BRATISLAVA.
Zvýhodnenie pre poľnohospodárov od Bruselu vyprší na konci apríla, štát by mal preto požiadať úniu o jej predĺženie, povedal dnes novinárom predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík. Ministerstvo pôdohospodárstva problémy so schvaľovaním pomoci v Bruseli neočakáva.
Slovensko má s úniou dohodnutú osobitnú formu štátnej pomoci v podobe výhodnejšej sadzby dane na takzvanú červenú naftu pre farmárov na šesťročné obdobie, ktoré sa skončí zhruba o dva mesiace. Poľnohospodári ho chcú predĺžiť. "Neviem si predstaviť, že by tomu tak nebolo," poznamenal Semančík.
Ministerstvo pôdohospodárstva už požiadalo o sprostredkovanie žiadosti v Bruseli ministerstvo financií (MF). "Ministerstvo financií spracovalo podklady a v tomto období sa posielajú do Bruselu," tvrdil minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan (nominant ĽS-HZDS). Predpokladá, že únia by mohla požiadavku Slovenska odobriť do štyroch až šiestich týždňov.
Motoristi na Slovensku platia od februára spotrebnú daň 386 eur za tisíc litrov nafty. Pokles základnej sadzby dane na naftu presadila vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorá tak chcela čiastočne kompenzovať zvýšené náklady autodopravcov po zavedení elektronického mýta. Farmári môžu tankovať palivo, ktoré je zaťažené o takmer pätinu nižšou sadzbou. Pred znížením dane mali dokonca viac ako polovičnú úľavu.
Podobné daňové zvýhodnenie nafty pre poľnohospodárov EÚ nedávno schválila Francúzsku, ktoré po vypršaní výnimky do konca vlaňajška získalo jej predĺženie do záveru roka 2012.
"Ide vlastne o opakovaný systém. Neočakávame problémy ani z pohľadu úradníkov v Bruseli," povedal Chovan o žiadosti Slovenska. Podľa Semančíka slovenskí farmári za šesť rokov, počas ktorých môžu tankovať červenú naftu, ušetrili na nej približne 179 miliónov eur.
Ako SMER-SD plní sľub zvýšiť podporu farmárov
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia bude presadzovať taký systém finančných podpôr v poľnohospodárstve, ktoré zrovnoprávnia slovenských poľnohospodárov s poľnohospodármi v okolitých krajinách a umožnia spravodlivú súťaž v rámci Európskej únie.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Dotácie do poľnohospodárstva kazia hospodársku súťaž, umelo zvyšujú ceny potravín a tiež odčerpávajú peniaze z oblastí, kde naozaj chýbajú (napr. zdravotníctvo a školstvo). Podľa niektorých odborníkov by bolo pre nás výhodnejšie dovážať dotované potraviny z okolitých krajín a ušetrené peniaze investovať do dôležitejších sektorov.
Aká je realita? Sľub bol splnený. Na rozdiel od predchádzajúcej vlády bola v troch rozpočtoch súčasnej vlády na roky 2007 až 2009 farmárom pridelená maximálna možná podpora povolená pravidlami EÚ, nižšiu podporu dostanú len v roku 2010.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.