Od Jany z Bratislavy sme dostali e-mail s piatimi fotkami vytvorenými v Rumunsku z portálu daciaclub.ro. Vidno na ňom činnosť vodiča a dôvod "prečo by v povinnej výbave nemalo chýbať niekoľko tehál".
![]() Najprv zhodnotil situáciu ... | ![]() ... potom skúsil, či by to šlo celé dole ... |
![]() ... bez tahál by sa však nepodarilo ... | ![]() ... dať dole koleso s papučou ... |
|
Na Slovensku by sme vám však nič podobné robiť neodporúčali. Policajti, ktorí nasadzujú papuče, totiž najprv zdokumentujú priestupok (odfotia vozidlo, zapíšu si evidenčné číslo a podobne) a až následne obúvajú koleso. Takže sankcii za nesprávne parkovanie sa nevyhnete a ešte by vám mohli pribudnúť problémy.
Ak by ste urobili na Slovensku to, čo vodič Rumunského auta, a koleso s papučou by ste nechali na mieste, asi by vám nehrozila žiadna pokuta za takéto vyriešenie problému s odjazdom vozidla.
Papuča je podľa zákona o policajnom zbore a o obecnej polícii "technický prostriedok na zabránenie odjazdu dopravného prostriedku". Patrí do skupiny donucovacích prostriedkov. Zákon však nepočíta s tým, že by papuča vo svojej základnej funkcii zlyhala.
Faktom však ostáva, že aj keď koleso vymeníte, papuču nesmiete poškodiť. Tiež si ju nesmiete vložiť do auta, keďže vám nepatrí. Mohli by ste sa tak dopustiť aj trestného činu poškodzovania cudzej veci, respektíve krádeže.
Ak však koleso s papučou necháte na mieste, kde ste papuču dostali, stačí, aby potom niekto koleso s papučou ukradol a prvý, koho obvinia z krádeže, budete vy.
Preto, ak už vám nasadia papuču, radšej si počkajte na políciu a nechajte si ju zložiť nimi. Nezašpiníte sa a ušetríte si tak množstvo starostí.