Elektronické mýto sa od jeho spustenia neustále prerába. Už je vraj prerobené natoľko, že ďalšie zmeny sa môžu robiť aj za plného chodu systému.
Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom SME.
BRATISLAVA. Od pondelka sa bude mýto platiť opäť aj na cestách prvej triedy. Po jedenapolmesačnom odstavení sa na tom dohodli zástupcovia registrovaných dopravcov s ministerstvom dopravy. Usúdili, že najvážnejšie problémy mýta sú už vyriešené.
„Musíme uznať, že argumenty, ktoré viedli k zastaveniu platenia mýta, sa pominuli. Objavujú sa len drobné záležitosti, ktoré riešime," povedal po dnešnom rokovaní viceprezident Združenia cestných dopravcov Česmad Slovakia Pavol Jančovič.
Mýto na jednotkách stopol premiér Robert Fico dva týždne po jeho spustení. Vyšiel tak v ústrety dopravcom, ktorí pre nespravodlivo nastavené mýto blokovali cesty po celom Slovensku. Na dnešnom rokovaní o opätovnom spustení mýta na jednotkách sa však Únia dopravcov nezúčastnila. Ministerstvo jej účasť znova odmietlo s tým, že ide o posledné stretnutie komisie v stálom zložení.
Hrozí vyostrenie konfliktu
Spoplatnenie jednotiek
1. január - spustenie mýta.
7. január - dopravcovia začali štrajkovať po celom Slovensku.
11. január - premiér ohlásil ústupky. Končí sa ostrý štrajk.
14. január - cesty prvej triedy sú od mýta oslobodené. Vraj do konca februára. Je to jeden z viacerých ústupkov premiéra.
28. január - premiér vyhlásil, že mýto sa naplno spustí, keď sa zmeny systému osvedčia v praxi.
1. marec - mýto sa má naplno spustiť.
Najdôležitejšou požiadavkou únie je znížiť počet spoplatnených kilometrov jednotiek z vyše 1400 na necelých 400 kilometrov. Aj keď premiér takúto zmenu vylúčil, dočasne sa za hlavné cesty aspoň neplatilo. Opätovné spoplatnenie tak veští zostrenie konfliktu.
Prezident únie Jaroslav Polaček tvrdí, že dopravcovia chystajú reakciu. Problémy nášho mýta chcú podľa jeho slov preniesť na medzinárodnú úroveň, kde poukážu na chyby v „mýtnej legislatíve". Podrobnosti nespresnil. „Tie chyby sú a vytiahneme ich tak, aby sme z toho urobili medzinárodnú hanbu," povedal.
Oslobodenie hlavných ciest od mýta sa napokon natiahlo na 46 dní. Každý deň odstávky znižuje odhadované príjmy z mýta aj o 200tisíc eur. Štátna kasa tak prišla o 9,2 milióna eur. To nie sú jediné straty, ktoré pre zmeny v mýtnom systéme vznikli.
Cesty prvej triedy totiž neboli dočasne spoplatňované práve preto, aby sa nedostatky odstránili, a to niečo stojí. Prevádzkovateľ mýta firma SkyToll musela napríklad od februára rozsekať spoplatnené úseky ciest na drobnejšie, aby dopravcovia platili mýto spravodlivejšie podľa toho, koľko kilometrov prejazdia. Náklady na tieto zmeny zatiaľ SkyToll počíta, potom ich predloží Národnej diaľničnej spoločnosti.
Ďalšie zmeny mýto ešte len čakajú. Od apríla by sa mali úseky „naporciovať" ešte podrobnejšie. To zároveň znamená, že satelity zachytia viac príchodov áut na spoplatnené úseky. Vždy, keď auto na takýto úsek vojde, systém zaznamená transakciu. Jedna stojí asi jednu korunu (3,3 centa). Otázkou je, či si štát v zmluve objednal dostatok transakcií, alebo bude doplácať. Ďalšie výdavky vzniknú, keď štát osadí na všetkých spoplatnených úsekoch značky. To chce urobiť do konca júna.
Cestovné sa upravuje
Daňoví poplatníci však pocítia mýto aj priamo na vlastnej koži. Viacerí autobusoví dopravcovia si ho už totiž započítali do cien. Iní čakajú, kým budú presne poznať svoje náklady.
„V priemere bolo cestovné v diaľkovej doprave zvýšené zhruba o 10 percent," povedala Eva Vozárová, hovorkyňa dopravcu Slovak Lines. Dodala, že pre zníženie spotrebnej dane na naftu sa firma opäť chystá ceny znižovať, zatiaľ však nevie vyčísliť, o koľko.
V prímestskej doprave do 100 kilometrov Slovak Lines ceny nemenil. Cenníky sú tu totiž regulované župami. Väčšina z nich zatiaľ ceny nemenila.
„Po zavedení mýta sa predpokladá zvýšenie nákladov dopravcov, ktorí zabezpečujú prímestskú autobusovú dopravu na území Banskobystrického kraja vo výške zhruba 500tisíc eur," povedal Roman Kovalčík z oddelenia dopravných služieb banskobystrickej župy. Dodal, že župa zatiaľ prepočítava, či ceny napokon aj nezníži pre pokles dane z nafty.
„Urobíme tak, len čo budeme presne vedieť prepočítať dosah mýta na naše náklady," povedal Kovalčík. V Žiline sa zasa ceny chystajú prehodnotiť na konci štvrťroka.
Ako vláda plní sľub o zavedení elektronického mýta
Čo sľúbili: Vláda zavedie spoplatnenie vybranej cestnej infraštruktúry formou elektronického výberu mýta.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Výber poplatkov za používanie diaľnic a vybraných ciest pomocou elektronického mýta zohľadňuje intenzitu ich využívania presnejšie ako diaľničné známky. Viedol by teda k ich efektívnejšej stavbe i využívaniu.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Elektronické mýto funguje od 1.1.2010, jeho spustenie však sprevádzali technické a organizačné problémy spolu s rozsiahlymi protestami dopravcov. Vláda v reakcii na blokovanie ciest kamionistami v januári aj februári odložila spoplatnenie ciest prvej triedy.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.