Poznáte to. Na návštevu k vám zavítajú príbuzní žijúci mimo Bratislavy. Ako správny hostiteľ im ponúknete odvoz na stanicu, z kadiaľ sa už pohodlne dopravia naspäť domov. Chcete im pomôcť s kuframi, poskytnúť doprovod až k vlaku, no narazíte na jeden problém. Obsadené parkovisko.
Voľné miesto zbadáte až opodiaľ, presnejšie povedané - za značkou Zákaz vjazdu s dodatkom "Okrem vozidiel dopravnej obsluhy". Poviete si: "Veď sa dlho nezdržím. Pri najhoršom to nejako uhrám". Nuž, neuhráte.
Albert: "Čo to znamená, keď je značka Zákaz vjazdu s dodatkom "Okrem vozidiel dopravnej obsluhy"? Taká je na zastávke pri Hlavnej stanici v Bratislave. Môžem tam krátko parkovať, keď idem niekoho odviesť k vlaku?"
Martin: "Už dlho riešim dilemu, či na bratislavskú hlavnú stanicu sa dá isť autom až ku vchodu - nie dlhodobo parkovať, nakoľko sú tam zákaz vjazdu okrem taxi a MHD a ďalej za stánkami zákaz vjazdu okrem dopravnej obsluhy. Lebo veľa vodičov chodí až ku vchodu buď vyprevádzať alebo čakať, často tam bývajú policajti, i keď zastavovať vodičov pre zákaz vjazdu som ešte nevidel."
Pre presnosť treba poznamenať, že pod značkou Zákaz vjazdu je tam, tak ako píše Martin, dodatková tabuľka s textom "Okrem MHD a Taxi". Aj keby tam bolo napísané to, o čom píše Albert, v konečnom dôsledku sa pre vás nič nezmení. Neskôr sa dozviete, prečo.
Z označenia pri Hlavnej železničnej stanici nie je celkom zrejmé, pre ktorý smer sa zákaz vjazdu vzťahuje. Značka je umiestnená na ostrovčeku uprostred dvoch jazdných pruhov. Z ktorej strany teda nesmieme vôjsť? Zprava? Zľava? Z oboch strán?
Značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch (č. B 1) zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel v oboch smeroch jazdy.
§ 60, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(7) ... Zvislé dopravné značky sa umiestňujú pri pravom okraji cesty v smere jazdy vozidiel. Ak si to vyžaduje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo nevyhnutnosť zvýrazniť dopravnú situáciu, je možné umiestniť zvislé dopravné značky i na ľavom okraji jazdného pruhu alebo cesty približne na rovnakej úrovni oproti sebe.
Keďže pri značke nie je napísané, ktorej strany od značky sa zákaz týka. Pozrime sa na to, čo hovorí text vyhlášky a zákona.
Podľa zákona sa zvislé značky umiestňujú pri pravom okraji cesty v smere jazdy vozidiel. Vľavo sa umiestňujú len ako "duplikát" značky vpravo. Výnimku podľa zákona tvoria zákazové a príkazové značky umiestnené nad jazdným pruhom a značky Zákaz zastavenia alebo Zákaz státia, ktoré sa umiestňujú na tej strane cesty, pre ktoré sú určené.
Vieme, na ktorej strane cesty sa teda značky umiestňujú. To však nič nehovorí o tom, pre ktorú stranu cesty platia. Väčšina si asi povie: "Veď, platia naľavo od značky, to je jasné." Až také jasné to však nie je. Sú totiž dopravné značky, ktoré sa napríklad umiestňujú na ostrovčeky a určujú smer ich obchádzania. Ich umiestnenie výlučne na pravej strane cesty nemá zmysel. Občas ich treba dať vľavo.
"Bočná" platnosť dopravných značiek niekedy vyplýva z definície dopravnej značky (napríklad spomínané obchádzanie prekážky). Sú však značky, ktorých definície neurčujú stranu, pre ktorú stranu platia. Jednoducho platia. Preto sa zákaz vjazdu na ostrovčeku uprostred dvoch jazdných pruhov týka oboch jazdných pruhov.
Prečo však zakazovať vjazd k železničnej stanici, ak chcete niekoho dopraviť k vlaku? To je to isté, ako by ste nemohli odviesť človeka k letiskovej hale. Možno len tí, ktorí umiestňovali značku Zákaz vjazdu pri železničnej stanici, nedomysleli, čo jej umiestnenie môže spôsobiť.
Tušíme, že zákaz by mal platiť len pre ľavý jazdný pruh, ale to by dopravné značenie muselo vyzerať inak. Alebo by v zákone o cestnej premávke muselo byť uvedené, na ktorú stranu od značky Zákaz vjazdu platí.
Iná situácia by nastala, ak by kompetentní umiestnili na stĺp namiesto značky Zákazu vjazdu dopravnú značku Obmedzenie v jazdných pruhoch (C 23a), na ktorej by bol vyznačený zákaz vjazdu s dodatkovou tabuľkou v správnom jazdnom pruhu. Pochybnosti by boli preč a už by ste nemuseli rozmýšľať, ako pomôcť návšteve s odvozom na stanicu bez toho, aby ste riskovali pokutu.
Zväčšiť mapu
Ale, vráťme sa späť k dodatkovej tabuľke "Okrem dopravnej obsluhy". Aj keď môže ísť naozaj len o krátku chvíľu, počas ktorej odprevadíte svojich známych k vlaku, vyhláška k zákonu o cestnej premávke vám v tomto prípade úľavu neposkytne. Použitia dodatkovej tabuľky "Okrem dopravnej obsluhy" totiž celkom presne špecifikuje subjekty, ktoré sa zdržiavaním na takto vyznačených miestach nedopúšťajú dopravného priestupku.
Sankcie sa obávať nemusíte, pokiaľ vlastníte vozidlo zabezpečujúce zásobovanie, opravárenské, údržbárske, komunálne alebo podobné služby. Tiež, ak máte vozidlo s parkovacím preukazom pre osoby so zdravotným postihnutím, alebo vozidlo s osobitným označením č. O 3 (označenie vozidla lekára pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti). Dopravné obmedzenie sa na vás nevzťahuje ani v prípade, že váš automobil slúži ako taxislužba, prípadne ste vodičom, či prevádzkovateľom s trvalým bydliskom, sídlom, alebo garážou v miestach za takto označenou značkou.
Výnimiek, kedy vašim príbuzným nehrozí vyskakovanie z dopravného prostriedku za jazdy podľa vzoru cestujúcich do dedinky Hoštice, je pomerne dosť. No a pre nás ostatných platí staré japonské príslovie - "Disciplína vedie k radosti", vlastne ... k ušetreným peniazom.