cesty v okolí Vysokých Tatier a v celom okrese Poprad sú zjazdné. Ľubomír Spišský zo Správy a údržby ciest (SaÚC), Poprad informoval, že v teréne je všetkých 33 vozidiel z okresov Poprad, Levoča a Kežmarok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cesta 1/18 je zjazdná a upravená, miestami sa tam môže nachádzať kašovitá vrstva snehu, avšak maximálne do jedného centimetra. "Priebežne ju pluhujeme," dodal Spišský. Problémy mal len jeden kamión na Vernárskom kopci, cestári mu šli pomôcť a upravujú pred ním cestu.

Cesty III. triedy sú taktiež zjazdné, cestári ich priebežne upravovali už od skorého rána. Podobná situácia je aj vo Vysokých Tatrách, nachádza sa tam utlačená vrstva snehu do dvoch centimetrov. Všetky cesty sú zjazdné aj v okrese Stará Ľubovňa. Z dispečingu SaÚC informovali, že neboli hlásené žiadne problémy.

Cesty I. triedy sú mokré a na cestách II. a III. triedy je utlačená vrstva snehu do dvoch centimetrov. V Starej Ľubovni momentálne nesneží. Do terénu sa vydávajú posýpače, ktoré budú situáciu priebežne monitorovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V okrese Spišská Nová Ves momentálne sneží, ale podľa vedúceho strediska SaÚC Mariána Adamčíka sú všetky cesty zjazdné. "Zatiaľ nemáme hlásené žiadne problémy, ani žiadne obmedzenia, vozidlá sú v teréne, odkedy začalo snežiť," zhodnotil situáciu Adamčík. Na horských priechodoch v okrese Spišská Nová Ves sa nachádza utlačená vrstva snehu, približne do dvoch centimetrov.

Žitný ostrov (10:47)

Na Žitnom ostrove sú všetky cesty zjazdné, cestári pracujú v plnom nasadení. TASR o tom informoval námestník riaditeľa Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja pre oblasť Dunajská Streda Ján Baďánsky.

"V stredu o 23.00 h sme začali posyp a skončili sme dnes ráno. Cesty I. a II. triedy máme už odhrnuté, teraz očisťujeme pozemné komunikácie III. triedy. Predpokladáme, že do 12. hodiny všetky cesty budú odhrnuté," povedal námestník s tým, že v noci napadlo tri až päť centimetrov snehu. "Všetky cesty sú mokré, alebo so zvyškami kašovitého snehu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V doobedňajších hodinách prestalo snežiť, resp. slabo poletuje sneh, preto neočakávame zhoršenie situácie," ukončil Baďánsky.

Cesty v hlavnom meste (9:07)

Cesty v správe hlavného mesta Bratislava sú napriek sneženiu od stredajšej noci zjazdné. Ide o cesty I. a II. triedy. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa bratislavského primátora Beatrice Szabóová. V pohotovosti je všetkých 60 mechanizmov a 83 pracovníkov zimnej služby.

Výraznejšie problémy nezaznamenala ani mestská hromadná doprava. Podľa hovorcu Dopravného podniku Bratislava (DPB) Petra Kaveckého neboli hlásené žiadne väčšie meškania spojov, prejazdné sú aj kopcovité terény. Klasické zdržania sú podľa neho pre dopravnú špičku v okolí Čilížskej.

Mestskí cestári začali s odhŕňaním snehu okolo 23:00. Sústredili sa najmä na Dúbravku, kde sa sneh na cestách držal, v iných lokalitách sa topil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O druhej hodine nadránom bolo nariadené prvé celomestské posýpanie. To sa zopakovalo aj o 4:30, pribudlo však aj pluhovanie. Najviac práce si vyžiadala Dúbravka, kde sa vykonali tri zásahy. Podľa Szabóovej prišla dvakrát požiadavka aj na sprejazdnenie Železnej studničky.

So snehom "bojuje" aj mestská časť Petržalka. V teréne je všetkých osem mechanizmov a 35 pracovníkov zimnej služby. Ich prioritou bolo zabezpečiť najprv zjazdnosť a schodnosť ciest a chodníkov k školským zariadeniam a zdravotným strediskám.

Podľa hovorcu Petržalky Ľubomíra Andrassyho by mali v súčasnosti odhŕňať sneh aj na ďalších komunikáciách v
správe mestskej časti. Ako uviedol pre agentúru SITA, do ulíc vyšli aj inšpektori verejného poriadku. Tí okrem iného upozorňujú správcov bytových domov na ich povinnosť čistiť chodníky priľahlé k domom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samospráva však opätovne priznáva, že ani z hľadiska kapacity, ani z hľadiska techniky nie je v takomto počasí schopná zabezpečiť úplnú zjazdnosť ciest a schodnosť chodníkov. Ľudia by tak mali byť opatrní.

Zasnežené cesty

Buďte tiež opatrní aj na miestach, kde sa sneh drží na cestách:

 • oblasť Dunajskej Stredy - kašovitý sneh do 1 cm
 • okolie Nových Zámkov - kašovitý sneh do 2 cm
 • oblasť Trenčína - kašovitý sneh do 3 cm
 • okolie Bytče - kašovitý sneh do 3 cm
 • oblasť Ružomberka a Oravy - kašovitý sneh do 2 cm
 • oblasť Michaloviec, Sobraniec a Sečoviec - kašovitý sneh do 2 cm
 • zvyšok východného Slovenska - väčšinou kašovitý sneh do 2 cm
ONLINE zábery zo Slovenských ciest
ba.jpg
Bratislava
tt.jpeg
Trnava
bb.jpg
Banská Bystrica
iv.jpg
Ivanka pri Dunaji
lm.jpg
Liptovský Mikuláš
nb.jpg
Nová Baňa
mo.jpg
Modra
rk.jpg
Ružomberok
hn.jpg
Hnúšťa
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

reklama

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 5. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 6. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 7. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 1. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 2. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
 3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 4. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 5. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 6. Sodastream sa mení
 7. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 8. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 618
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 598
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 676
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 420
 5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 668
 6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 569
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 180
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 691
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Blogy SME

 1. Andrea Bérešová: Exkurzia v továrni na výrobu tradičnej kosy
 2. Juraj Králik: Na jar sa sneh roztopil
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie po slovenských Kalváriách (212) - Lošonec
 4. Milan Buno: Zmiznutie tínedžerky na chorvátskom pobreží | 7 knižných tipov
 5. Vladimír Zervan: Mám sa báť?
 6. Michael Achberger: 0 potravín s takmer nulovými kalóriami, ktoré môžete bez obmedzení konzumovať a udržať si štíhlu líniu!
 7. Ivan Čáni: Chcem byť poslancom slovenského parlamentu.
 8. Ján Šeďo: Také typické, našské, alebo prečo onemela učiteľka a my tiež.
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 15 676
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 568
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 474
 4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 787
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 463
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 589
 7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 249
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 229
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu