SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Kto ťahá za kratší koniec? Policajt alebo vodič?

Jeden z vás sa ponáhľal za svojou partnerkou v deviatom mesiaci tehotenstva. Predbehol kolónu pomaly idúcich áut, ktorú viedlo policajné auto. A tak sa začala "odysea" vodič verzus policajt.

Laco: "Dovoľte mi sa s vami podeliť o trpkú skúsenosť, ktorú som zažil s policajnou hliadkou. Skúsim v stručnosti napísať, o čo šlo:

Priateľka, v 9 mesiaci gravidity (termín každým dňom) mi zatelefonovala do práce, že má nevoľnosti. Ako zodpovedný otec dieťaťa som okamžite nasadol do svojho vozidla a šiel k nej poskytnúť nevyhnutnú pomoc.

Pár kilometrov pred cieľom sa jazda prudko spomalila, kamión predo mnou šiel 40km/h rýchlosťou napriek povolenej 90-ke. Samozrejme som v danej situácii nezvládol takéto "vlečenie" a predbehol som tri vozidlá predo mnou a zaradil sa. Nikoho som pri predchádzaní neohrozil ani neobmedzil, poslušne som použil signál o zmene smeru jazdy. Po pol minúte jazdy spustila ramerová fabia maják a už páni policajti ťahali za mnou."

CESTNÁ KONTROLA

"Vozidlo som odstavil a začala sa kontrola dokladov. Už pri sťahovaní okna dverí som pani policajtku informoval o skutočnosti, že priateľka má nevoľnosti a pravdepodobne ide rodiť. Očakával som, že ako verejný činiteľ sa po tejto informácii obráti a pomôže mi s dopravou na miesto pobytu priateľky a následný prevoz do nemocnice.

Moje sny sa rozplynuli v momente, keď na mňa pani policajtka zhúkla, aby som jej dával doklady po jednom a nie všetky súčasne. Vôbec ju nezaujímalo moje opakované avizovanie na núdzový stav. Dočkal som sa len výsmeškov, arogancie, vyhrážania sa a neúctivého prístupu už aj zo strany kolegu policajtky. Navrhol som teda, aby šli so mnou, pretože mi bolo jasné, že niektorí vodiči využívajú túto vec ako výhovorku napriek tomu, že nie je pravdivá. Ale v mojom prípade pravdivá bola.

Agresívne správanie zo strany policajtov sa začalo stupňovať po zistení, že nemám platnú STK. To už ma z bezradnosti zalieval pot na čele. Medzičasom mi samozrejme telefonovala priateľka, že čo sa deje a kde som.

Policajt sa pri prosbe o neodkladný odjazd za priateľkou začal uškŕňať a so slovami "nie som povinný s vami nikam ísť", veselo natáčal moje vozidlo na videokameru. Vzápätí sa vzdialil k svojmu vozidlu a keď sa po 15 minútach vrátil, informoval ma, že mi bude zadržaný vodičský preukaz, evidenčné čísla, osvedčenie o evidencii."

PRIESTUPKY A SANKCIE

"Uplynulo ďalších 15 minút, kým sa policajtovi uráčilo vrátiť sa späť zo svojho vyhriateho vozidla ku mne. Priniesol mi tri papiere na podpis. Podstrčil mi ich pod nos so slovom "podpíšte". Pri otázke, o aké papiere ide, čo to idem vlastne podpisovať, mi ich po dlhšom váhaní konečne ukázal.

Až potom vysvitlo, že v políčkach o dopravnom priestupku je napísaný len paragraf a číslo. Keďže mi to nič nehovorilo, požiadal som policajta o vysvetlenie a o poučenie. Odpoveď verejného činiteľa, policajta, znela: "nie som povinný vám nič vysvetľovať, takže nepodpíšete? dobre" a otočil sa späť k svojmu vozidlu.

Ani v tomto prípade si policajt neodpustil 15-minútovú prestávku. Po jeho návrate mi priniesol ďalší papier väčšieho formátu, povedal "tu sa vyjadrite a vybavoval si svoje súkromné telefonáty". Napísal som teda v rýchlosti, čo si o danej situácii myslím v domnení, že ma už konečne pustia a ja sa môžem urýchlene dostaviť k prípadu priateľky. Omyl. Policajt sa otočil späť k svojmu vozidlu a opäť čakanie.

Nakoniec sa policajt vrátil s detektorom alkoholu v dychu. Samozrejme som nič nenafúkal, tak sklamaný opäť odišiel. Chvíľu pred mojim zrútením vystúpil policajt z vozidla a poinformoval ma o tom, že mi príde predvolanie a že sa mi ďalšia jazda s hocijakým iným autom zakazuje. Otočil sa a so slovami "ja sa s vami nemám ďalej čo rozprávať" odkráčal k policajnej fabii a spolu s kolegyňou odišli."

KRÁTKO PO KONTROLE

"K priateľke som sa dostal zhruba s trojhodinovým oneskorením. Samotná kontrola trvala zhruba hodinu a pol, zvyšok som strávil na ceste. Okamžite po príchode sme išli na pohotovosť, kde sa akútny pôrod našťastie nepotvrdil. Nech znie táto moja skúsenosť akokoľvek nedôveryhodne, skutočne sa stala a ja som bol, žiaľ, jej priamym účastníkom.

Vodičský preukaz mám 16 rokov, som bezúhonný človek, v živote som nemal problém so zákonom, žiadnu nehodu, žiadne riešené priestupky. Napriek tomu som sa na danom mieste cítil ako vrah len preto, že som sa ponáhľal poskytnúť pomoc.

Policajt mi zhabal všetky doklady a nevydal mi vôbec žiadny doklad o zadržaní."

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Po prečítaní Lacovho e-mailu sme sa s ním spojili. Dlho sme diskutovali o tom, čo sa mu stalo. Dozvedeli sme sa tiež, kde sa kontrola odohrala. Bolo to na ceste medzi Bratislavou a Rovinkou, kde je zo zákona povolená 90-ka ako maximálna rýchlosť. Laco tam predbiehal pomalšie vozidlá cez križovatku. Vodič túto križovatku vidí tak, ako je to na fotke. Približne z tohto pohľadu a v tomto smere ju videl aj Laco.

01.jpg

Laco nám tiež povedal, že celý problém v súčasnosti riešia kontrolné orgány ministerstva vnútra. Viete, ako pokračoval jeho príbeh po cestnej kontrole?

Laco: "Technický preukaz spolu s evidenčným číslom, ktoré mi boli pri kontrole odobrané, som nakoniec po niekoľkých telefonátoch objavil na bratislavských poliankach, kde som si dal samozrejme neodkladne urobiť aj STK+EK (iróniou je, že kontrolu som mal absolvovať dva dni potom, ako ma zadržala hliadka). Doba cestovania dokladov od môjho vozidla bola presne 10 dní.

Medzičasom som mal vozidlo odstavené pred rodinným domom, kde ma pre zmenu oslovila náhodná policajná hliadka s tým, že keďže nemám evidenčné čísla, musím si dať na čelné sklo akýsi "doklad" o tom, že vozidlo je moje. Skutočnosť, že žiadne potvrdenie nemám, pretože mi ho policajt pri odobraní nedal, ich vôbec nezaujímala a musel som vozidlo odstaviť za bránu rodinného domu.

Každopádne, vydanie STK, EK a EČ bolo po 10 dňoch pomerne rýchlou záležitosťou. Vodičský preukaz odobraný pri kontrole sa nakoniec ocitol po 12 dňoch na DI v Senci. Aj keď jeho vypátranie vôbec nebolo jednoduché. Množstvo telefonátov však nakoniec prinieslo svoj úspech."

NA DOPRAVNOM INŠPEKTORÁTE

"Keďže som však žiadne predvolanie nedostal, uprosil som policajta na DI, aby sme prípad prebrali aj bez tohto predvolania (nakoniec som podpísal jeho prevzatie priamo na DI, čím som významne urýchlil celý proces).

S veľkým očakávaním a ohromným pocitom nespravodlivosti som teda DI po dohode navštívil. Policajt ma však vrátil do reality veľmi rýchlo. Pri oznámení policajta na DI, že za môj priestupok mi reálne hrozí pokuta 300 EUR a zákaz činnosti na dva roky a že nikoho vlastne nezaujímajú okolnosti, za ktorých sa tento priestupok stal, ma zamrazilo.

Policajt ma uviedol do reality a navrhol mi dve možné riešenia: buď celé konanie prebehne, on rozhodne a ja sa potom môžem voči rozhodnutiu DI odvolať (avšak s tým, že odvolací proces môže trvať tak do 6 mesiacov a ja budem celé toto obdobie bez VP), alebo druhá možnosť: svoj čin priznám a oľutujem, dostanem pokutu 150 EUR, dostanem zákaz činnosti na jeden mesiac s tým, že po dvoch týždňoch môžem požiadať o odpustenie polovice trestu a zopakujem si skúšky z odbornej spôsobilosti.

Schválne, čo myslíte, čo si vyberie človek s tehotnou družkou bez vodičáku a možnosti dopravy, človek, ktorý dochádza denne do zamestnania 20 km a privyrába si ako vodič roznášaním novín? Samozrejme, že moje vnútorné presvedčenie bolo diametrálne odlišné ako to, ktoré som pod týmto tlakom prezentoval policajtovi na DI.

Vodičský preukaz som teda opäť zazrel po 15 dňoch a vlastne ani netuším, čo všetko som popodpisoval. A verte, bolo mi to jedno, nebral som ohľad na tento spôsob vydierania. Podstatný bol v tom momente pre mňa fakt, že môžem riadne nastúpiť do zamestnania, zabezpečiť chod rodiny."

INÝ PRÍSTUP K DOPRAVNÝM NEHODÁM

"Ako som vyššie spomínal, okrem svojho trvalého pracovného pomeru pracujem aj popri zamestnaní rozvozom novín. Keďže som však nemal VP, nemohol som túto prácu vykonávať. Požiadal som teda kamaráta, či by nešiel so mnou on so svojím vozom.

Krátko pred príjazdom do Pezinka sme havarovali - nabúrala do nás akási audina, ktorá z miesta činu ušla. Keďže však dostala defekt, ďaleko sa nedostala a policajti, ktorí zakrátko prišli, ju ihneď našli.

Vodič, opitý na mol tak, že nevedel chodiť, sa obhájil tým, že nešoféroval on, ale jeho manželka. Viete si predstaviť moje prekvapenie, keď ho policajti pustili domov, aby šiel pre svoju manželku? Prišla, samozrejme celá rozospatá a vôbec netušila, čo sa deje.

Avšak chlapík to uhral a je z toho vonku. Pýtam sa teda, je toto právny, či policajný štát? Neviem, či som magnetom na problémy, avšak po tejto skúsenosti som absolútne zanevrel na políciu ako inštitúciu.

V súčasnosti môj prípad prešetruje kontrolný orgán ministerstva vnútra a kancelária ministra vnútra Roberta Kaliňáka."

Skryť Vypnúť reklamu

S Lacom sme zostali v kontakte. Sľúbil nám, že nás o výsledku kontrol bude informovať. Potom sa k tomuto prípadu vrátime a rozoberieme si tiež, akých priestupkov sa Laco dopustil a či mali policajti právo zadržať mu doklady. Pozrieme sa aj na to, či bolo správanie sa policajtov hliadky a na dopravnom inšpektoráte v poriadku, ak sa udalosti stali tak, ako ich opísal Laco.

Aký je váš názor na to, čo spravil Laco a policajti? Ako by ste sa vy zachovali na mieste oboch strán?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 2. U-Multirank: Trnavská univerzita prvá spomedzi slovenských VŠ
 3. Buďte v najlepšej spoločnosti!?
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 8. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 9. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 6. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 7. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 8. Zmeny v systéme revíznych postupov
 9. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 10. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 30 746
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 609
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 872
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 669
 5. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 6 765
 6. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 561
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 726
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 451
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 218
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 190
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič pri predstavovaní návrhu na 500-eurové poukazy za očkovanie pre seniorov.

Návrh na vláde nepodporila SaS, smeruje do parlamentu.


1 h
Líder koalície SPOLU a predseda ODS Petr Fiala.

Vyhrať voľby nestačí, ukazuje po Igorovi Matovičovi aj nový český premiér.


30. nov
Jakub Filo.

Klamstvá nemôžu byť základom politickej kariéry.


3 h

Neprehliadnite tiež

Dacia Jogger

V ponuke sú zatiaľ dva motory, jeden na LPG.


8 h
Peugeot 2008

Golf úplne vypadol z aktuálnej desiatky najpredávanejších áut.


11 h
Škoda Karoq

Ponuka motorov ostáva rovnaká.


30. nov
Hyundai Ioniq 5

Víťaza vyhlásia vo februári.


29. nov

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Vydrž, Prťka alebo Ako nezatvoriť školu, v ktorej sa motá už len jeden zdravý učiteľ
 2. Štefan Vidlár: Hňupík Hulík
 3. Jozef Rybár: Arriva - existenčný politický problém predsedu BSK Drobu...
 4. Mária Drahošová: Upratovanie v sebe. Ako na to?
 5. Igor Múdry: Francúzaky po našom
 6. Dmytro Retynskyi: Hrozba ruského útoku na Ukrajinu
 7. Pavol Ondreáš: Vypneme Európu
 8. Marek Mačuha: Matovičova 500
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 926
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 9 757
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 949
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 055
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 976
 6. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 549
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 426
 8. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 301
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Zatvoriť reklamu