SME
Streda, 23. september, 2020 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Aj keď vám sused dovolí parkovať na jeho mieste, môžete dostať pokutu

Parkovanie na vyhradených miestach vyvoláva rôzne otázky. Napríklad, prečo ľudia neparkujú svoje autá na prenajatom mieste, ale radšej zaberajú voľné neplatené miesta.

Milan: "Chcem sa spýtať na to, ako zákon upravuje rezervované parkovacie miesta, komu tieto miesta patria a ako by sa o ne mal vlastník starať. Totiž, máme pred vchodom do domu rezervované miesto označené značkou IP 16 s dodatkovou tabuľkou so značkou auta. Ide o auto staršieho pána, ktorý už dlhší čas nejazdí. Keďže jeho auto tam už asi pol roka nestálo, stáva tam jeho sused alebo kamarát (stále to isté auto).

Zaujímalo by ma, kto má povinnosť značku odstrániť, pokiaľ daný "prenajímateľ" prestane platiť.

Viem, že si človek musí rezervované miesto odpratávať a udržiavať, ale ako je to so značkou, neviem. Práve kvôli tej tam ľudia nestávajú.

Ako zákon upravuje situáciu, keď niekto iný (aj keď môj známy) stojí na mieste vyhradenom pre iné (moje) vozidlo? Nevylučujem, že daný pán za značku stále platí. Zažil som situáciu, keď sa policajt pýtal vlastníka miesta, či súhlasí s tým, aby tam dané auto stálo. Ten povedal, že súhlasí a teda nikoho neodtiahli a ani nepokutovali.

Iný sused, ktorý ma dve autá, to robí zas tak, že s tým autom, pre ktoré ma rezervované miesto, zastane na inom mieste (nerezervovanom) a druhé auto odparkuje na svojom rezervovanom. Teda má skoro vždy istotu, že bude mať oboma autami kde zaparkovať. To prvé prichádza väčšinou skôr, kedy je voľných miest dosť. Ide o legálny proces, alebo človek musí stáť na svojom parkovacom mieste a nemôže nechať suseda (manželku, ...) parkovať na svojom rezervovanom mieste, aj keď majiteľ miesta s tým súhlasí. A môže byť jeho majiteľ pokutovaný?"

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Milan položil niekoľko otázok. Na časť z nich sa dá odpovedať jednou vetou: Vodič smie zaparkovať tam, kde to nemá zakázané.

Ak také miesto existuje, každý má právo prenajať si parkovacie miesto. Keď sa označí dopravnou značkou IP 16 (Parkovisko - parkovacie miesta s vyhradeným státím) spolu s dodatkovou tabuľkou, na ktorej je uvedené evidenčné číslo vozidla, na parkovacom mieste smie parkovať len vozidlo s uvedeným evidenčným číslom.

To znamená, že ak má prenajímateľ vyhradeného parkovacieho miesta dve autá, smie na ňom parkovať len to vozidlo, ktoré má povolené parkovať na danom parkovacom mieste. Môže nastať situácia, že dodatková tabuľka povoľuje parkovať na vyhradenom mieste viacerým vozidlám. Z Milanovho popisu to však nevyplýva.

Takže, ak si prenajmete parkovacie miesto s úmyslom tam parkovať viac ako jedným autom, netreba zabudnúť nechať to upraviť aj na dopravnej značke. Policajti síce môžu tolerovať to, ak na vyhradenom mieste parkujete s autom, ktoré to tam nemá povolené, no rovnako tak za to môžete dostať na mieste pokutu do výšky 60 €.

Skryť Vypnúť reklamu

§ 25, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
n) ... alebo na vyhradenom parkovisku, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovisko vyhradené,

Milanov sused teda môže mať prenajaté parkovacie miesto, aj keď už nešoféruje. Pravdepodobne to tak bude dovtedy, dokým má podpísanú zmluvu a kým bude za miesto aj platiť.

Kým nájomca dodržiava zmluvu so správcom alebo vlastníkom parkovacieho miesta, nie je dôvod, aby Milanovmu susedovi zrušil vyhradené parkovacie miesto. Ak by však prestal plniť zmluvné podmienky, je na prenajímateľovi, kedy zruší vyhradené parkovacie miesto určené pre bývalého nájomcu.

01.jpgZnačka Parkovisko – parkovacie miesta s vyhradeným státím (č. IP 16) označuje určené (vyhradené) parkovisko, kde zastavenie a státie je dovolené len pre určité vozidlo. Okrem času, v ktorom je parkovisko vyhradené, môžu na takto označenom parkovisku zastaviť a stáť aj vodiči iných vozidiel, ak to nie je zakázané.

Značka č. IP 16, vyhradenie parkovacieho miesta, resp. vyhradeného státia pre určitú právnickú osobu sa vyjadruje názvom právnickej osoby alebo pre určité vozidlo jeho evidenčným číslom alebo pre držiteľov parkovacieho preukazu pre osoby so zdravotným postihnutím dodatkovou tabuľkou č. E 15 alebo pre vozidlo určitého účelu všeobecne známym označením napríklad „BUS, SANITKA“ a podobne; alebo len evidenčným číslom parkovacieho preukazu. Tieto údaje a doplňujúce údaje, ako údaj o polohe a dovolený spôsob státia z hľadiska situovania vozidla možno vyznačiť aj na značke namiesto nápisu „RESERVE“, alebo na dodatkovej tabuľke č. E 12. Iné ďalšie doplňujúce údaje, ako napríklad čas, v ktorom sú parkovacie miesta s vyhradeným státím alebo počet vyhradených státí a podobne možno uviesť na dodatkovej tabuľke č. E 12 alebo možno použiť dodatkovú tabuľku č. E 13 na ktorej sa uvedú aktuálne zodpovedajúce údaje vyjadrujúce skutočnú dopravnú situáciu. Značka č. IP 16 sa používa najmä v kombinácii so značkou č. V 10d a podľa rovnakých zásad ako značka č. IP 13a alebo značka č. IP 14a.

Dodatkovú tabuľku s textom (č. E 12) možno použiť k značkám ako spoločnú dodatkovú tabuľku na upresňujúce údaje.

Skryť Vypnúť reklamu

K parkovaniu na vyhradenom parkovacom mieste má otázku aj pán Szollos. Poslal nám fotku dopravnej značky IP 16 s dodatkovou tabuľkou, ktorú si nevie vysvetliť.

dscf3096.jpg

Szollos: "Na mieste, kde je táto dopravná značka P Reserve s dodatkovou tabuľou pre Obvodný úrad, vždy parkujem, keď idem na ObU niečo vybaviť s vedomím, že je to rezervované pre klientov, ktorí idú k nim.

Včera mi rožňavská mestská polícia dala pokutu 20.-EUR za to že som parkoval na tomto mieste. Ja som im vysvetľoval môj postoj, že podľa mňa je to pre klientov. Mal som v ruke aj živnostenské listy, pre ktoré som bol na ObU.

Polícia tvrdila, že je to rezervované pre služobné vozidlá, a že keby to bolo parkovisko pre klientov, tak by tam nebola tabuľa Reserve. Tak isto majú označené aj banky vyhradené parkoviská pre svojich klientov.

Podľa mňa, keby to bolo pre služobné vozidlá ObU, tak by to malo byť na dodatkovej tabuli vyznačené."

Skryť Vypnúť reklamu

Mestskí policajti mali pravdu. Keďže na dodatkovej tabuľke je vyznačená skratka úradu, platí, že na vyhradenom parkovisku smú parkovať len vozidlá, ktoré na to majú povolenie od úradu (napríklad služobné vozidlá).

Ak by na parkovisku smeli parkovať aj vozidlá ľudí, ktorí idú na úrad, potom by na dodatkovej tabuľke bolo uvedené, že sa to týka nie len ObU, ale aj "návštevníkov" alebo "stránok" alebo "klientov" ObU.

Na záver tu máme ešte otázku od Olega:

Oleg: "Podľa priloženej fotky môžem parkovať vedľa vozidla vpravo /strieborné/, ktoré stojí na čiarami vyznačenom mieste vyhradenom pre "vozíčkarov", hoci vedľa neho je voľné miesto bez vodorovného značenia?

Podotýkam, že chcem stáť na voľnom mieste po ľavej strane vedľa zaparkovaného tmavého vozidla. Jednou polovicou môjho vozidla by som mal pred ZZ a druhou za značkou s doplnkovým značením, v každom prípade však na mieste bez vodorovného značenia. Musí byť k ZZ s doplnkovým značením pre "vozíčkarov" aj vodorovné značenie? Na jednom ZZ sú označené tri vozidlá pre dve vyznačené miesta "vozíčkarov" a na jednom ZZ je len jedno vozidlo "vozíčkara" bez vodorovného značenia."

Skryť Vypnúť reklamu

17012010595.jpg

Je pravda, že dopravná značka IP 16 sa používa najmä s vodorovným dopravný značením tak ako to vidno na fotke (preškrtnuté parkovacie miesto), neznamená to však, že dopravná značka IP 16 bez vodorovného dopravného značenia neplatí.

Problémom dopravných značiek na fotke je najmä to, že nikde nie je určený spôsob státia. Natočenie dopravných značiek predpokladá, že parkovacie miesta sa nachádzajú za dopravnou značkou. Pre prvé "P" v poradí by to však znamenalo, že vozidlo sa do priestoru medzi dopravné značky nezmestí.

Predpokladáme, že ten, kto osádzal prvú dopravnú značku sprava, ju mal natočiť čelom k fotografovi.

Napriek tomu, s určitosťou sa dá povedať, že na mieste medzi dopravnými značkami sa bez povolenia nesmie stáť ani časťou vozidla. Zastavenie alebo státie z druhej strany značky by však z pohľadu zákona nemal vyvolať problém, ak na miesto označené značkou dokáže zaparkovať vozidlo, pre ktoré je miesto vyhradené.

Skryť Vypnúť reklamu

Z definície dopravnej značky síce nie je jasné, akú veľkú plochu označuje ako vyhradené parkovisko, napriek tomu z účelu dopravnej značky vyplýva, že pri dopravnej značke by malo byť schopné zaparkovať vozidlo, ktoré to tam má povolené.

Aby sa však nevynárali pochybnosti o umiestnení vyhradeného parkovacieho miesta, bolo by veľmi vhodné, aby kompetentní vyznačili vyhradené parkovacie miesto aj na vozovke.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. YZOP: Nové kníhkupectvo pre náročných
 3. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 4. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 5. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 6. Týchto 5 nehôd v domácnosti vás presvedčí - poistenie sa oplatí
 7. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 8. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 9. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 10. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 3. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 4. Týchto 5 nehôd v domácnosti vás presvedčí - poistenie sa oplatí
 5. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 6. Zvislé zdvíhacie zariadenia pre vozičkárov
 7. Nadácia COOP Jednota rozdá obciam a mestám 156 000 eur
 8. Využívajte nonstop služby právnika s poistením právnej ochrany
 9. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 10. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 36 369
 2. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 29 205
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 17 586
 4. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 17 559
 5. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 12 543
 6. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 938
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 873
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 8 653
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 8 533
 10. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 8 211
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo rekordných 338 prípadov nákazy (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 7 269 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 41 obetí.

Ilustračná fotografia.

NAKA zasahuje na viacerých miestach vrátane Bonulu

Rozsiahla akcia súvisí s výstavbou cestnej infraštruktúry.

Firma Bonul v Nitre, patriacej rodine Bödörovcov.
Testy odhaľujú čoraz viac infikovaných.

Neprehliadnite tiež

BMW M3 vzbudzuje rešpekt napriek kontroverznej maske

Pod kapotou drieme radový šesťvalec s výkonom až 510 koní.

BMW M3 Competition
Opel Mokka-e

Škoda Octavia dostala ďalšie verzie. Vyskúšali sme ich

Klasická verzia RS je od plug-in hybridnej výrazne lacnejšia.

Elektrifikované verzie Škody Octavia

Nissan Z Proto je lákavou ochutnávkou

Sériová podoba je za rohom, v Európe sa predávať nebude.

Nissan Z Proto