Pokiaľ sa chystáte do Francúzska ako vodič, svoje auto nezanedbávajte. V tejto krajine totiž nie ste jediný, koho treba do nového dňa "vystrojiť". Na túto povinnosť nás upozornil Roman a chcel by vedieť, či niečo podobné platí aj u nás.
Roman: "Dobrý deň. Známy dostal vo Francúzsku pokutu 20 EUR za nie úplne vyčistené zadné okno svojho automobilu. V noci vznikla na oknách námraza, ráno si vyčistil poriadne predné a bočné okná, zadné len v jeho prostriedku. Zaujímalo by ma predovšetkým, ako je to u nás na Slovensku?
Veľa sa v poslednej dobe diskutovalo aj ohľadom umiestnenia GPS. Platí to aj pre zadné okno? Čo ak naplním v osobnom automobile hatchback kufor úplne do vrchu a nebudem kvôli tomu vidieť v spätnom zrkadle za seba?
Poprípade, čo ak si neočistím námrazu na zadnom okne? Majú policajti u nás právo za spomínanú vec pokutovať?"
Vyčistiť si okná na vozidle tak, aby vás neobmedzovali v jazde, má svoju logiku. So zákonom o cestnej premávke sa v tomto ale ďaleko nedostanete. Píše sa v ňom, že vodič je povinný "zabezpečiť pred jazdou a počas jazdy, aby sa vo výhľadovom poli vodiča nenachádzali predmety, ktoré môžu odvádzať pozornosť od bezpečného vedenia vozidla". Špinavé okno sem však nepatrí.
O výhľade z vozidla sa môžeme viac dozvedieť z vyhlášky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. A nielen v prípadoch, ak vaše auto vyzerá ako po absolvovaní Rally Dakar.
§ 4, vyhláška č. 464/2009 Z.z.:
(1) Za všetkých prevádzkových podmienok a poveternostných podmienok musí byť zabezpečený výhľad z miesta vodiča.
Z tohto ale nie je celkom zrejmé, či aj špinavé zadné sklo treba pred jazdou umyť. Vo vyhláške sa nepíše nič o výhľade vodiča cez zadné sklo. Niektoré vozidlá, napríklad pickupy, majú však zadnú časť oplechovanú. A ani v technickom preukaze sme nenašli údaj o type zadného skla.
Šoférovi stačí, keď má výhľad dozadu cez bočné okno a vonkajšie spätné zrkadlá. Toto tvrdenie podporuje aj vyhláška:
§ 4, vyhláška č. 464/2009 Z.z.:
(6) Motorové vozidlo musí byť vybavené vonkajšími spätnými zrkadlami na sledovanie cesty za vozidlom a vedľa seba na každej strane vozidla. Ak prípojné vozidlo svojimi rozmermi po pripojení k ťažnému vozidlu neumožňuje vodičovi riadny výhľad z miesta vodiča vonkajšími spätnými zrkadlami, musí byť ťažné vozidlo vybavené doplnkovými spätnými zrkadlami s väčším vysunutím alebo iným zariadením, ktoré zabezpečí riadny výhľad.
Takže, na Slovensku smiete mať zadné okno špinavé tak, že cez neho neuvidíte. Aj neoškrabaná námraza na ňom môže byť. Dokonca si ho môžete zakryť aj kuframi. Nezabudnite si ich však upevniť tak, aby vás počas jazdy svojím presúvaním sa neobťažovali. V týchto prípadoch vám výhľad z vozidla zabezpečia vonkajšie spätné zrkadlá.
Aby ste však mali lepší prehľad na cestách, najlepšie urobíte, ak si spriehľadníte aj zadné okno. Využitie vnútorného spätného zrkadla na sledovanie premávky za vami vám uškodiť nemôže.
Roman spomínal aj GPS navigáciu v aute. Po prečítaní jeho e-mailu sme mali pocit, ako by sa pýtal na možnosť umiestňovania GPS navigácie na zadné sklo auta. Zakázané to nie je. Načo by vám však bola GPS navigácia na zadnom okne?
Môžete si ju pokojne umiestniť aj na predné sklo, ak vás nebude odvádzať od bezpečnej jazdy a ak budete mať zabezpečený výhľad z miesta šoféra.
Vráťme sa však späť k otázke výhľadu z miesta vodiča. Michal zo Žiliny by sa rád dozvedel niečo viac o umiestnení autofólií na predných bočných sklách.
Michal: "Všade, kam sa človek pozrie, hovorí sa o bezpečnosti a obdobných potrebných veciach. Mňa a dovolím si povedať, že aj značnú časť motoristickej verejnosti by zaujímalo, prečo na Slovensku nie sú povolené fólie na predných bočných sklách do priepustnosti 50% svetla?
Veď v Česku je to samozrejmosť a plne sa s tým stotožňujem. Vodičovi, ktorý sedí v aute, praženie slnka určite nepridáva na pozornosti a únava nie je dobrým sprievodným znakom plynulosti cestnej premávky.
Každá fólia s priepustnosťou 50% svetla je priehľadná aj zvonku. Prečo by sme si nemali všímať aj možnosti, ako ochrániť zdravie vodičov a spolujazdcov pred nebezpečným UV žiarením?"
Z vyhlášky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách vyplýva, že fólie sa na osobných autách smú umiestňovať len na zadné sklo alebo na zadné bočné sklá. Ich použitie na predných bočných sklách na úrovni vodiča je dokonca vyslovene zakázané. Vyhláška je pritom čerstvá, nemá ani pol roka.
Neznesiteľné teplo a svietenie slnečných lúčov do tváre vie naozaj znepríjemniť čas strávený v aute. To môže skutočne viesť k menšej ostražitosti za volantom. Zdá sa však, že naši zákonodarci sú v otázke ochrany zdravia vodičov zdržanliví a na montáž fólií proti slnečnému žiareniu do automobilu stanovili prísne podmienky.
§ 4, vyhláška č. 464/2009 Z.z.:
(2) Na zasklené plochy vozidla možno pripevňovať fólie, ktoré sú schválené a označené schvaľovacou značkou.
(3) Doplnkové príslušenstvo a výbava na zasklené plochy vozidiel, napríklad fólie, nálepky alebo tónovanie skiel, musia spĺňať tieto technické požiadavky:
a) zatemňovací pás určený pre čelné sklo vozidla musí byť umiestnený mimo vzťažnej plochy čelného skla tak, aby sa zabezpečila ochrana proti oslneniu s plynulým prechodom zo 75 % na najmenej 40 % priepustnosti svetla vrátane skla alebo bez plynulého prechodu najmenej 50 % priepustnosti svetla vrátane skla; zatemňovací pás môže zasahovať najviac 100 mm od vrchného okraja čelného skla po celej jeho šírke a nesmie pohlcovať farbu návestných svetiel a svetelných signálov,
b) reklamné fólie a fólie proti slnečnému žiareniu a tónovanie skiel na vozidlách kategórie M1 a N1 možno použiť na zadné bočné sklá a na zadné sklo s podmienkou, že vozidlo je vybavené pravým vonkajším spätným zrkadlom,
(4) Umiestnenie fólií, dodatočné tónovanie skiel a vykonávanie úprav zasklených plôch, ktoré majú za následok zníženie priepustnosti svetla, nie je povolené na čelnom skle a na predných bočných sklách vozidla na strane vodiča a jeho spolujazdca okrem zatemňovacieho pásu podľa odseku 3 písm. a).
Možno sa tvorcovia vyhlášky obávajú toho, že by sa vodičom zhoršil výhľad z auta a policajtom zhoršil pohľad dnu do auta na vodiča. Otázkou ostáva, čo vodič častejšie zažije: ožarovanie ostrým svetlom Slnka alebo kontroly policajtmi?
Alebo sa obávajú možnej kombinácie použitia slnečných okuliarov na očiach šoféra a slnečnej fólie na predných bočných sklách? Za istých okolností by sa tým bočný výhľad vodiča mohol výrazne zhoršiť, ak nie úplne znemožniť.
Vyzerá to tak, že v dohľadnej dobe k žiadnym ústupkom nedôjde a na preklenutie letného obdobia sa teda namiesto fólií budeme musieť spoliehať na slnečné okuliare.