SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Viete, čo je križovatka? Aby ste nedostali pokutu za rýchlosť

Nikto nie je neomylný a platí to aj v prípade mužov zákona. Pravdepodobne ani policajti neovládajú všetky dopravné predpisy naspamäť. Jeden z nich si napríklad upravil definíciu križovatky a chcel zinkasovať pokutu.

Nikto nie je neomylný a platí to aj v prípade mužov zákona. Ani policajti neovládajú všetky dopravné predpisy naspamäť a sem-tam uložia pokutu neoprávnene, čo sa stalo aj Andrejovi zo Žiliny:

Andrej: "Cesta zo Žiliny, smer Čadca a Kysucké Nové Mesto, je v prvom úseku dvojpruhová s tým, že pri každom jazdnom pruhu je umiestnená značka - rýchlosť 100. Je tam síce neskôr rýchlosť obmedzená na 80, no potom je tam opäť z vonkajšej strany oboch pruhov rýchlosť 100. Ďalej sa spája pravý jazdný pruh do ľavého a pokračuje sa už len v jednom. Najbližšia križovatka je vzdialená od oka asi kilometer.

Ku koncu tejto dvojprúdovej cesty som predbiehal starú škodu 105, a pretože sa následne končila dvojprúdovka, už som tých pár metrov ostal v ľavom jazdnom pruhu. Ďalej som pokračoval v jazde, kde mi bola nameraná rýchlosť 98 km/h (ešte pred spomínanou križovatkou). Moje vysvetlenie o najvyššej povolenej rýchlosti 100 nebolo akceptované s tým, že zbiehajúce sa jazdné pruhy sa považujú za križovatku, a teda som mal ísť maximálnou rýchlosťou 90. Sú teda zbiehajúce sa pruhy križovatkou alebo nie?"


Zväčšiť mapu

Priamu odpoveď na Andrejovu otázku môžeme nájsť v Zákone o cestnej premávke a príslušnej vyhláške, kde sa píše, že na konci križovatky sa končí platnosť najvyššej dovolenej rýchlosti upravenej dopravnou značkou. No a križovatka je definovaná takto:

§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
j) križovatkou miesto, v ktorom sa cesty pretínajú alebo spájajú,

Službukonajúci policajt si však podľa všetkého zmýlil pojmy. Andrej dopravný predpis o najvyššej povolenej rýchlosti neporušil, pretože spájajúce sa jazdné pruhy nie sú spájajúcimi sa cestami. Cestami sú diaľnice, rýchlostné komunikácie, ďalšie cesty rôznych kategórií až po miestne a účelové komunikácie.

Andrej sa riadil dopravnou značkou povoľujúcou maximálnu rýchlosť 100 km/h a spomaliť sa chystal až pred približne kilometer vzdialenou križovatkou. Pokiaľ na danom úseku spomaliť mal, potom by tam museli byť dopravné značky, z ktorých by vyplývala úprava najvyššej možnej rýchlosti.

Pokiaľ sa vám stane niečo podobné v budúcnosti, budete presvedčení o svojej pravde a v aute zrovna nenosíte aktuálne výtlačky všetkých dopravných nariadení, pokutu neuhrádzajte. Ak zaplatíte pokutu aj keď o jej správnosti máte pochybnosti, na vrátenie peňazí nárok nebudete mať. Úhradou blokovej pokuty totiž každý motorista dáva súhlas k sankcii za porušenie predpisov.

V prípade nejasností je lepšie celú vec posunúť na Dopravný inšpektorát. Tam by mali o celej záležitosti rozhodnúť do jedného mesiaca odo dňa doručenia podnetu na šetrenie.

§ 22, zákon č. 372/1990 Zb.:

(1) Priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sa dopustí ten, kto
h) ako vodič motorového vozidla prekročí rýchlosť ustanovenú v osobitnom predpise alebo prekročí rýchlosť ustanovenú dopravnou značkou alebo dopravným zariadením,

§ 59, zákon č. 372/1990 Zb.:

(4) Objasňovanie priestupku sa skončí spravidla do jedného mesiaca odo dňa, keď sa správny orgán alebo orgán oprávnený objasňovať priestupky (§ 58 ods. 3) o priestupku dozvedel.

V praxi je bežné, že značná časť motoristov uprednostní zaplatenie pokuty na mieste pred naťahovaním sa s príslušnými správnymi orgánmi. Niet sa čo diviť, pokuty sú vo všeobecnosti významným príjmom do štátneho rozpočtu a ak sa vám nepodarí preukazáť nevinu, je vašou povinnosťou zaplatiť štátu i trovy spojené s prejednaním priestupku.

Vráťme sa však ešte na chvíľu späť k otázke dodržiavania rýchlosti. Miro sa nás pýta:

Miro: "Išiel som od Považskej Bystrice smerom na Terchovú po obchvate Žiliny, kde je značka 80. Potom je odbočka na Terchovú, kde pokračuje tento smer v dvoch prúdoch a nikde tam nie je značka križovatky. Bol som teda v tom, že stále platí maximálna rýchlosť 80.

Po odbočke je pripájací pruh už od Tesca a potom značka priechodu pre chodcov a značka konca Žiliny. 50 metrov pred koncom Žiliny mi namerali policajti rýchlosť 69 km/hod., že sa jedná o obec a tam je päťdesiatka. Ako je to vlastne s ukončením povolenej rýchlosti?"

Platnosť dopravnej značky, ktorá určuje najvyššiu dovolenú rýchlosť, sa ukončuje:

 • dopravnou značkou "Koniec najvyššej dovolenej rýchlosti" (B 31b) alebo "Koniec viacerých zákazov" (B 39),
 • dopravnou značkou určujúcou inú najvyššiu dovolenú rýchlosť (B 31a),
 • dopravnou značkou určujúcou začiatok obce (IS 36a), koniec obce (IS 36b), začiatok miestnej časti obce (IS 36c) a koniec miestnej časti obce (IS 36d),
 • na vzdialenejšej hranici križovatky a tou je podľa zákona o cestnej premávke:

§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.

(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
e) hranicou križovatky miesto vyznačené vodorovnou dopravnou značkou "Priečna súvislá čiara", "Priečna súvislá čiara so symbolom Daj prednosť v jazde!" alebo "Priečna súvislá čiara s nápisom STOP"; kde takáto vodorovná dopravná značka nie je, hranicu križovatky tvorí kolmica na os vozovky v mieste, kde sa pre križovatku začína zakrivenie vozovky,

To znamená, že dopravná značka križovatky nie je rozhodujúca pre to, či dopravná značka obmedzujúca najvyššiu povolenú rýchlosť ešte platí alebo nie. Aj križovatka ciest bez dopravnej značky stačí k tomu, aby za ňou prestala platiť najvyššia povolená rýchlosť určená značkou.

Aby sme mali tému križovatky rozobranú zo všetkých strán, napíšme si, čo všetko je ešte vnímané ako križovatka. Aj vjazd na diaľnicu je podľa definície križovatkou, pretože sa tam spájajú dve cesty - diaľnica a vjazd na ňu. Keďže však zákon v definícii križovatky neurčuje smery, aj "rozpájanie" ciest je z opačného konca ich spájanie. Preto je aj výjazd z diaľnice spájaním ciest a teda križovatkou.

Miro nám spolu so svojou otázkou poslal aj niekoľko fotiek z inkriminovaného miesta, kde na jednej z nich jasne vidieť značku Daj prednosť v jazde. Tak ako spomíname vyššie, podľa zákona je križovatkou miesto, v ktorom sa cesty pretínajú, alebo spájajú. Tak je tomu aj v tomto prípade. Nielen pre Mira, ale i iných vodičov to má byť znamenie pre ukončenie maximálnej povolenej rýchlosti a jej prispôsobenie na jazdu v obci.

§ 16, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(4) Vodič smie v obci jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h, a ak ide po diaľnici v obci alebo po rýchlostnej ceste v obci, najviac 90 km/h.

Uznávame, že na niektorých cestných komunikáciách je veľká absencia dopravných značiek a zariadení. Obávame sa, že s týmto problémom nepohne ani hromadne podpísaná petícia.

Aby sme v prípadoch porušenia maximálnej povolenej rýchlosti boli pokutovaní čo najmenej, treba si uvedomiť, že križovatkou nie je len miesto so semaformi a viditeľne spájajúcimi sa cestami, ale i miesto, kde sa pripájací pruh spojí s priebežným a tiež zjazdy z diaľnic, ktoré spomíname v tomto článku o pár riadkov vyššie.

fotak3.jpgZažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 2. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 3. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 4. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 5. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 7. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 8. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč?
 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 3. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 6. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 7. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 8. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 527
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 514
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 848
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 460
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 420
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 348
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 020
 8. Viete, ktorá je najvzácnejšia komodita? Budete prekvapení! 1 581
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: V Česku sa zbláznili. Chcú, aby sme plnili medzinárodné dohody
 2. Karol Bujaček: Experiment, Vlna, Leviatan: Tri filmy, ktoré si človek zapamätá
 3. Ján Zelenák: e ako E
 4. Jozef Sitko: Klamali včera, klamú viac dnes a šíria chaos i strach
 5. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (2): Hollywood v púšti
 6. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny?
 7. Andrej Csino: Prax Dr. Schamana 17 / Mier
 8. Ľubomír Belák: Slovensko vyhlásilo vojnu? Komu?
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 282
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 629
 3. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 273
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 332
 5. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 4 437
 6. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 3 994
 7. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 3 641
 8. Ján Valchár: Denacifikované kormorány a úspešná ruská protidefenzíva 3 445
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu