Na internete sa rozprúdila diskusia o tom, kto smie a kto nesmie viesť vozidlo, ktoré nevlastní a za akých okolností. Viacerých z vás pritom zaujala odpoveď prezidenta Policajného zboru v jednej z televízií na otázku, či manželka potrebuje splnomocnenie na vedenie vozidla, ktoré je napísané na jej manžela. Odvoláva sa na to aj Milan, ktorý nevie, či smie šoférovať auto svojho syna.
Milan: "Na internete som zachytil diskusiu ako i článok o tom, ako manželka zaplatila pokutu za to, že riadila manželovo auto. Pán Packa zaujal k tomu jednoznačné stanovisko. Moja otázka je nasledovná: Potrebujem splnomocnenia na vedenie osobného vozidla na Slovensku, ktorého majiteľom je môj syn? Ak áno, ako má splnomocnenie vyzerať?
Na dovysvetlenie, aj keď to nič nemení na horeuvedenom fakte, toľko: Kúpil som si osobné auto v roku 1996. Od roku 2005 každý rok cestujem na dlhšiu dobu do zahraničia a chcel som, aby syn, u ktorého auto nechávam nemal problémy pri prípadnom používaní, poškodení vozidla cudzou osobou, nehode, odcudzení, aby mohol konať.
Syn má svoje auto. Moje viacmenej stojí vonku, alebo občas na ňom ide nevesta, alebo aj syn, pokiaľ treba STK a pod. Som rád, že sa oň stará.
Keď prídem na Slovensko, auto si beriem, nakoľko bývam od jeho bydliska 220 km. Bol by som veľmi rád, aby som mal v tejto veci jasno pri prípadnej cestnej kontrole. Doteraz za 5 rokov som s tým problém nemal, a ani môj syn. U služobných vozidiel je to jasné, u súkromných cestné predpisy o tom nepíšu."
Dôležité je rozlišovať tri osoby - prevádzkovateľa vozidla, držiteľa vozidla a vodiča.
Začnime tým najjednoduchším, vodičom. Tým je každá osoba, ktorá vedie vozidlo. Držiteľom vozidla je osoba, ktorá je zapísaná v osvedčení o evidencii ako držiteľ osvedčenia.
S prevádzkovateľom je to trochu zložitejšie. Ním je totiž primárne jeho vlastník, ale je ním aj vlastníkom určený držiteľ osvedčenia o evidencii alebo držiteľ technického osvedčenia vozidla.
V zásade nie je zakázané zveriť vedenie vozidla inej osobe, avšak existujú obmedzenia: v prípade, že ste vlastníkom vozidla, môžete jeho vedenie zveriť komukoľvek, kto spĺňa podmienky na jeho vedenie podľa zákona o cestnej premávke alebo niektorých iných zákonov (napr. zákona o cestnej doprave).
Ďalej by ste sa mali uistiť, že ten, komu auto zverujete, má pri sebe platné doklady ustanovené na vedenie vášho vozidla. Rozhodne nepúšťajte za svoj volant osobu, ktorá si na povzbudenie pred jazdou hrkla, prípadne požila inú návykovú látku. Zistite si, či jej schopnosť viesť vozidlo nie je inak znížená, napríklad či neberie lieky, pri ktorých užívaní sa šoférovať nemá.
V neposlednom rade pre vás môžu byť dôležité aj niektoré osobné údaje, a to meno, priezvisko a adresa pobytu vodiča, ktorému ste zverili auto. Na tie sa vás totiž môžu spýtať policajti v rámci konania o priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
§ 6, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Prevádzkovateľ vozidla nesmie zveriť vedenie vozidla osobe, ktorá nespĺňa podmienky na jeho vedenie ustanovené týmto zákonom alebo osobitným predpisom, nemá pri sebe platné doklady ustanovené na vedenie vozidla, je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, osobe, ktorej schopnosť na vedenie je inak znížená, alebo osobe, ktorej totožnosť nepozná.
Prevádzkovatelia takzvaných firemných vozidiel musia navyše viesť o prevádzke motorového vozidla a jeho vodičovi zvláštnu evidenciu.
Vodič, pokiaľ nie je zároveň prevádzkovateľom vozidla, je oprávnený zveriť vedenie vozidla inej osobe v podstate takmer za rovnakých podmienok. Čo však možno prekvapí, zákonom o cestnej premávke nemá ustanovenú povinnosť poznať jej totožnosť.
§ 4, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Vodič nesmie
f) odovzdať vedenie vozidla osobe, ktorá nespĺňa podmienky na vedenie vozidla ustanovené týmto zákonom, osobe, ktorá je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, alebo osobe, ktorej schopnosť viesť vozidlo je inak znížená,
Na to, či vodič nevlastniaci auto potrebuje splnomocnenie na jeho šoférovanie, sa pýta aj Michal.
Michal: "Kolegyňa ma požiadala, či môžem zistiť jednu vec. Jej dcéra je vydatá a jazdí každodenne na aute, ktoré je písané na jej otca. Môže byť pokutovaná za to? Potrebuje nejaké splnomocnenie? Respektíve, mala by dať auto prepísať?"
Zákon o cestnej premávke, ani iný právny predpis, neukladá vodičovi povinnosť mať pri sebe písomnú plnú moc na vedenie vozidla. Znamená to teda, že prípadná pokuta za vedenie cudzieho vozidla by bola neoprávnená.
A už vôbec nie je potrebné auto prepisovať len preto, aby ste jeho vedenie mohli zveriť príbuznému, alebo komukoľvek inému. Preto ani Milan, ani dcéra Michalovej kolegyne nepotrebujú písomné splnomocnenie na vedenie vozidiel, ktoré vlastnia ich príbuzní. Platí to aj pre požičiavanie si áut medzi ľuďmi, ktorí nie sú v príbuzenskom vzťahu.
Splnomocnenie na vedenie vozidla by mohlo mať len jednu funkciu: v prípade, že by policajti hľadali kradnuté autá, splnomocnením by ste mohli predísť zbytočným problémom, prípadne uľahčiť policajtom prácu a sebe skrátiť zdržanie.
Mimochodom, iná situácia nastane, ak by ste ako prevádzkovateľ vozidla chceli niekoho poveriť niektorými úkonmi, ktoré sa týkajú vášho auta: napríklad vybaviť STK, alebo byrokraciu na dopravnom inšpektoráte. Vtedy by bolo písomné plnomocenstvo alebo zápis držiteľa v osvedčení viac ako na mieste. Zvlášť, pokiaľ by musel za prevádzkovateľa vozidla čokoľvek podpisovať.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.