SME

Vlajková loď Audi rozozná písanie prstom

Na zadanie adresy alebo telefónneho čísla vodič napíše znaky ukazovákom pravej ruky na dotykové pole. Systém rozoznáva aj symboly v azbuke, čínštine, japončine a kórejčine.

Jazdné vlastnosti sú opäť na vysokej úrovni a veľká limuzína pôsobí agilne. Hlavným magnetom je interiér a výborná spotreba vzhľadom na výkon.Jazdné vlastnosti sú opäť na vysokej úrovni a veľká limuzína pôsobí agilne. Hlavným magnetom je interiér a výborná spotreba vzhľadom na výkon. (Zdroj: Audi)

MALAGA, ESTEPONA. Audi v blízkosti španielskeho Gibraltaru predstavilo vlajkovú loď, s ktorou chce preraziť až na vrchol triedy luxusných limuzín. Hoci sme podľa pôvodného plánu mali na ceste z letiska v Malage do golfového rezortu Finca Cortesin cestovať na zadných sedadlách, skutočnosť bola iná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako ide láska cez žalúdok, aj vzťah k autu ide cez volant a to je nová stratégia Audi. Tretia generácia limuzíny A8 pôsobí najmä riadením, hoci miesto dvom dospelým vzadu nechýba a prekvapujúco veľa miesta je nad hlavou.

SkryťVypnúť reklamu

Tradične hliník a klasické tvary

Prvá generácia prišla s hliníkovou karosériou s označením ASF (Audi space frame). Hliník sa stal poznávacím znakom najväčšieho Audi a v tretej generácii znamená úsporu 200 kilogramov v porovnaní s konkurenčnou oceľovou karosériou rovnakej veľkosti. Technici nás upozornili na hliník v hlavnom privádzači napätia z batérie do riadiacej jednotky umiestnenej za zadnými sedadlami. Opäť len kvôli úspore a lepšiemu rozloženiu hmotnosti.

zadok.jpg

Zozadu veľká osmička pripomína model A4. Zadné svetlá prispôsobujú intenzitu svietenia počasiu a situácii na ceste.

Dizajn karosérie neprináša v podstate nič nové, iba väčšiu interpretáciu tvarov aktuálnych modelov značky. Dobre známy dizajn predných reflektorov vyznie najagresívnejšie v spojení s príplatkovými LED svetlami. Po Lexuse a Toyote aj Audi svieti pomocou LED v noci. S nocou súvisí systém nočného videnia, ktorý na prístrojovom paneli zvýrazní postavy chodcov skôr než ich zbadá vodič.

SkryťVypnúť reklamu

Rivali tvoria ideál

Dotykové ovládanie niektorých funkcií a zadávanie adries do navigačného systému cez „touchpad" ako na laptope má dve výhody. Audi upriami pozornosť na svoju novinku niečím, v čom je prvé a zároveň posúva ovládanie auta o ďalší stupeň vpred.

Bez problémov môžete po pamäti a s očami na ceste napísať do systému názov mesta alebo ulice. Nemusíte triafať otočným ovládačom na príslušné písmená abecedy.

dotykovy_panel2.jpg

Hrali ste sa niekedy takú hru, že vám niekto písal
po chrbte prstom čísla, ktoré treba uhádnuť?
Audi A8 rozozná aj neporiadne písmo a zadané písmeno vyspeluje.
Systém MMI je teraz podstatne jednoduchší.

Po chvíľkovom hraní sa a žasnutí nad tým, ako systém rozozná písanie prstom, prichádzajú na um ďalšie myšlienky. Prečo nemá dotyková plocha širšie využite na ovládanie viacerých systémov? Prečo sa treba pred písaním prstom preklikať do menu písania adries? To nie sú výčitky, to sú iba nápady a inšpirácia k praktickým doplnkom. Na záver nám napadla ešte jedna kacírska myšlienka. Spojiť touchpad od Audi s head-up displejom od BMW. Znie to strašne, ale bolo by to úžasné.

Hľadali sme polohu

Nová radiaca páka zapadla do zmenenej architektúry interiéru. Je nízka a má výborný tvar. Nemá však výrazne zadefinované polohy a pri zmene režimu bolo treba pozerať na displej, lebo nie vždy sme sa trafili do správnej polohy. Do manuálneho režimu radenia s pákami na volante sa prepína buď tlačidlom na volante alebo jednoducho preradením pomocou páčky.

radiaca_paka.jpg

Páka radenia má atraktívny tvar a priestorovo úsporné elektronické riešenie. Manipulácia s ňou nás nepotešila.

Osem stupňov treba

Audi po vzore konkurenčných automobiliek prepadlo trendu osemstupňových automatických prevodoviek a uviedlo nový Tiptronic, ovládaný výlučne elektronicky bez mechanického kontaktu s pákou voliča. Hlavným prínosom prevodovky je zníženie spotreby. V športovom režime radí veľmi precízne, ale ani napriek inováciám pri manuálnom radení nepodrží zvolený stupeň a pri dosiahnutí vysokých otáčok samočinne preradí.

led_svetla.jpg

Za príplatok vyše 2000 eur svietia na cestu LED.
Reflektory z LED vyzerajú namosúrene.

Zatiaľ bez hybridu

Efektívnou dynamikou, lepším využitím tepla a energie pri brzdení klesla spotreba nového modelu o neuveriteľných 22 percent. Trojlitrový naftový motor má s osemstupňovým automatom a systémom stop a štart dosiahnuť spotrebu 6,6 litra na sto kilometrov. Luxusná limuzína príde neskôr s ešte slabším motorom 3,0 TDI (150kW/204), ktorý má spotrebu znížiť na šesť litrov.

interier.jpg

Moderný a pekný interiér Audi prekonal očakávania.

S najsilnejším naftovým motorom 4,2 TDI, ktorý dosahuje výkon 258 kW (350k) sme na cestách Španielska dosiahli spotrebu 9,6 litra na 100 kilometrov. Hybridnému pohonu sa Audi zatiaľ vyhýba a podporuje efektívnu dynamiku ako BMW, ale už na marcovom autosalóne v Ženeve vraj uvidíme krok smerujúci k hybridom.

Odhalili techniku vo vnútri

A z čoho máme najväčší zážitok? Z rozrezaného Audi A8, ktoré odhalilo pohľad pod kabát limuzíny. Videli sme neobyčajne hrubý zväzok káblov, ktorý smeruje za zadné sedadlá k centrálnej riadiacej jednotke veľkosti kufra.

SkryťVypnúť reklamu
Zaujímavé je, že rúrky klimatizácie idú popod ľavý predný blatník a základ podlahovej plošiny hliníkovej karosérie tvoria priečniky usporiadané na spôsob priehradového rámu.

nocna_videnie.jpg

Systém nočného videnia je prvý krát u Audi.
Konkurenti ho už dávno majú.

Použitím voliča osemstupňovej prevodovky schift by wire vznikol značný priestor v stredovom tuneli. Navyše tunel neprekáža v oblasti nôh.

Audi A8 ostáva neprekonateľné použitím hliníka na karosérii a v súčasnosti aj v oblasti interiéru. Kokpit vodiča je najlepší medzi konkurenciou. Zovňajšok príliš strohý a jazdné vlastnosti ako vždy neutrálne. Zásah športového diferenciálu zadnej nápravy v najsilnejšej verzii sme ani na mokrých cestách Španielska necítili.

Na začiatok iba tri motory

Minimálny záujem o benzínový šesťvalec v Audi A8 rozhodol, že tretia generácia prichádza na trh zatiaľ iba s tromi motormi a z toho dva sú osemvalce.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Základom benzínovej ponuky ostáva osemvalec 4,2 FSI s výkonom 273 kW (372k) a krútiacim momentom 445 Nm. Limuzína s ním vyšprintuje na sto kilometrovú rýchlosť za 5,7 sekundy, ale oveľa viac sa nám páčil naftový osemvalec 4,2 TDI. Krútiaci moment 800 Nm doslova katapultuje auto vpred, pritom v reálnej premávke sme sa s motorom dosahujúcim výkon 258 kW (350k) dostali pod desať litrov na sto kilometrov.

motor_tdi.jpg

Audi sľubuje neskutočne nízku spotrebu naftového šesťvalca.
Podiel na znížení má nová prevodovka a ľahká karoséria.

Najväčšiu úsporu paliva, nevídanú v triede luxusných limuzín sľubuje verzia 3,0 TDI so spotrebou 6,6 litra. Nevieme či je to reálne, lebo na jednej testovacej trase sme dosiahli priemer 7,4 litra. Systém stop a štart síce vypína motor a šetrí palivo ale vypol sa niekedy aj pri otáčaní na mieste. Kým sme páku presunuli do polohy spiatočky motor naskočil, no nebol to dobrý pocit.

Audi A8 predvída cestu

Navigačný systém limuzíny pripraví jednotlivé systémy na to, čo ich čaká o pár sekúnd. Prevodovka cez satelit vie, že nemusí zbytočne radiť, lebo nasleduje zákruta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Databáza nového systému MMI Navigation plus detailne opisuje cesty Európy a keď treba, hľadá body cez Google earth. Audi svojim novým modelom uznáva, že pripojenie na internet je nevyhnutné. Systém vyhodnocuje údaje v predstihu a poskytuje ich riadiacim jednotkám ďalších systémov.

navigacia.jpg

Navigácia sa neobmedzuje iba na ukazovanie cesty k cieľu, trojrozmerná grafika sprostredkúva reálny pohľad a auto sa na základe informácií pripravuje na nasledujúci úsek cesty.

Napríklad tempomat ACC Stop & Go presne vypočíta jazdné pruhy a zákruty, koriguje neželané pridanie plynu pred výjazdom, ktorý chce vodič použiť. V serpentínach mimo mesta prevodovka Tiptronic na krátkych rovinkách zbytočne neradí vyšší prevodový stupeň lebo vie, že príde zákruta. V mestskej premávke sa včas pred križovatkou rozsvieti odbočovacie svetlo, aj keď vodič ešte nezapol smerovku.

História limuzín Audi

V roku 1988 prišla na trh limuzína Audi V8, ktorá mala osemvalcový motor s výkonom najskôr 184 kW (250 k) a potom 206 kW (280 k). Samozrejmosťou bol pohon všetkých kolies quattro. Audi A8 uviedli na trh v roku 1994 a bolo to prvé veľkosériovo vyrobené auto s hliníkovou karosériou ASF.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

historia_v8_audi.jpg

Prvá generácia z roku 1988 sa stala inšpiráciou
pre okruhové pretekárske auto.

Pri druhej generácii Audi A8 v roku 2002 pridala automobilka vzduchové pruženie adaptive air suspension a palubný systém MMI. Nová a tretia generácia prichádza s netradičným systémom zadávania adries do navigácie a príťažlivým interiérom.
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 824
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 499
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 212
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 254
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 761
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 340
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 250
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemocnica Ružinov.

Uplatňujeme nulovú toleranciu k drogám, tvrdí UNB.


9
Voči doláru sa rubeľ dostal na 83.

Silnejúca mena už robí problémy rozpočtu.


24
Ilustračné foto

Na pozadí je zrejme tvrdý stret s kartelmi.


Jakub Bronec a 1 ďalší 10
Trump, Putin a ďalší siloví lídri prinášajú „vek nemieru“.

Dnešná globálna politika je ako nevydarené manželstvo.


Mark Leonard 29
reklama
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.4.1925)
  2. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  4. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  5. Štefan Šturdzík: Rakovina
  6. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 931
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 556
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 345
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 028
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 519
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 11 340
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 543
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 445
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu